Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır?

Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır? Elektronik Kelepçe Nedir? Elektronik Kelepçe Kimlere Takılır? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır? Elektronik Kelepçe Nedir?

Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır
Sayfa İçeriği: Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır

Tutuklular vede hükümlülerin bazılarına elektronik haberleşme tekniği ile toplum içinde izlenmesi vede gözetim altında tutulmasını sağlayan elektronik kelepçe takılmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için elektronik kelepçe kimlere takılır? ve elektronik kelepçe nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Elektronik kelepçe nerelerde kullanılır?

2005 yılından bu güne kadar denetim serbestlik ile ilgili Adalet bakanlığı, 2,5 milyondan fazla karar vermiştir. Kasım ayı itibari ile 394 bin kişi hakkında ise denetimli serbestlik hükümleri uygulandı. Ocak itibari ile de 23 bin hükümlüğe elektronik kelepçe takıldı. 2 bin 902 kişi ise elektronik kelepçe ile izlendi. Ceza vede güvenlik tedbirlerinin infazı hakkın da kanunun, denetimli serbestlik tedbiri yasasın da, cezanın infazı başlıklı 105/A maddesinde ki 1 senelik süre, 2 seneye çıkartılarak kapsam genişletilmiştir. 2012 yılı ile 2016 yılı arasında denetimli serbestlik uygulamasın da toplam 364 bin 113 kişi cezaevlerinden tahliye edilmiştir. Denetimli serbestlik kapsamın da 1 Şubat 2013’den itibaren uygulanan elektronik kelepçe ile bugüne kadar 23 bin 536 kişi takip edilmiştir. Aralık 2016 itibari ile 2 bin 902 kişi elektronik teknikler ile izlenmesine devam edildiği de açıklanmıştır. Yazımızın devamına giderek elektronik kelepçe kimlere takılır? ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Elektronik Kelepçe Kimlere Takılır?

Elektronik Kelepçe Nedir?

Elektronik izleme tekniği, hükümlünün toplum içinde takip vede denetimini sağlayan etkili infaz yöntemi olarak bilinmektedir. Bu bazı hükümlü vede tutukluların elektronik haberleşme yöntemleri ile toplum içinde izlenmesi vede gözetim altında tutulmasını sağlamaktadır. Elektronik kelepçe sistemi Avrupa’nın, çeşitli ülkelerin de uygulanmaktadır. Elektronik izleme tekniğinin el veya ayak bilekleri için bilezik, alkol testi, alan izleme, ses doğrulama gibi çeşitli teknikleri bulunmaktadır.

Elektronik Kelepçe Teknikleri

Ses doğrulama,
Konutta infaz,
Alkol ölçümü,

Hükümlülerin evlerine yerleştirilen vede takip merkezinin video üzerinden izlediği nefesten alkol ölçer üniteler aracılığı ile alkol izlenimine alkol ölçümü denir. Sabit veya kablosuz hatlar üzerinden RF izleme aracılığı ile gerçekleştirilen ses doğrulama tekniği, kişinin ses kaydı sisteme tanıtılır veya sisteme kayıt örneği yüklenmektedir. Kişi kontrol amacı ile aradığın da ses ile eşleştirme yapılmaktadır. Konutta infaz tekniği ise, hükümlünün evinde dolaşabileceği, tüm alanlar belirlenmekte vede daha sonra hükümlünün ayağına kelepçe takılarak uygulanmaktadır. Hükümlüğe uygun kelepçe takılmakta. Kurcalandığında veye yetki sınırları dışına çıkıldığında izleme merkezine alarm vermektedir. İzleme merkezi uyup uymadığını, sokağa çıkıp çıkmadığını bu şekilde kontrol etmektedir.

Hükümlülere elektronik kelepçe tekniği, her ne kadar takip anlamın da kolaylık sağlasa da, aslında kişiyi aşağılayan bir uygulamadır. Tüm dünya da uygulanan elektronik kelepçe, devletin güvenliği vede suçluyu takibi açısından geliştirilen önemli teknoloji olarak geçmektedir. Yalnız, hükümlü açısından bakıldığın da aşağılayıcı durum olarak geçmektedir. Bu durumu hiç bir hükümlü kabul etmese de, ceza gereği kurallara uyması gerekmektedir.

Elektronik Kelepçe Kullanım Alanları

Kamu yararına çalışma cezaları,
Adli kontrol kararları,
Ev hapsi cezaları,
Seçenek yaptırımlar,
Şartlı salıverme kararları,
Açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin takibi,
Mağdur koruma vede cinsel suçlar gibi toplum içerisinde infazı düşünülen diğer tüm kararlar.

Elektronik Kelepçe Nerelerde Kullanılır, elektronik kelepçe izleme sistemi olarak tercih edilen ve tasarlanan, kişinin toplum içinde takibinin vede denetiminin sağlanması yönünde bir uygulamadır. Bu durum, kişilerin elektronik haberleşme tekniği ile toplum içinde izlenmesi vede gözetim altında tutulmasını ifade etmektedir. Eğer ki sizin de elektronik kelepçe nerelerde kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Elektronik kelepçe nerelerde kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da elektronik kelepçe kullanım alanları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ursovef 250 Mg Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed