Ekmek Nasıl Saklanır?

Ekmek Nasıl Saklanır? Ekmek Kaç Günde Bozulur? Ekmek nasıl muhafaza edilir? Hakkında merak ettiğiniz, bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ekmek Nasıl Saklanır? Ekmek Kaç Günde Bozulur?

Ekmek Nasıl Saklanır
Sayfa İçeriği: Ekmek Nasıl Saklanır

Beyaz unla yapılan fırın ekmeği ya da evde hazırlanan ekmekler kısa sürede küflenebilir. Marketlerden satın alınan paketlenmiş ekmekler ise uzun süre bayatlamadan muhafaza edilebilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ekmek nasıl muhafaza edilir? ve ekmek kaç günde bozulur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ekmek nasıl saklanır?

Ekmeğin bozuk olduğunu anlamanın en iyi yolu vede göstergesi küftür. Küf, bir tür mantardır vede ekmeğin içinde ki gıda maddelerini tüketerek sporlar meydana getirir. Bu sporlar ise oldukça zehirlidir. Beyaz, yeşil, siyah hatta pembe renkte küfler oluşabilir. Eğer ekmeğin üzerin de küf görürseniz koklamayın, sporlar burnunuzdan da vücuda girebilmektedir. Ekmekte küf gördüğünüz de, ekmeği tüketmeden atmalısınız. Eğer ki ekmek küflü değil ise, yalnız hala bozulmuş olabileceğinden şüpheniz var ise koklayın. Bozulmuş ekmek genellikle rahatsız edici, ağır kokuya sahiptir. Kurumuş vede sertleşmiş bir doku, bozulmadan çok bayatlamanın göstergesi olmaktadır. Eğer koku vede renk de sorun yoksa, ekmeği hala bir çok şekilde değerlendirebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek ekmek kaç günde bozulur ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Ekmek Nasıl Muhafaza Edilir?

Ekmek Saklama Koşulları

Ekmeği saklamak için bazı kurallar bulunmaktadır. Öncelik ile ekmeği gün içinde tüketecek iseniz, tek yapmanız gereken kapaklı ekmek kutusuna koymaktır. Eğer ekmek kutusu yoksa, ekmeği kendi torbasında ağzını sıkıca kapatarak erzak dolabın da muhafaza edebilirsiniz. Ambalajlı ekmekler daha uzun süre oda sıcaklığın da dayanabilmektedir. Eğer ekmeği aynı gün tüketmeyecek vede fazla aldıysanız, en garanti saklama yeri buzdolabıdır. Ekmeği tüketmeden bir saat önce dolaptan çıkarsanız, ekmek oda sıcaklığına gelir vede tekrar yumuşamaktadır.

Bir haftadan uzun süre tüketilmeyecek ekmekleri, hava almayan bir poşet içinde buzluk da saklayabilirsiniz. Dondurucudan çıkartıp, tüketeceğiniz kadarını kesip, çözdürerek tüketebilirsiniz. Ambalajlı ekmekleri tükettikten sonra kalanını hemen ambalajın ağzını sıkı biçimde kapatarak saklayın. Uzun süre açık kalması bayatlama vede bozulmasına neden olur. Eğer sıcak alınan ekmek poşet de buhar yapmış ise, ekmeği bir havluya sararak saklayın. Çünkü poşet içindeki su ekmeğin bozulmasını tetiklemesin.

Ekmek Nasıl Saklanır, Ekmek bayatlamaması için; 3 güne kadar tüketilecek ekmek, ekmek dolabı ya da poşete koyarak erzak dolabın da muhafaza edilebilir. Bir haftaya kadar tüketilecek ise, ağzı kapalı poşet de buzdoabın da saklanabilir. 8 ila 10 günden fazla saklanacak ise, paketlenip buzluk da saklayabilirsiniz. Eğer ki sizin de ekmek nasıl saklanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ekmek nasıl saklanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da ekmek nasıl saklanır yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Enfeksiyon Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed