Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir? Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri, Beden dismorfik bozukluğu nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir? Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir
Sayfa İçeriği: Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir

Kişinin gerçekte, olmayan yalnız var olduğunu düşündüğü bedensel kusur ile fazlasıyla uğraşması olan ruhsal bozukluğa beden dismorfik bozukluğu denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için beden dismorfik bozukluğı nasıl geçer? ve beden dismorfik bozukluğu belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Beden dismorfik bozukluğu nedir?

Vücut dismorfisi ya da vücut dismorfik bozukluğu bir kişinin görünümünde ki kusurlar hakkında, endişelenecek çoğu zaman harcadığı zihinsel sağlık durumu anlamına gelir. Bu kusurlar ise genellik ile başkaları tarafından, fark edilmez. Beden dismorfik bozukluğu, her yaştan kişide görülebilir. Yalnız en çok gençler vede genç yetişkinlerde görülmektedir. Bu rahatsız hem erkekleri, hemde kadınları etkilemektedir. Beden dismorfik bozukluğuna, sahip olmak kibirli ya da kendini takıntılı olduğunuz anlamı taşımaz. Çok üzücü olabilir vede hayatınızı üzerinde büyük etkisi de olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek beden dismorfik bozukluğu belirtileri nelerdir? İle ilgili daha fazla bilgileri bulabilirsiniz.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nasıl Geçer?

Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri

Sosyal hayatınız, işiniz vede ilişkileriniz dahil olmak üzere beden dismorfik bozukluğu günlük hayatınızı ciddi biçimde etkileyebilmektedir. Ayrıca depresyona vede kendine zarar verme düşüncelerine de yol açabilmektedir.

Görünüşünüzü diğer insanlarınki ile, karşılaştırmak için çok zaman harcamak,
Vücudunuzun belirli, bir kısmı özellikle de yüzünüz, hakkında çok endişelenmek,
Aynada kendinize çok bakın ya da aynadan tamamen kaçının.
Kusurları gizlemek için çok çaba sarf edin. Mesela; makyaj yapmak, saçınızı taramak ya da kıyafet seçmek için uzun zaman harcamak.

Beden dismorfik bozukluğu tedavi edilerek, iyileşebilmektedir. Eğer belirtileriniz hafif ise, kendi başınıza ya da bir grup halinde yapacağınız bilişsel davranışçı terapi ismi verilen, bir tür konuşma terapsine görünebilirsiniz. Eğer orta derece semptomlar bulunuyor ise, size CBT ya da seçici serotonin geri alım inhibitörü ismi verilen, bir tür antidepresan ilaç tavsiye edilmektedir. Belirtiler eğer ki, çok şiddetli ise diğer tedaviler de işe yaramadıysa, size SSRI ile birlikte BDT tavsiye edilmektedir.

Beden dismorfik bozukluğu nedenleri; Beyin de kimyasal bir dengesizlik, genetik faktörler, geçmişte travmatik deneyim, beden dismorfik bozukluğu bazı insanlar da ayrıca OKB, yeme bozukluğu ya da yaygın anksiyete bozukluğu gibi başka zihinsel sağlık durumu bulunmaktadır.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir, beden dismorfik bozukluğu aslında benlik saygısının olmaması, algılama sorunu, yemek bozuklukları, depresyon, obezite gibi sorunlar dolayısı ile meydana gelebileceği gibi, genetik faktörlerden dolayı da olabilmektedir. Eğer ki sizin de beden dismorfik bozukluğu nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Beden dismorfik bozukluğu nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da beden dismorfik bozukluğu belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Evde Çıplak Ayakla Gezmenin Zararları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed