Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Huntington Hastalığı Tedavisi, Huntington hastalığı kimlerde görülür? Hakkında bilmeniz gereken ayrıntılar…

Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Huntington Hastalığı Tedavisi

Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Huntington Hastalığı Tedavisi, Huntington Hastalığı Nedenleri Nelerdir, Huntington Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır, Huntington Hastalığı Kimlerde Görülür, Huntington Hastalığı Nedir

Huntington hastalığı belirtileri nelerdir ile ilgili bilmeniz gereken nedenleri yazımız da siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Huntington hastalığı tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Huntington hastalığı nedenleri ve Huntington hastalığı nedir? Sorularının cevaplarını sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki huntington hastalığı belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Huntington hastalığı, genetik nörolojik bir hastalık olarak görülmektedir. İsmini 1872 yılında ilk defa hastalığı keşfedip vede genetiksel olduğuna yönelik çalışmalar yapan Dr. George Huntington’dan almaktadır. Bu hastalık özellikle sinsi olarak ilerlemektedir. İlk belirtilerini ise 30 vede 50 yaşları arasında göstermektedir. Eğer bu dönemde çocuğu olmuş ise bireyin ona geçme ihtimali de %50’dir. Huntington hastalığı ölümcül değildir yalnız yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Hastalığa yakalanan kişinin kendi başına yaşamasını zorlaştırmaktadır. Proteinlerdeki bozukluktan kaynaklı olarak yaşanmaktadır. 1993 yıllarında 4. kromozom izlenerek hastalığa neden olan gen olduğu tespit edilmiş. Beyin de bulunan kuinolinik asit miktarının artışına bağlı olan HD geni 4. kromozom üzerinde yer almaktadır. Bu genin hasara uğraması huntington hastalığını meydana getirir. Bu gen beyindeki sinir hücreleri ile bağlantılıdır. Deformasyona uğradığında vücutta hem motor, hem düşünsel hemde ruhsal bozukluklara neden olmaktadır.

HUNTİNGTON HASTALIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

HUNTİNGTON HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Gen bozukluğundan dolayı meydana geldiği için kesin tedavisi bulunmamaktadır. Yalnız belirtilerin şiddeti azaltılmaya çalışılmaktadır. İlaç vede bazı tedavi yöntemleri ile düşen yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılır. Planlı olarak devam etmesi gereken bu tedavilerde hasta yitirmeye başladığı yeteneklerini kurtarmak için fizik vede ruhsal durumunu kontrol etmek için de psikoterapi yapılmaktadır.

HUNTİNGTON HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Göz hareketlerinin anormalleşmeye başlaması.
Kasların aniden sertleşmesi vede kordinasyonda bozukluklar olması.
Sürekli denge kaybı görülmesi.
Motor hareketlerinde bozukluk.
Refleks bozukluğu yaşanması.
Düşünceleri toparlamada zorlanmalar.
Hızlı fikir üretme de aksaklıklar.
Fark etmeden bilinçsizce hareket etme ve konuşma.
Yeniliklere karşı kabullenmede zorlanma.
Önceden öğrenilmiş her şeyi yavaş yavaş unutma vede yeteneği kaybetme hissi.
Kronik yorgunluk vede uykusuzluklar da artış.
Sürekli yalnız kalma hissi vede intihara meyilli olma.
Enerji eksikliğine bağlı toplu alanlarda çabuk sıkılma gibi belirtiler…

Huntington Hastalığı Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız huntington hastalığı belirtileri ve nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki huntington hastalığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Huntington hastalığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kestane Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed