Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir? Buzlukta Karnabahar Saklanır Mı? Karnabahar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir? Buzlukta Karnabahar Saklanır Mı?

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir
Sayfa İçeriği: Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir

Kış sebzelerinden olan karnabahar, insan sağlığına faydaları ile bilinmektedir. Tam mevsimi ise Ocak ile Subat aylarıdır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için buzlukta karnabahar saklanır mı? ve karnabahar derin dondurucuda nasıl saklanır? Soruları ile ilgili cevapları bulabilirsiniz. Peki Dondurulmuş karnabahar nasıl pişirilir?

Kış mevsimin de karnabahar bulmakta zorluk yaşanmaz, yalnız karnabahar sebzesini daha sonra tüketmek isteyenler için, uzun süre boyunca besin değerine vede tadına zarar gelmeden saklamanız oldukça önemlidir. Mevsimin de aldığınız vede ilerleyen zaman da tüketmek üzere derin dondurucuya koyduğunuz karnabaharı güvenç, ızgara, fırın ya da tencerede istediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Donmuş halde ki karnabaharı derin dondurucudan alarak suya tutun. Böylelikle üstünde ki ambalaj malzemesini gevşetmiş olursunuz. Daha sonra karnabaharı ambalajından çıkarıp bir kase içine yerleştirin. Üzerini geçecek şekilde musluk suyu ekleyin ve çözülmeye bırakın. Çözülme esnasında kesinlikle sudan çıkarmayın. Karnabaharın yemeğini yapacağınız zaman sudan alarak, tencereye koyarak pişirebilirsiniz.
Siz değerli dostlarımız için yazımızın devamında karnabahar saklama yöntemlerini derledik.

Buzlukta Karnabahar Nasıl Saklanır?

Buzlukta Karnabahar Saklama Yöntemleri

Buzlukta karnabahar saklamak için bazı yöntemeler yer almaktadır. Bunlardan başlıcaları ise şoklama yöntemidir. Bunun için öncelikle 1 adet karnabahar, buzdolabı poşeti, limon tuzu vede 1 tencere kaynar su ile bir tencere soğuk suya ihtiyaç vardır. Şoklama yöntemi ile saklanan sebzeler çürümez vede bayatlamaz. Son derece güven ile uygulayacağınız bir yöntemdir. Şoklama yöntemi işlemi doğru şekilde yapılır ise karnabahar, dondurucu da görünümü bozulmadan vede tazeliğini yitirmeden kalabilir.

Bunun için; karnabaharı çiçekler halinde ayırın. 1 tencere kaynar suyun içine, 1 nohut büyüklüğün de limon tuzu ekleyin. Karnabahar, bu tencereye ilave edilir ve 5 dakika bekletilip, delikli süzgeç ile alıp, içi buz dolu olan soğuk su olan tencereye koyulur, burada da 1 dakika bekletilir. Daha sonra buradan da süzgece alınıp süzdürülür. Soğumuş karnabahar, tek kullanımlık porsiyonlar halin de buzdolabı poşetlerine koyularak dondurucuya atılır.

Bir diğer saklama yöntemi de, karnabahar bıçak ile ya da elle çiçeklere ayrılır. 1 Tencereye su koyup, içine limon sıkılır. Limonlu suya koyularak, bir müddet böyle bekletilip süzülür. Daha sonra buzdolabı poşetlerine doldurulup derin dondurucuya konur. Derin dondurucu da en fazla 10 ay tazeliğini korumaktadır.

Karnabahar Buzdolabında Bozulur Mu?

Buzlukta karnabahar saklamanın bir diğer yöntemi ise, kış ayların da karnabahar buzluğa koymak tavsiye edilmez. Buzlukta uzun süre bekler ise, çürümesi vede beyaz bölümlerin de kararma olması kaçınılamaz. Bu nedenle derin dondurucuda saklamak daha doğrudur. Öncelikle karnabaharı temizleyin ve çiçeklere ayırın. Bol miktar da suya sirke ilave ederek, karnabaharı, bu sulu sirkenin içinde 30 dakika bekletin. Daha sonra durulayıp bir bezin üzerine yayın. Kuruduktan sonra buzdolabı poşetlerine tek pişirimlik porsiyonlar şeklin de ayırın. Sonra poşetlerin havasını alarak ağzını iyice bağlayın. Karnabaharı buzdolabına koyarak, biraz soğutun. Daha sonrasında buzluğa atabilirsiniz. Karnabaharı tüketmek istediğiniz de çıkarıp hemen haşlayabilirsiniz.

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir, karnabaharın bayat vede tazeliğini anlamak oldukça kolaydır. Üzerin de meydana gelmiş kahverengi lekeler bulunuyor ise bayatlamıştır. Taze karnabahar, her zaman bembeyaz renkte olur. Taze olan karnabaharı hiç zorlanmadan parçalara ayırabilirsiniz. Eğer ki sizin de dondurulmuş karnabahar nasıl pişirilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Dondurulmuş karnabahar nasıl pişirilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da buzlukta karnabahar saklama yöntemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Islanmış Pirinç Ne Kadar Süre Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed