Işgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır?

ışgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır? Işgan Otu Nasıl Dondurulur? Işgın Otu Nasıl Saklanır? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Işgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır? Işgan Otu Nasıl Dondurulur?

ışgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır
Sayfa İçeriği: Işgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır

Kuzukulağıgiller ailesinden olan ravent bitkisinin ülkemiz de yetişen türüne verilen ismidir. Uzak doğu olan ana vatanı, ülkemiz de doğu anadolu’da yetiştirilmektedir. Mayıs vede haziran ayların da sarımtırak beyaz çiçekler açmakta vede boyları bir metreyi geçmektedir. Çok yıllık bitki olan ışgın otu, bazen 3 ila 4 yıl çiçek açmadığı dönemler olmakta ve bu dönemler de bütün gücünü köklere vermektedir. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için ışgın otu nasıl dondurulur? ve ışgın otu nasıl saklanır? Soruları ile ilgili bilgileri ayrıntılı olarak hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek ışgın otu faydalarını bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki ışgın otu ne kadar süre dayanır?

Işgın otu tazeliğini uzun süre koruyan bitkidir. Yaklaşık olarka 8 ila 10 gün taze kalmaktadır. Işgın otunu satın aldıktan sonra hiç bir işlem uygulamadan, kesme veya yıkama gibi doğrudan poşete koyup buzdolabın da saklanabilir. Bu otu satın alırken mutlaka taze almalısınız ki, 8 ila 10 gün dayansın. Taze ışgın otu saklamak oldukça basit bir işlemdir. Bu işlem için gerekli olan malzemele sadece yeterli büyüklükte bir poşeti olmasıdır. Işgın otunu saklamak için en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise, kullanana kadar her hangi bir işlem yapılmamasıdır. Olgunlaştıkça koyu kızıl, pembe bir renk almaya başlamaktadır. Olgunlaşmış olan ışgın otu, çok daha lezzetli olacağından ışgın otu seçer iken bu noktaya dikkat edilmelidir. Seçerken saplarının sağlam vede lekesiz olmasına da dikkat edilmelidir. Eğer ki bitki kendisini almış ise vede üzerin de kahverengi benekler yer alıyorsa kesinlikle taze değildir. Yazımızın devamına giderek ışgın otu ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Işgın Otunun Faydaları Nelerdir?

Işgın Otu Nasıl Dondurulur?

Işgın otunu sağlıklı dondurma işlemi yapıldığın da tazeliğini kaybetmeden yaklaşık olarak 1 yıl buzluk da saklayabilirsiniz. Dondurma işlemi için öncelikle almış olduğunuz ışgın otunu detaylı şekilde güzelce yıkayın. Derin bir tencereye suyu kaynatın sonra ışgın otunu ortalama 3 cm boyunda küçük parçalara bölün. Işgın otunu kaynar suya atın. 2 dakikadan daha fazla kaynatmamaya dikkat edin. Işgın otunu şoklama işlemi yapacağnız için, derin soğuk su vede buz dolu bir kap hazırlayarak, su ne kadar soğuk olursa o kadar iyi olmaktadır.

Işgın Otu Bozulur Mu
Işgın Otu Bozulur Mu

Daha sonra kaynar sudan ışgın otunu bir süzgeç yardımı ile çıkartın vede soğuk suya atın. Bu işlemi bir kaç defa yapmalısınız. Suyun soğuklupunu sürekli kontrol edin, soyun soğukluğunu koruması oldukça önemlidir. Soğuk sudan almış olduğunuz ışgın otunu havlu kağıt üzerine koyarak, suyunun süzmesini bekleyin. Kuruyan ışgın otu buzdolabı poşetlerine istediğiniz miktar da koyup dondurucuya kaldırın. Donmuş ışgın otunu kullanmak istediğiniz her yemekler de dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Işgın otu su bakımından oldukça zengindir. 100 gr ışgın otu sadece 21 kcal kaloridir. 100 gramın da yaklaşık olarak 94 gr su bulunmaktadır. Işgın otu yaklaşık 5 gr karbonhidrak, 2 gr lif, 1 gr şeker, 1 gr protein, 4 mg sodyum, 288 gr potasyum, 86 mg kalsiyum, 102 IU A vitamini, 8 mg C vitamini, 29 mg K vitamini, 7 mikrogram folat, 14 mg fosfor, 12 mg magnezyum barındırmaktadır.

Işgın Otunun Faydaları

Işgın otu kemik gelişimine yardımcı olur ve kemik erimesi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Hazımsızlık, gaz ve kabızlık gibi bağırsaklar da yaşanan sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır. Midenin vede bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Cilt yaralarına ve egzama gibi hastalıklara iyi gelmekte. İçeriğin de barındırdığı K vitamini ile hafızayı güçlendirir ve beyni korumaktadır. Doğru miktar da tüketildiğin de kusmayı vede ishali önlemeye yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak, daha hızlı yağ yakmanıza destek olur. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Kan şekeri düzenlemektedir. Bu nedenle diyabet rahatsızlığı olan kişilerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği sebzeler arasında yer almaktadır. İçinde barındırdığı A vitamini ve antioksidanlar ile cildinizin güzelleşmesine de yardımcı olmaktadır. Düşük kalorili oluşu ile zayıflamaya yardımcı ve tokluk hissi vermektedir.

Işgın Otu Ne Kadar Süre Dayanır, son zamanların en çok merak edilen ışgın otu ile ilgili tüm bilgileri yazımızın içeriğin de derledik. Sağlık için oldukça faydalı olan ışgın otunun, dayanma süresini de yazımızın içeriğin de hazırladık. Eğer ki sizin de ışgın otu ne kadar süre dayanır, yazımız hakkın da sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Işgın otu ne kadar süre dayanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ışgın otunun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Donut Kaç Ay Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed