Kahve Nasıl Yetiştirilir?

Kahve Nasıl Yetiştirilir? Kahve Bitkisi Ne Zaman Meyve Verir?, Kahve Ne Zaman Dikilir?, Hakkında merak ettiğiniz, bilgileri ayrıntılı olarak derledik.

Kahve Nasıl Yetiştirilir? Kahve Bitkisi Ne Zaman Meyve Verir?

Kahve Nasıl Yetiştirilir
Sayfa İçeriği: Kahve Nasıl Yetiştirilir

Kahve çekirdeklerinin elde edildiği, bitki türünün genel ismine kahve ağacı denmektedir. Bu bitki türü, Rubiaceae ailesine aittir ve özellikle tropikal iklimlerde yetişmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız kahve ne zaman dikilir? ve kahve bitkisi ne zaman meyve verir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kahve nasıl yetiştirilir?

Kahve bitkisinin meyveleri, kahve çekirdeklerini barındırır vede bu çekirdekler kavrulduktan sonra kahve üretimi için kullanılmaktadır. Kahve bitkileri, dünya genelinde önemli ticari ürün olan, kahve üretiminin temelini oluşturmaktadır. Kahve, yaygın olarak tüketilen vede kafein içeren popüler içecektir. Genellik ile beyeaz çiçeklere sahip olan kahve, ekvatorun 25 Kuzeyi ile 30 Güneyi arasındaki bölgelerde yetiştirilmeye uygun olmaktadır. Bu bölgelerde sıcaklıklar 18 ila 24 derece arasında değişir iken, bol yağışın olduğu koşullar kahve ağacının gelişini desteklemektedir. Ağaç, don olaylarının görülmediği bu bölgelerde sağlıklı biçimde büyürken, ani sıcaklık dalgalanmalarının ağaca zarar verebileceği bir gerçektir.

Kahve bitkisi, yüksek nem vede ılıman sıcaklık gerektiren tropikal iklimlerde kolaylıkla yetişmektedir. Verimli biçimde büyümesi için 15 ila 24 derece arasında sıcaklık gerekmektedir. Yıllık 1500 ila 2500 mm yağış istemektedir. Asidik topraklarda yetişmeyi tercih eden kahve bitkisi, toprağın pH değeri 6 ila 6,5 arasında olduğunda en iyi biçimde yetişebilmektedir. Bu şartları, genellik ile tropikal iklim karşılamaktadır. Robusta kahve bitkisi için, denize daha yakın ılıman topraklar uygun olmaktadır. İklim vede toprak isteği karşılanan kahve bitkisi yıllar içinde büyüyerek ortalama olarak 15 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Kahve ağaçları, iyi drene edilen, hafif asitli topraklarda daha iyi gelişmektedir. Toprağın humus vede besin maddeleri açısından zengin olması da oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek kahve bitkisi ne zaman meyve verir, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kahve Ne Zaman Dikilir?

Kahve Bitkisi Ne Zaman Meyve Verir?

Kahve bitkisi, uygun koşullar sağlandığında, çiçek açmaya başlamaktadır. Yetişme koşullarına vede çeşidine bağlı olarak bitkiler, farklı zamanlarda çiçek açabilmektedir. Genellik ile kahve bitkisi, 3 ila 5 yıl içinde çiçek açabilmektedir. Yalnız bazı çeşitlerde bu süre daha uzun ya da daha kısa sürebilmektedir. İklim vede bakım süreyi etkileyebilmektedir. Kahve, çiçeklerini genellik ile ilkbahar ve yaz aylarında göstermektedir. Çiçekler, bitkinin dallarında küçük, beyaz ya da beyaza yakın renkte açılmaktadır. Küçük çiçek salkımları şeklinde açılan çiçekler görülmektedir. Kahve çiçeği, aynı zamanda hoş vede hafif koku yayabilmektedir. Kahve çiçeklerinin açmasından sonra, kahve kirazı ismi verilen tomurcuklar meydana gelmektedir. Bu tomurcukların rengi zamanla pembe, yeşil, mor ve siyah olarak değişmektedir. Rengi de, kahvenin türünü oluşturmaktdır. Erken hasat edilen kahve çekirdekleri kendine has lezzet taşımaktadır.

Kahve meyveleri, çiçeklenme döneminden sonra olgunlaştığında hasat edilebilmektedir. Meyveler kırmızı renge dönüştüğünde, genellikle hasat edilmeye hazır hale gelmektedir. Meyveleri dikkatlice toplanır vede içlerinden çekirdekleri çıkarılmaktadır. Çekirdekler daha sonra kavrulur ve kahve tüketimi için fabrikalara aktarılmaktadır. Arabica kahve çekirdeğinin hasat edilmesi için, ortalama olarak 6 ay beklenmektedir. Işığa vede beslenmeye bağlı olarak tüm meyveler aynı anda olgunlaşmadığından, olgunlaşan meyveler dallardan toplanmaktadır. Tüm meyveler aynı anda toplanır ise, çekirdek kalitesi değişebilmektedir. Olgunlaşan meyveler sık sık kontrol edilmektedir. Çünkü olgun kahve meyveleri, 2 hafta sonrasında çürümeye başlayabilmektedir.

Kahve Nasıl Dikilir?

Kahve Ağacı Nerede Yetişir?

Kahve bitkileri, dünyanın, kahve kuşağı ismi ile tanınan bölgelerinde bulunmaktadır. Genellikle 25 enlem derecesi Kuzey ile 30 enlem derecesi Güney arasında bulunan tropikal iklimlerde verimli bir biçimde yetişmektedir. Brezilya, dünyanın en büyük kahve üreticisi vede ihracatçısı olarak bilinmektedir. Özellikle Gerais, Minas, Sao Paulo vede Parana eyalatleri kahve yetiştiriliciği konusunda öncü olanlardır. Kahve kuşağında bulunan Kolombiya, yüksek kaliteli arabica kahve üretimi ile ünlüdür. Etiyopya da, kahvenin anavatanı olarak kabul edilir. Burada kahve bitkisi doğal olarak yetişme imkanı bulunmaktadır. Sumatra civarı, dünyaa ünlü Mandheling ve gayo kahvelerinin yetiştiği bir alandır. Kahve kuşağında yer alan Orta ve Güney Amerika ülkeleri de, kahve üretimi için önemli bölgeler arasındadır. Bu bölgeler kahve ağacı için uygun iklim vede toprağa sahiptir.

Kahve Bitkisi Ne Kadar Sürede Büyür
Kahve Bitkisi Ne Kadar Sürede Büyür

Kahve bitkisi genellik ile tohumlar ile çoğaltılan bitkidir. Tohumlar, çimlenme öncesi bir süre fermantasyon işlemi görmektedir. Bu işlem, tohumun kabuğunun çözülmesine vede çimlenme yardımcı olur. Fermente edilmiş tohumlar, toprak içine gömülerek ekim başlamaktadır. Çimlenme genellikle 2 ila 3 ay süreceği için en uygun zamanda dikim yapılmalıdır. Dikim yapılacak alanda, başka tropikal bitkiler de yer alabilmektedir. Kahve ağacının yaprakları vede kökleri diğer bitkiler yardımı ile korunmalıdır. Yüksek sıcaklık kahve ağacına zarar verebilmektedir. Kahve bitkilerini bahar ya da yaz mevsiminde dikmek, bitki için en iyi seçim olur. Dikim yapacağınız alanı uygun biçimde hazırladıktan sonra ekime başlayabilirsiniz. Bunun için toprağı gevşetiniz ve organik madde eklemeyi unutmayınız. Fidanları dikmedne önce toprağın tamamen kurumasını önlemek adına sulamanız lazım. Çünkü, fidanlar nemli toprakta daha iyi tutunma sağlar. Fidanları 2 ila 3 metre aralıklar ile dikmeniz, sonraki gelişimi için de oldukça önemlidir.

Kahve Bitkisi Ne Kadar Sürede Yetişir?

Tohumdan kahne yetiştirildiğinde, bitknin büyümesi ortalama olarak 3 yıl sürmektedir. 3 yıl sonrasında kahve bitkisi çiçeklerini açar vede zaman ile olgunlaşmaya başlamaktadır. İlk kez dikilen bir kahve bitkisinden verimli meyve almak adına, 5 sene beklenmesi lazım. Toprağına uyum sağlayan vede bakım gören kahve ağacı nerede ise, 25 sene boyunca meyve vermeye devam etmektedir.

Kahve Nasıl Yetiştirilir, eğer ki sizin kahve nasıl yetiştirilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kahve nasıl yetiştirilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kahve nasıl yetiştirilir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kaktüs Çiçeği Nasıl Açar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed