En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir? Kayısı Nasıl Kurutulur? Evde kayısı kurutma yöntemleri ile ilgili bazı püf noktalarını yazımızda hazırladık.

En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir? Kayısı Nasıl Kurutulur?

En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir, Kayısı Nasıl Kurutulur, Evde Kayısı Kurutma Yöntemleri, Kayısı Kurutmanın Püf Noktaları, Güneşte Kayısı Kurutma Yöntemi, İpte Kayısı Kurutma Yöntemi, Fırında Kayısı Kurutma Yöntemi

En kolay kayısı kurutma yöntemleri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı pratik yöntemleri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak derledik. Kayısı nasıl kurutulur? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz. Evde kayısı kurutma yöntemleri ve Kayısı kurutma ile ilgili püf noktaları sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Peki en kolay kayısı kurutma yöntemleri nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bazı yörelerde gün kurusu olarak da adlandırılan kayısı, A vitamini vede potasyum açısından oldukça zengin meyvedir. Her sabah aç karnına tüketildiğinde, vücutta meydana gelen hazımsızlığı çok çabuk gidermektedir. Kayısının cilde faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kemikleri de güçlendiren kayısı, bazı çocuklarda meydana gelen raşitizm tedavisinde kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beri bilinen yöntemlerden biri de kayısıyı güneşte kurutma yöntemidir. Güneşin altında suyu gidene kadar bekletip kuruttuktan sonra, kayısılar çok az koyu renk olmaktadır. Kayısıları evde pratik olarak kurutmak için bazı pratik yöntemlere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

KAYISI EVDE NASIL KURUTULUR?

PRATİK KAYISI KURUTMA YÖNTEMLERİ

Güneşte kayısı kurutma yöntemi için, kayısıların çok set veya çok yumuşak olmaması gerekmektedir. Aralarında çürük bulunuyorsa, çürükleri ayırıp geri kalan kayısıları güzelce yıkamalısınız. Yıkadığınız kayısıları kurulayın daha sonra bir tepsinin içine bez koyup bütün yıkadığınız kayısıları üzerine dizin. Güzelce dizdiğiniz kayısıları da 4 gün güneş olan yerde bekletin. Sonra kayısıların üzerine eliniz ile bastırın eğer az suyu akar durumda ise kayısıların içinde bulunan çekirdekleri biraz bastırarak çıkartın. Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları rengi dönüp kuruyana kadar yaklaşık 10 gün bekletin.

İpte kayısı kurutma yöntemi için, çekirdeklerini ayıkladıktan sonra güzelce yıkayın. Kayısıları ortalarından iğne yardımı ile açarak ipe dizin. Güneş alan bir yerde kayısılar kuruyana kadar bekletin.

Fırında kayısı kurutma yöntemi için, kayısıları yıkayıp kuruttuktan sonra ortadan ikiye ayırın. Ayırmış olduğunuz kayısıları fırın tepsisine dizin. Önceden ayarladığınız 70 derecede fırına koyun vede arada kontrol edip çevirin. Yaklaşık olarak 5 saat boyunca fırında tutun. Kayısılar suyunu fırınınızın verdiği ısıya göre yavaş yavaş kaybedecek. Hazırlamış olduğunuz kayısıları soğuma işlemi olduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak hava almaması için ağzını sıkı şekilde bağlayın.

En Kolay Kayısı Kurutma Yöntemleri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız en kolay kayısı kurutma yöntemlerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki en kolay kayısı kurutma yöntemleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. En kolay kayısı kurutma yöntemleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kayısı kurutma yöntemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Takım Çantasında Hangi Aletler Olmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed