Evde Biber Nasıl Kurutulur?

Evde Biber Nasıl Kurutulur? Evde Biber Kurutma Yöntemleri, Evde biber kurutma teknikleri ile ilgili bazı bilgileri yazımız da derledik.

Evde Biber Nasıl Kurutulur? Evde Biber Kurutma Yöntemleri

Sayfa İçeriği: Evde Biber Nasıl Kurutulur

Sağlık açısından oldukça faydası bulunan biberin evlerde yeri ayrı olmaktadır. Her evde bulunan vede yemeklerde de lezzet için kullanılan biber için kurutulma tekniklerini yazımız da hazırladık. Ev hanımlarının merak ettiği bir konu da evde biber nasıl kurutulur? ve evde biber kurutma yöntemleri nelerdir? Sorularının cevapları… Sizde yazımızın içeriğine giderek biber nasıl kurutulur öğrenebilirsiniz. Peki evde biber nasıl kurutulur?

Sebzeler arasında biber en çok tüketilenler arasında yer almaktadır. P, K, C, A vitaminlerini barındıran biber içinde ise yüksek oranda protein vede diyet lifleri bulundurmaktadır. Güçlü antioksidan etkisine sahip olan biber, bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. Biber, bağışıklık sistemini güçlendirerek mideye, kalbe vede kansere iyi gelmektedir. Biberin yaşlandırmayı geciktirici özelliği vardır. Düşük kalorisi olduğu için diyet listelerinde de olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yazımızın içeriğin de biber kurutma ile ilgili bazı bilgileri düzenledik. Sizde sayfamızdan yardım alarak evde biber nasıl kurutulur? bulabilirsiniz.

Biber Nasıl Kurutulur?

Evde Biber Kurutma Yöntemleri

Biber kurutma işlemi yaparken çok lezzetli olmasını sağlamak dışında, biberlerin uzun ömürlü olmalarını sağlamak oldukça önemlidir. Toplamış olduğunuz biberleri öncelikle büyük leğenin içine koyarak, güzel şekilde yıkayın ve kuru bir bezin üzerine serin. Sonra ellerinizin yanmaması için de elinize eldiven giyin. Biberlerin içini boşaltıp çekirdeklerini de ayırmalısınız. Daha sonra içini boşalttığınız biberlerin de içini güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra kuruması için bir kenara alın vede biraz kuruduktan sonra biberleri ipe dizin. İpe dizdiğiniz biberleri güneş gören yerde kuruması için bırakın.

Evde Biber Kurutma Teknikleri
Evde Biber Kurutma Teknikleri

Kırmızı biberleri kurutup, salça biberi yapmak veya pul biber yapmak istiyorsanız biberleri güzelce yıkayın. Sonra yıkamış olduğunuz biberleri bıçak yardımı ile 5 parça şeklinde uzunlamasına keserek, leğenin içine alın. Hepsini kestikten sonra bütün biberleri tuzlayın ve karıştırın. Sonra tepsi veya temiz bir beze balkon veya damın üstüne aralıklı şekilde dizip güneşin altında kurumaya bırakın. 3 gün boyunca biberleri böyle bırakın ve 3 gün sonunda biberler kurumuş olacaktır. Daha sonra biberleri robottan geçirip çekebilirsiniz. Böylelikle salçalık biberler hazır olacaktır. Ağzı kapalı şekilde kavanozun içine alabilir veya buzdolabı poşeti içine koyarak dondurucu da saklayabilirsiniz.

Evde Biber Nasıl Kurutulur, Biberleri kurutmak için mutlaka güneş gören yerde bırakmanız gerekmektedir. Biberleri iyi temizlemeniz gerekmektedir, o yüzden emin olun. Biberleri kurutmak için balkona da asabilirsiniz. Balkonda da biber kurutabilir ve daha sonra toplayabilirsiniz. Eğer sizin de evde biber nasıl kurutulur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Evde biber nasıl kurutulur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da evde biber kurutma yöntemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

4 thoughts on “Evde Biber Nasıl Kurutulur?

  1. Köyde hep yapıyorlar biber kurutmayı kokusu çok ağır oluyor evde bence kurutulmaz kurutmak isteyenlerin bahçesi filan olmalı…. Bir kez annem yapmıştı evde kokusu 3 gün nerede ise gitmedi. :)) Ama salça için gerçekten güzel oluyor yani kırmızı biberleri kurutup kavanozda saklamak lazım evlendiğimde bende kendi evimde yaparım artık. :))) Yeşil biber kurutulur mu?

  2. Biber kurutulduğun da bozulur mu? Yaza kadar tüketsek bir şey olur mu acaba bilgisi olanlar yardım edebilir mi?

  3. salça yapımı için biber kurutması oldukça iyi geliyor. herkes bunu yapmalı evde kışın iyi oluyor kurutup kurutup kavanozlara dolduruyoruz kışın kullanıyoruz. ama biber kokusu evde kalmaması için bahçede veya balkonda kurutulmalıdır evde biber kurutması yapılırsa kokusu çok ağır olmaktadır ona göre yapın ev içinde yapmamaya özen gösterin.

  4. yaz aylarında hem turşu hemde salça yapmak için biber kurutulmalı,,,kışında tüketilmeli iyi birsey herkes denesin bence dikkat edin biber cekerken kokusu cok agır maske ve eldiven takın derim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed