Tuzu Azaltmanın Yolları Nelerdir? Tuz Azaltmada 10 Altın Öneriler!

Tuzu Azaltmanın Yolları Nelerdir Tuz’ın sağlık açısından çok zararlı olduğunu herkes nerde ise bilmektedir. Günümüzde bazen yemeklerde kullanılan, aşırı tuz sağlığımızı riske atmaktadır. Sağlığımız için fazla tuz kullanmayı engellemeyecek 10 altın kural önerilerini okumanızda fayda var.

Tuzu Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Aslında tuzu azaltmanında pratik yollarının olduğu bilinmektedir. Her insan kendine göre yemeğe tuz atmaktadır. Yüksek tansiyon, unutmayın ki tuz’u aşırı kullanmaktan olmaktadır. Ülkemizde nerde bakılsa 15 milyon yüksek tansiyon hastaları bulunmakta, yarısından çoğu bu hastalıktan haberdar değil, haberdar olanların ise kan basınçları kontrol altında değil.

Eğerki kan basıncı kontrolünü kolaylaştırmak istiyorsanız tuzu azaltmanız vede sağlıklı yaşam içinde uzak durmanız gerekmektedir. Tuz‘u önerilen miktardan çok tüketmek riskli hastalıklara davetiye çıkarmaktır.

Tuzu Azaltmanın 10 Altın Kuralları:

1. Sofralarınızdan tuzu uzaklaştırın yada kaldırın.

2. Ekmeği azaltın yada tuzsuz ekmek yemeye çalışın.

3. Limon, karabiber, kırmızıbiber, kimyon, sirke, nane, kekik, soğan, sarımsak, baharatlar, değişik otlar katarak tuzun yerini tutacak maddeler ekleyin.

Tuzu Azaltmanın Yolları

4. Evde pişirdiğiniz ekmekleri, tuzsuz yada az tuzlu olarak pişirin.

5. Kalvaltıda tüketilen, peynir, zeytin, sucuk, salam, sosis, ekmek, simit, poğaça tuz kaynağıdır. Azaltmanızda yarar var, hatta bazı peynirlerin içinde ki tuz miktarı deniz suyundan çoktur. Az tuzlu olan maddelerin içinde bile gereğinden fazla tuz olabilir, dikkatli olmanızda fayda var.

Peyniri suda bekleterek tuzunu azaltabilirsiniz. Tuzsuz peynir olan, ‘lor‘ peyniri sizin için alternatif seçim olabilir.

6. Eğer ki hamur çok yiyorsanız, biran önce azaltmalısınız. Aslında tüm hastalar, tuz kullanmıyorum yada az kullanıyorum diyebilirler yalnız makarna, erişte, mantı, pizza, simit, poğaça, börek, kuru pasta, yaş pasta gibi hamurlu yiyeceklerde önemli tuz kaynağı bulunmaktadır.

7. Dışarda yediğiniz yemeklerede dikkat etmenizde fayda vardır. Dışarda yenen yemeğe giderken, aç gitmemekte fayda var. Diyete uygun lokantalar seçilmeli vede tercih edilmelidir. Tatlı yerine, meyve daha sağlıklı vede sağlığınız için daha elverişlidir. Salataya tuz ve yağ eklenmeden masanıza gelmesi gerekmektedir. Yoğurt vede ayran içecek olarak iyi bir seçimdir.

Tuzu Azaltmanın Altın Kuralları

8. İşlenmiş etlerden kesinlikle uzak durun. (sucuk, pastırma, sosis, salam, jambon) galeta unu, kraker, mısır gevreği, patlamış mısır, cips, hazır çorba, et suyu tableti, hazır yufka, tatlı bisküviler, kekler, salça, ayçiçeği çekirdeği, tuzlu fıstık çok tuz barındırmaktadır.

9. Ara öğünler kilo için değil, tuz kontrolü içindede önem taşımaktadır. Aslında çok bulunan tuzlu kurabiyeler, gibi hamur işleri çok önemli bir tuz kaynağıdır. Evden çıkmadan önce yanınıza bir tane meyve koymanız, tuzsuz kuru yemiş bulundurmak vede fındık, ceviz ile haşlanmış yumurta almak sizin için daha güzel vede sağlığınız için daha elverişli olacaktır.

Tuzu Azaltma Önerileri

Tuz Azaltmada 10 Altın Öneriler!

10. Tuz, alışkanlığınızı değiştirin vede unutun. Eğerki, tuzla ilgili alışkanlıkların değiştirilmesinde en gerekli etken ve problemlerden bazıları gıdaların içinde tuz olmasına rağmen, diğer tatlandırıcı maddelerini (yağ, şeker) tuz tadını alamamaktadır. Miktarınıda anlayamayacaksınızdır.

Bazı gıdaların üzerinde, tuz miktarları yazsa bile değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bilmediğimiz, gıdaların içerdiği tuz miktarını öğrenebilmek için bazen araştırmalar yapmalıyız.

Tuzu Azaltmanın Yolları Nelerdir, hakkında sizlere yardımcı olmaya ve bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuş vede birşeylerde yardımcı olmuşuzdur. Sunmuş olduğumuz önerileri uygularsanız biraz olsun tuz olan ilişkiniz azalacak vede sağlığınız bozulmaya karşı tedbirli olacaksınız. Unutmayın tuz demek sağlık demek. Sağlık demek yaşam demektir. Yazımızı faydalı bulduysanız paylaşarak bize destekte bulunmayı unutmayın. Soru vede şikayetleriniz için lütfen yorum bölümünden bize ulaşınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed