Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları

Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları Sebze Nasıl Kurutulur? Ev hanımlarının kış ayların hazırlık yaptıkları sebze meyveleri kurutma yöntemleri…

Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları Sebze Nasıl Kurutulur?

Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları
Sayfa İçeriği: Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları, Sebze Nasıl Kurutulur, Evde Sebze Meyveleri Kurutma Önerileri, Patlıcan Nasıl Kurutulur, Erik Nasıl Kurutulur, Mısır Nasıl Kurutulur, Sebzeler Nasıl Kurutulur, Elma Nasıl Kurutulur, Biber Nasıl Kurutulur, Güneşte Meyve Kurutma, Fırında Sebze Meyve Kurutma, Evde Sebze Kurutma, Hangi Meyveler Kurutulur

Evde sebze meyveleri kurutmanın püf noktaları ile ilgili yazımız da hazırladığımız sebze nasıl kurutulur? hakkında kadınların bilmesi gerekenleri hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek evde sebze meyveleri kurutma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Kış ayına hazırlık yapan kadınlar, evde pratik sebze meyveleri kurutmanın püf noktalarını yazımızdan ulşabilirler.

İlk çağlardan beridir aynı yöntem kullanılan sebze vede meyveleri kurutma yöntemi kış aylarında yapılmaktadır. Peki evde sebze meyve kurutma nasıl yapılır? Kışlık hazırlık için evde pratik sebze meyveleri kurutma yöntemleri nelerdir?

EVDE SEBZE MEYVELERİ KURUTMA ÖNERİLERİ

PATLICAN NASIL KURUTULUR?

Patlıcanı kurutmak için öncelikle, patlıcanları yıkayın daha sonra ise saplarını kesin vede üç parçaya doğrayın. Patlıcanlarda ki etleri kaşık yardımı ile çıkarınız. Genellikle patlıcanın kabuk yerleri kurumaya bırakılır, eğerki siz israf olsun istemiyorsanız iç kısımlarını da kurutabilirsiniz. Daha sonra patlıcanları tuzlu suya koyara 5 dakika bekletin. Tuzlu su yardımı ile patlıcanın acılığı gidecektir. Pamuklu ipi yorgan iğnesine takın. Sonra iğneyi patlıcanların arasından geçirin. Patlıcanlarınızı aralıklı olarak pamuklu ipe dizdikten sonra güneşte kurumaya bırakın. Havaların durumuna göre 1 yada 2 hafta durabilir.

ERİK NASIL KURUTULUR?

Erik kurutmak için önce erikleri güzelce yıkayınız. Daha sonra ise erikleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarın. Fırın tepsinize kabukları alta gelecek şekilde yerleştirin. Fırının ayarını 200 dereceye getirerek 4 saat boyunca pişirin. Bu süre zarfında arada yanmaması için kontrol ediniz. Erikleri pişirme işleminiz bittikten sonra fırının fişini çekiniz vede eriklerinizi gece boyunca fırının içinde bekletiniz. Fırının içindeki ısı ile biraz daha kıvama gelmektedir. Ertesi gün ise saklama poşetlerinin içine koyun vede poşetin hava almamasına dikkat edin.

MISIR NASIL KURUTULUR?

Mısır kurutmak için mısırın kabuklarını soyunuz vede püsküllerini kesin. Sonra soğuk su ile güzelce yıkayın. Mısır çok tanecikli olduğundan kurutma süresi de oldukça uzun sürmektedir. Fırın içinde 6 saat sürebilmektedir. Fırınınızı mümkün olduğunca en düşük sıcaklıkta ayarlayın. Fırın ısınına kadar sizde mısırları 4 dakika kadar kaynar suyun içinde bekletin. Kaynar suda bekledikten sonra mısır tanelerini bir havlunun üzerine çıkarın. Yaklaşık olarak açık havada yarım saat kurumasını sağlayın. Fırın tepsisine mısır tanelerini eşit miktarda yayın. Kuruma süresi yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir. Daha sonra tepsiyi fırından çıkarın vede oda sıcaklığında kurumasını sağlayın. 6 aya kadar hava almayan bir saklama kabında saklayın.

SEBZELER NASIL KURUTULUR

ELMA NASIL KURUTULUR?

Elma kurutması için elmalarınızı güzelce yıkayınız. Elmaların kabuklarını soymayınız çünkü, kabuklu kurutulmuş elmalar daha lezzetli vede daha sağlıklıdır. Daha sonra elmaları ince dilimler halinde kesin. Elmanın çekirdeklerini çıkarın vede 1 litre su ile 1 su bardağı limon suyu ilave ediniz. Sonra elmalarınızı bu suyun içerisinde bekletin. Yaklaşık olarak 10 dakika bekletiniz. 10 dakkika beklettikten sonra elmaların üzerine tarçın yada hindistan cevizi dökebilirsiniz. Fırın sıcaklığını 93 derece yaparak, elmalar birbirine yapışacak şekilde dizin. 1 saat pişirme süresinden sonra 1 saatte elmaların öbür yüzünü çevirerek bekleyin. Yani toplamda 2 saat pişirme süresi ile pişmiş olacaktır. Pişirirken dikkat etmeniz gereken arada elmalara bakmanız yanmaması için.

BİBER NASIL KURUTULUR?

Biber kurutmak için, dolmalık olarak kullanılacak biberler için öncelikle içini boşaltın. Daha sonra içlerini iyice yıkayın. Biberlerde çekirdek kalmamasına dikkat edin. İğne yardımı ile iğneye ip geçirerek vede biberlerin içinden geçirin. Biberleri güneş gören bir yere koyun vede kurumaya bırakın. Biberleriniz pembe haline geldiğinde güneşten alınız. Daha sonra ise biberleri serin odada saklayınız. Biberlerinizin üzerini bezle kapatarak saklayabilirsiniz.

Evde Sebze Meyveleri Kurutmanın Püf Noktaları, hakkında kadınların bilmesi gerekenleri yazımız da hazırladık. Günümüz de bir çok ev hanımı evde sebze vede meyveleri kış aylarına hazırlık için kurutmaya bırakmaktadır. Bu yazımız da bulabileceğiniz sebze kurutma nasıl olur? ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Sizde eğerki evde sebze meyveleri kurutmanın püf noktaları yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Evde sebze meyveleri kurutmanın püf noktaları sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yiyecekler Nasıl Saklanmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed