Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir?

Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir? Kaktüs Toprağı Nasıl Hazırlanır? Kaktüs toprağı nasıl yenilenir? Hakkında bilmeniz gereken bazı pratik yöntemler yazımızda.

Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir? Kaktüs Toprağı Nasıl Hazırlanır?

Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir
Sayfa İçeriği: Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir

Hava şartların da oldukça dayanıklı olan kaktüs bitkisi bazen dikenli, bazen de dikensiz olmaktadır. Bahçede yetişen bu bitki, doğanın sunduğu harika bitkiler arasında yer almaktadır. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için hazırladığımız kaktüs toprağı nasıl hazırlanır? ve Kaktüs toprağı nasıl yenilenir? Soruları ile ilgili cevaplara ulaşabilirsiniz. Peki kaktüs toprağa nasıl ekilir?

Doğada 5000 türü olan bu bitkinin familyası da kaktüsgillerdir. Anavatanı ise Amerika vede çevresindeki adalardır. En çok kaktüs türüne Meksika’da bulunmaktadır. Bu bitkinin bu kadar çeşitliliğe sahip olmasında en çok kurak sıcak arazilere yüksek uyum sağlaması etkili olmaktadır. Kaktüs bitkileri günümüz de radyasyonu bünyesinde toplayan bitkiler olarak akla gelmektedir, bu yüzden son yıllarda ofis vede ev dekorasyonunda oldukça çok tercih edilmektedir. Sizde kaktüs toprağa nasıl ekilir yazımız ile ilgili daha fazla bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı?

Kaktüs Toprağı Nasıl Yenilenir?

Kaktüslerin en verimli biçimde büyümesi için her sene topraklarını değiştirmelisiniz. Kaktüs toprağını değiştirir iken saksının boyutunu da büyüyen bitkiye göre değiştirmeniz önerilmektedir. Her sene değiştirir iken bir önceki saksıdan 2 numara büyük saksı tercih edilmeli. Saksı içinde yeni topraklama işlemini yapar iseniz kaktüs kökleri yeterli şekilde büyüme gerçekleştiremez. Saksının dilekli olması bitkinin doğru büyümesi açısından da oldukça önemlidir. Bu bitkilerin kökleri hava aldıkça daha canlı görünüm elde eder. Saksı değişimindeki amaç ise sıkışan toprağı rahatlatmaktır. Bu işlem ile bitkinin canlılığı uzun süre korunmaktadır. Eğer saksıdan ayırdığınız kaktüsün köklerinde bir çürüme veya hastalık oluşmuş ise hasarlı kökleri temizlemelisiniz. Kaktüs toprağını yeni saksıya eklendikten sonra kaktüs saksının ortasında doğru şekilde konulması gerekmektedir. Bitkinin kök çevresini gevşek şekilde toprakla doldurun vede bastırın. Bu bitkinin topraklarını her yıl ilkbahar mevsiminde değiştirin. 15 cm’den küçük bitkilere yarım derinlikteki saksıları kullanmanız tavsiye edilir. 15 cm’den büyük bitkiler için geniş saksılar önerilmektedir.

Kaktüs s Toprağı Nasıl Hazırlanır
Kaktüs s Toprağı Nasıl Hazırlanır

Kaktüs toprağı, diğer bitkilerden ayıran en önemli özellik suyu kendi gövdesinde depolama özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle kaktüs bitkilerine torf toprak koyulmaması gerekmektedir. Torf topraklar suyu fazla miktarda depolama görevini yapmaktadır. Torf toprak tercih edilir ise kaktüsler de çürüme oluşabilir. Kaktüs köklerinin rahatça büyümesi vede hareket etmesi için toprağın rahat, sıkışık olmaması lazım. Bu bitkinin kullanılması gereken toprak ince kumlu karışım topraktır. Kaktüs sukulent toprağı alır iken perlik oranı bol, özel kaktüs kumu almanız önerilmektedir. Kaktüs toprağın da taş paröaları, kum, odun kömürü gibi malzemeler suyun uzun süre tutulmasını önlemektedir. Böylelikle kaktüs nemli toprakta kalma sağlanır vede çürüme sorunu ortadan kalkmış olmaktadır.

Evde Kaktüs Toprağı Hazırlama

Malzemeler;

1 Ölçek odun kömürü.
1 Ölçek tınlı toprak.
1 Ölçek tuğla kırıntısı.
1 Ölçek yaprak çürüntüsü.
1 Ölçek kum.

Eviniz de kaktüs toprağını hazırlamak için ilk olarak malzemeleri hazırlamalısınız. Malzemeleri hazır hale getirdikten sonra derin kabın içinde hepsini karıştırın. Güzel şekilde karıştırdığınız toprağı kaktüs saksılarına eşit biçimde yerleştirin. Bitkilerin köklerinin toprağın içinde kalması gerekmektedir. Bitki kökleri dışarda kalır ise kökler kuruyup bitkiye zarar verebilmektedir.

Kaktüs Toprağa Nasıl Ekilir, sizde eviniz de kaktüs bitkisine bakabilir ve toprağını saksıya hazırlayabilirsiniz. Yazımızın içeriğin de kaktüs toprağı hazırlama ve kaktüs toprağı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sizin de kaktüs toprağa nasıl ekilir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kaktüs toprağa nasıl ekilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kaktüs toprağı nasıl olmalı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bilirubin Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed