Kafeinin Eksileri Nelerdir?

Kafeinin Eksileri Nelerdir? Kafeinin Artıları Nelerdir? Kafeinin bir çok faydası vede zararı bulunmakta yazımız da bunları bulabilir, bilgi edinebilirsiniz.

Kafeinin Eksileri Nelerdir? Kafeinin Artıları Nelerdir?

Kafeinin Eksileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kafeinin Eksileri Nelerdir, Kafeinin Artıları Nelerdir, Kafeinin Artı Yönleri, Kafeinin Eksi Yönleri, Kafeinin Eksi Ve Artı Yönleri Nelerdir, Kafein Yararları, Kafein Nelerde Bulunur, Kafein Nedir Zararları Nelerdir, Kafein Ne Demek, Kafein Nedir Ne İşe Yarar, Kefein Zararlı Mı

Kafein hakkında bir çok şey merak edilmekte. İnsanlar kafein tüketimi günlük olarak çok tüketmektedir. Peki kafeini aşırı tüketmek zararlı mı? sorularını araştıran vatandaşlar için yazımız da kafeinin eksileri vede kafeinin artılarını hazırladık. Kafein genellikle kahve’de daha fazla bulunmaktadır. Kahve seven kişiler günlük olarak tükettiği kahve oranı oldukça fazla. Peki bu tüketilen kafeinin zararı nelerdir? İnsana ne kazandırıyor yada ne kazandırmıyor. Kafein için bir çok artı yönler bulunmaktadır. Kafein araştırmalarını anlayabilmek için temel özelliklerin nasıl olmasına dikkat etmeliyiz.

Eğerki bir araştırmada kafa karıştıran faktörler bulunuyorsa olmaz, plasebo etkisi için, araştırmada kontrol grubunun olması gereklidir. Araştırmanın ise geniş bir denek grubuna sahipliği gibi temel özellikler bulunmalıdır. Bir tıbbi araştırma incelenirken, bu gibi temel özelliklere dikkat edilmelidir. Kafein araştırmalarının bir büyük kısmı genellikle gözlemsel olarak gerçekleşiyor. Buda şunun gibi birşey ortaya koyuyor, bir grup insan kafein tüketimi yapıyor vede belli bir süre izlenim süresi oluyor. Yani orta da herhangi bir kontrol grubu olmuyor. Araştırmacılar da kimin kafein tükettiğini, kimin tüketmediğini anlayamıyor. Ondan ortaya kafa karıştırıcı faktörler çıkmaktadır.

KAFEİNİN ARTI YÖNLERİ

KAFEİNİN EKSİ VE ARTI YÖNLERİ NELERDİR?

Finlandiya,izlanda,norveç ülkelerinde en çok kahve tüketimi yapılmaktadır. Türkiyede ise insanlar kişi başı ortalama yıllık olarak yarım kg kahve tüketirken, diğer içeceklerden de kafein almaktadır. Tıp, araştırmacılarının yapmış olduğu açıklamaya göre 400 mg civarın da kafein tüketimi zararsız vede yaklaşık olarak 3 kupaya denk gelmektedir.

Kabızlığı iyileştirir.
Günde 3 fıncan kahve içmek genel ölüm riskini de azalmaktadır.
Karaciğere iyi gelir.
İnsülin dirençini azaltmakta vede diyabet oluşma riskini azaltır.
Kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıkları önlemekte.
Parkinson hastalığının ortaya çıkmasını azaltmaktadır.
Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamakta.
Atletik performansınızı etkilemekte.

KAFEİNİN EKSİ YÖNLERİ

Kalp çarpıntısına sebep olur.
Uykunuzu kaçırabilir, uyumanızı zorlaştırır.
Kan basıncını geçici süreliğine arttırır.
İdrara çıkma sürenizi kısaltmakta vede idrar miktarını arttırır.
Kalsiyum emilimini zorlaştırır.
Düzenli şekil de kahve tüketenler bıraktığında, migren yada baş ağrısı yaşayabilir.
Anksiyeteyi vede panik atağı tetiklemektedir.

Kafeinin Eksileri Nelerdir, Kafein tüketiminize dikkat etmeniz vede kafein için kansere yol açtığı yada kansere iyi geldiğini gibi kanıtlar bulunmamaktadır. Kafein vede kolesterol artışı arasında herangi bir bağlantı söz konusu da değildir. O yüzden yukarda hazırlamış olduğumıuz kafeinin artıları vede kafeinin eksilerini bulabilir sosyal ağlarınız da paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızın da sayfamız dan haberi olması için onları da haberdar etmek için paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Zencefil Hangi Durumlarda Dikkat Edilmeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed