İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?

ilk Yardım Çantasında Neler Olmalı? İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir? İlk yardım çantasında sizleri olası kazalarda ilk müdahale için gerekli malzemeleridir.

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı? İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir?

ilk Yardım Çantasında Neler Olmalı
Sayfa İçeriği: İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı, İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir, İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler, İlk Yardım Çantasındaki Gereçlerin Görevleri, İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler Hakkında, İlk Yardın Çantasında Bulunması Gerekenler, İlk Yardım Malzemeleri, İlk Yardım Nedir

İlk yardım çantasında neler olmalı ile ilgili bilmeniz gereken ilk yardım çantasında bulundurmanız gereken malzemeleri yazımızda sizler için derledik. İlk yardım malzemeleri nelerdir? hakkında sizin de bilgi sahibi olmanız için gerekli ekipmanları sayfamızdan öğrenebilirsiniz. İlk yardım çantasında bulunan malzemeler, siz kaza anında yada yaralanma gibi durumlarda ilk müdahale yapılacaklar aletlerdir. İlk yardım çantasında bulunduracağınız malzemeler sayesinde hayatınızı hem kolaylaştıracak hemde yardıma ihtiyaç duyan kişilere de yardımcı olabilirsiniz. İlk yardım çantasında olması gerekenler

İlk yardım çantasında bulunduracağınız malzemeler hem sizin hayatınızı, hemde bazı insanların hayatlarını ilk müdahale için önem taşımaktadır. İlk yardım çantası içinde doğru ekipmanların bulundurulması, doğru müdahaleyi de beraberinde getirmektedir. Sizde ilk yardım çantanız da bulundurmanız gereken malzemeleri yazımız aracılığı ile öğrenebilir vede hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

İLK YARDIM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

Tentürdiyot.
Turnike.
Yara bandı.
Esmark bandı.
Üçgen sargı.
Makas.
El feneri.
Plastik eldiven.
Plastik örtü.
Steril gazlı bez.
Büyük sargı bezi.
Hidrofil pamuk.
Plaster.

İLK YARDIM ÇANTASINDAKİ GEREÇLERİN GÖREVLERİ

Yara bandı; Anlık olası yaralanmalar da, küçük kanamalar da yada çiziklerde kullanmanız için yara bandını ilk yardım çantanızda bulundurmanız gerekmektedir.

Turnike; Bacak, kol vede bunlar gibi bölgelerde oluşan kanamaları engellemek için kullanılmaktadır. Mutlaka ilk yardım çantanızda olması gereken malzemelerdendir.

Esmark bandı; Bacak vede kol gibi benzeri bölgelerdeki yoğun şekilde kanamaları, kanı önlemek için esmark bandı kullanmanız gerekmektedir. Kanayan bölgenin üzerine bu bandı sıkıca sarın.

Steril gazlı bez; Pamuktan vede oldukça ince gözenekli yapılmış yarayı steril etmek vede mikrop kapmasını engellemek için kullanılmaktadır. 5 yada 10 adet bulundurmanız iyi olur.

Büyük sargı bezi; Yaraların üzerindeki gazlı bezin yerinden çıkmaması için vede kırıkların sarılmasında kullanılmaktadır. 5 Adet taşımanız gerekmektedir.

Hidrofil pamuk; Pansumanın önemli parçalarından olarak gazlı bezin üzerine uygulanır. Gazlı bezden sızan kanın dışarı akmasını önlemektedir.

İLK YARDIM ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER HAKKINDA

Plaster; Plaster tek bir yüzeyi yapışkan banttır. Yaraların üzerine konulan gazlı bezin bölgede sabit durmasını sağlamakta vede sargı bezinin açoılmasnı engellemektedir.

Plastik örtü; Plastik örtünün bir yüzü parlak turuncu vede ışık yansıtıcı özelliği bulundurmasıdır. Yaralı hastanın altına veya üstüne örtmek için kullanılmaktadır.

Plastik eldiven; Yaralara müdahale ederken ellerinizin enfeksiyon kapmaması için vede yaraların mikrop bulaşmaması için kullanılması gerekmektedir.

El feneri; Genellikle karanlık olan yerlerde ilk yardım gerektiğinde kullanılmaktadır. Yarayı daha net görerek işlem yapmanıza olanak sağlar.

Makas; Yaralı hastanın kıyafetini kesmek için kullanılır. Bulunduracağınız makasın yapısı paslanmaz, çelikten olmasına özen gösterin.

Üçgen sargı; Üçgen sargı oldukça pratik sargı bezidir. Bu sargı bezi eşkenar üçgen biçiminde hazırlanan sargı bezi şeklindedir.

Esmark bandı; Bacak, kol ve benzeri bölgelerdeki yoğun kanamalarda, kanı engellemek için esmar bandı kullanmanız gerekmektedir. Kanama olan bölgenin üzerine bu band sıkıca sarılır.

Tentürdiyot; Hastadaki yaranın mikrop kapmasını önlemektedir. Bakterilerin vede mikropların en kısa yoldan ölmelerini sağlamaktadır.

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı İlk yardım çantanız da yukarda yazdığımız malzemeleri bulundurmanız yanında, ilk yardım kitabı da bulundurun. Hangi müdahelerde kullanacağını bilmediğiniz malzemeler hakkında bilgi alır vede doğru bir ilk yardım uygulaması yapabilirsiniz. Eğerki sizin de ilk yardım çantasında neler olmalı yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. İlk yardım çantasında neler olmalı sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Çocuklar Balıktan Sonra Süt İçebilir Mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed