Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Begonvil Çiçeği Bakımının Püf Noktaları, Begonvil çiçeği ne zaman budanır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Begonvil Çiçeği Bakımının Püf Noktaları

Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır
Sayfa İçeriği: Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Akdeniz iklimine uyum sağlayan, özellikle de denize kıyısı olan illerde ve Ege kasabalarında görülen renkli bitki olan begonvil çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için begonvil çiçeğinin bakımının püf noktaları ve begonvil çiçeği ne zaman budanır? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Begonvil çiçeği nasıl çoğaltılır?

Begonvil çiçeğinin ufak ve narin yaprakları, mevsim boyunca açıp dökülmektedir. Beyaz, pembe, mor, turuncu gibi renkleri bulunmaktadır. Genellik ile duvarı kaplayacak biçimde büyüyebilmektedir. Sarmaşık yapılı bitki olduğu için, ev vede peyzaj düzenlemesinde sıkça tercih edilmektedir. Latince ismi begonvil bougainvillea olan, bu bitki kendine has bazı bakım yöntemleriyle daha sağlıklı gelişmektedir. Bir sonraki yıllar için canlı ve verimli kalmasını sağlamak için, bakımı ve çoğalma işlemlerini aksatmamanız gerekmektedir.

Begonvil çiçeği, bakımı ve sulamyı seven bir bitki olduğu için, düzenli bakım gördüğünde çiçeklerini göstermektedir. Ege ve Akdeniz’in meşhur bir bitkisi olduğundan, güneş ışığını görmeyi çok sevmektedir. Bu neden ile bengonvil çiçeğinin çoşup büyümesini isteiyorsanız, güneş ışığından alıkoymamaya dikkat etmelisiniz. Gübrelemede de bu bitki için önemlidir. Düzenli gübreleme ile bitkinin kök vede dalları istenilen biçimde beslenebilmektedir. Yazımızın devamına giderek begonvil çiçeği bakımı ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Begonvil Çiçeği Bakımının Püf Noktaları

Begonvil Çiçeği Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Büyüklüğüne uygun saksı tercih edin,
Kış bakımında bitkiyi koruyun,
Budama yaparak bitkiyi rahatlatın,
Gübre ile büyümesini destekleyin,
Düzenli sulayın,
Besleyici toprakta büyütün,
Güneş ışığını yeterli almasını sağlayın.

Begonvil çiçeğinin kökleri her geçen gün büyür. Köklerin rahatça açılması ve beslenmesi için saksı seçiminde hassas olmanız tavsiye edilmektedir. Bitkinin boyutuna uygun bir saksı seçerek rahatça serpilmesine yardım edebilirsiniz. Toprağı rahatça karıştırabileceğiniz, köklerin beslenmesine yardım edeceğiniz saksıları kullanmalısınız. Soğuk havalarda, begonvil çiçeğinizi içeri alınız. Bitkiyi en az 12 ila 13 derece sıcaklıkta tutun ve az sulamaya dikkat ediniz. Kış mevsiminde bitki beslenmeye devam edeceği için, suyu ve sıcaklığı kontrol ediniz. Genellik ile Akdeniz ikliminde yetişiği için, ılık havanın devamlı olduğu bölgelerde görülür. Buzlanma ve donma riskine karşı saksıdaki begonvil çiçeğini oda içine almalısınız.

Begonvil çiçeği, çiçek açtıktan sonra budanabilmektedir. Budama, bitkinin dallanmasını ve daha fazla çiçeklenme sağlamaktadır. Budamayı ölü yapraklardan başlayarak yapabilirsiniz. Zayıf ve çelimsiz dalları budadıktan sonra bitkinin eşit oranda beslendiğini görebilirsiniz. Her 2 haftada 1 gübrelemeyi unutmayın. Çiçek açma döneminde özellik ile fosforlu gübre tercih edin. Gübre desteği ile toprak daha çok beslenecek ve begonvil çiçeğinin canlanmasını hızlandıracaktır. Yaz günlerinde bitkinizde çiçeklerin açmasını istiyor iseniz, gübrenin düzenli biçimde ilave etmeyi ihmal etmeyiniz.

Begonvil Çiçepi Evde Nasıl Bakılır
Begonvil Çiçepi Evde Nasıl Bakılır

Düzenli olarak sulamayı unutmayın. Yazın haftada 2 defa, kışın ise haftada 1 defa sulamanız yeterlidir. Toprağın yüzeyi kuruduğunda sulama yapılabilmektedir. Özellikle de havanın sıcak olduğu yaz dönemlerinde, bahçedeki begonvil çiçeklerin düzenli aralıklar ile sulanmasına dikkat etmelisiniz. Bitki toprağı kuruduğunda, beslenmesi yavaşlayacağından, kuruma ve solma meydana gelebilmektedir. Nemli, iyi drene olan vede besin açısından zengin toprakta yetişir. Toprağı düzenli olarak nemli olmalıdır. Yalnız aşırı sulamaktan kaçınmanız gerektiğini de unutmayın. Toprak, bitkiyi besleyerek uzun ömürlü olmasını sağlar. Güneş alan yerlerde daha uzun süre yetişebilmektedir. En az 6 saat güneş ışığı alacak biçimde yerleştirebilirsiniz. Bunun için balkon girişleri veya güneşi dolaylı biçimde gören bahçe alanlarını tercih edebilirsiniz. Güneş ışığını yeteri miktarda alan bitkinin, çiçekleri daha canlı ve renkli görünebilmektedir.

Begonvil Çiçeği Çoğalma Yöntemleri

Odun Çelikle Begonvil Çiçeği Çoğaltma Yöntemi

Odun çelik ile begonvil çiçeği çoğaltmak için, bitkinin odunlaşmış kısmını ayırt etmeniz gerekmektedir. Bu kısmı tespit ettikten sonra, kesip toprağa yerleştirmelisiniz. Toprak ile temas halinde alan odunlaşmış dal, bahar ayına kadar üzeri açık biçimde bekletilmektedir. Kış aylarının ılık ve nemli geçtiği dönemde ise, bu çelik yöntemi ile bitkide yeni kökler oluşmaya başlamaktadır. Bahar ayında kontrolleri yaparak kök veren dalı, yeni toprağına aktarabilirsiniz.

Tepe Çelikle Begonvil Çiçeği Çoğaltma Yöntemi

Tepe çelik yöntemi ile begonvil çiçeği çoğaltmak için, bitkideki genç dalı bulmalısınız. Genç ve olgun görünen bitki dalını 10 cm kadar kesmelisiniz. Sadece dip kısımdaki yaprakları temizleyerek üst kısımdaki dallara dokunmayınız. Kesilen dalı, nemli ve verimli bir toprağa ekerek filizlenmesi için bekleyin. Bir süre sonra, toprağa tutunup yeni köklerini veren bu bitkiyi, büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Begonvil çiçeğinin budanması, büyüme ve çiçeklenme dönemi için oldukça önemlidir. Genellik ile erken yaz döneminde budanmaktadır. Budama sürecinde solmuş ve cansız görülen dallar ağaçtan ayrılmaktadır. Çiçeklenme döneminden sonra bazı yaprakların dökülmesi normal durumdur. Ağaça şekil vermek için, keskin budama makasıyla bitkiyi budayabilirsiniz. Budama yöntemi ile, bitki nefes almaya başlamaktadır. Güneş ışığını da iyi şekilde alabilmektedir.

Begonvil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır, eğer ki sizin begonvil çiçeği nasıl çoğaltılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Begonvil çiçeği nasıl çoğaltılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da begonvil çiçeği nasıl çoğaltılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Çipura Balığının Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed