Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri, Borderline kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır? Hakkında merak edilenler.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir
Sayfa İçeriği: Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir

Borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı insanların %80’inde görülmektedir. 10 insandan 1’inde borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı bulunmaktadır. İnsanlar bu rahatsızlığı fark etmese de, zaman zaman borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığını anlamaktadır. Günümüz de ise bu rahatsızlıkla ilgili araştırmalar bulunmaktadır. Borderline kişilik bozukluğu ile ilgili aramalar insanlar tarafından merak konusu oldu. Peki borderline kişilik bozukluğu nedir?

Günümüz de çoğu insan da görülen borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı diğer psikolojik sorunlarla aynı belirtileri gösterdiği için teşhis edilmesi de oldukça zordur. Depresyon vede bipolar gibi hastalıklar haftalar hatta aylarca geçmek bilmez. Yalnız borderline kişilik bozukluğu, bir iki saat yoğun şekilde sürmektedir. Öfke vede kaygı gibi duyguların tetiklediği bu sorun hastanın kendine zarar vermesine kadar gidebilmektedir. Bu rahatsızlık erkeklere oran ile kadınlarda 2 kat daha fazla yaşanmaktadır. Nedeni de kadınlar da sık değişen hormonlardan kaynaklı olmasıdır. Hasta kişi zihnindeki duygu durumunun akışını asla kontrol edemez. Bu durum ise hastayı ani değişen duygulara sürüklemektedir. Hasta kişiler ilişki kurdukları kişilere öyle bağlanırlar ki, en ufak kırgınlıkta dünyaları başlarına yıkılmış hissederler. Uzman hekimler bu tarz hastalara karşı hassas davranılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu hastalarda sevgi vede nefret aniden meydana gelmektedir. Sizde bordeline kişilik bozukluğu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline kişilik bozukluğu bulunan hastaları uzman hekimler hayata kazandırmak için grup terapileri yapmaktadır. Yalnız bu tedavi ile hasta kişi zihinsel olarak toparlanmadığın da doktor ağır vakalı psikolojik tedavi gören kişilere yapılan bilişsel davranış terapisini denemektedir. Hasta kişinin intihar teşebbüsünde bulunmaması içinde uzman hekim bazı sakinleştirici ilaçlar vermektedir. Borderline kişilik bozukluğu hastalığı kalıcı bir rahatsızlık değildir, tedavi edildiğin de tamamen kurtulmanız mümkündür. Tedaviye yanıt verilmesi için asla pes edilmemesi ve karamsar olunmaması lazım.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkar?

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur
Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur

Beyindeki sinirler deform olduğunda, bu hastalar bir süre sonra gerçeklik algısını da yitirmektedir.

Zihin duygu akışını kontrol edemediğinden, duygularda ani yükselmeler vede inişler ortaya çıkmaktadır.

Hasta olan kişi kendini birden bire alışveriş yapar iken veya araba kullanırken bulabilmektedir.

Hasta kişi bir anda her şeyden soyutlarken, belli bir dönem tamamen sosyal görünebilir.

Ani olarak değişen duygular arkadaş, aile vede çevreye karşı davranışlarını da etkilemektedir. Çok güvenip vede sevdiği kişiye birden güvensizlik hissetmeye başlamaktadır. Bu hastalıkta olan kişilerin korktukları tek durum terk edilmektir.

Bu hastalar kalabalık ortamlara girmeyi sevmektedir. Yalnız en fazla bir saat durabilir. Çünkü bir süre sonra ortamda beğenilmeme korkusu yaşayarak kaçmak istemektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Sürekli terk edilme duygusu ve istedikleri durum olmayınca veya sinirlendiklerinde krizler geçirebilir. Güvensizlik duygusu yaşarlar. Bu hastalıkta olan kişiler ya bir kişiyi çok sever ya da farklı insanlar çevresinde görmek ister. Borderline kişilik bozukluğu, kişinin bilinç altına yerleştirdikleri kodlarla meydana gelmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir, borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı sanıldığı kadar kötü bir hastalık değildir. Tedavi edildiğin de kişi normal hayatına eskisi gibi devam edebilir. Hastalık tedavi edilmediğin de ise ilerleme durumu da söz konusudur. Borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı genellikle ergenlik döneminde başlamakta ve ileri yaşlarda kalıcı olarak sürebilmektedir. O yüzden erken tedavi her zaman önemlidir. Sizin de eğer ki borderline kişilik bozukluğu nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Borderline kişilik bozukluğu nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da borderline kişilik bozukluğu yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Zürbiye Yemeği Nasıl Yapılır?

3 thoughts on “Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

  1. merhaba borderline kişilik bozukluğu için hangi doktora gitmeliyim psikologlar bakarmı? Son zamanlarda can sıkıntısı oluşmakta care nasıl bulunur?

  2. Bordeline kişilik bozukluğu rahatsızlığı kaç ay sürer ya da tedavi edilmeden geçer mi?? Sıkıntıda bu rahatsızlığı kapsıyor mu belirtilerinde var mı?? İnsanlardan kaçmak sanırım bu hastalığın başlangıcı olabilme ihtimaliymiş arkadaşlarım demişti.

  3. Slm arkadaşlar borderline kişilik bozukluğu tedavisi olan varmı?? Bu hastalık ile ilgili nasıl bir belirtiler ile karşılaştığınızı yazablirsiniz sevinirim. Borderline kişilik bozukluğu ergenlik yaşlarında görülürmü bu sıralar yukarıda yazan bazı belirtiler bende başladı doktora gidecegim bakalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed