Engelli Maaşı Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır? (2022)

Engelli Maaşı, bazı bireyler için çok konuşulan bir konu olduğunu hepimiz biliyoruz. Engelli insanlar, engelli maaşını neye göre hesaplamalılar. Peki, maaşlarını nasıl hesaplayacaklarını bilmiyorlarsa neler yapmaları lazım. Bu sorunlar hakkında kısa bilgi sunuyoruz. Tüm engelli bireyler bu yazımızdan umarım yararlanır. Sizlere daha iyi bir yardım ve bilgi sunabilmek için elimizden gelenleri yapmaktayız umarım sizleri mutlu etmeye gücümüz yeter.

Engelli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Engelli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Bildiğiniz üzere bu yazımızdaki engelli maaş 2016 verilerinden yola çıkarak sizlere göstereceğiz. Eğerki kanunlarda bir değişiklik olmaz vede yeni yasa gelmez ise her zaman hesaplamalar aynı kalacaktır. 2022 yılı engelli 3 aylık maaşının hesaplaması bakım maaşı ile birebir aynıdır.

Engelli Maaşı Hesaplama

Yasada belirtilen katsayı ile ilgili memur maaş 2022 engelli aylıkları o yıl belirtilen göstergede rakamları ile çarpılması ile ortaya çıkmaktadır. Elde edilen rakam ile muhtaçlık aylıkları 3 ayda bir verildiğinden 3 ile çarpılır.

İlgili yasada ki gösterge rakamlar, geçerliliğini yetirmiş vede yeni yasa ve kanunlar ile yenilenmiştir. Bu nedenle ilgili kanuna göre yapacağınız hesaplamalar herzaman hatalı, yanlış olacakıt.

Eğerki memur katsayılarına ulaşmak isterseniz TIKLA yazısından. 2016 ve gelecek yıllar için düşünülen gösterge rakamlarada BURDAN ulaşabilirsiniz…

Engelli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Şimdi gelelim engelli maaşı neye göre vede nasıl hesaplanacağına. Kısa vede öz olarak size formül ile açıklık getirmeye çalışacağız sizlerde bu formül sayesinde artık engelli maaşınızı hesaplayabileceksiniz.

Burada yapmanız gereken tek şey; Memur Maaş KatsayısıXGösterge RakamıX3=Net Engelli Yardım Aylığı

Yola çıkarak örnekle açıklayalım…

Sakatlık oranı %40-69 arası olanlar için hesaplayalım hemen…

Gösterge Rakamı : 5,253
Memur Maaş Katsayısı :
0,088817

5,253×0,088817=466,55-TL+%5=489,87-TL

Sonuç: 489,87-TL‘dir.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar hesaplamamız bu şekildedir. Umarım işinize yarar bilgi sunmuşunuzdur. Takıldığınız yer olursa soru sormaktan çekinmeyin sizlere yardımcı olmak boynumuzun borçudur. Her türlü soru ve şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazınız. Çekinmeden soru sorabilirsiniz 1 gün içinde cevaplanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed