Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir?

Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir? Kıyma Buzlukta Bozulur Mu? Kıyma Buzdolabında Kaç Gün Dayanır? İle ilgili bazı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir? Kıyma Buzlukta Bozulur Mu?

Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir
Sayfa İçeriği: Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir

Bir çok kaynakta kıymanın buzdolabında 1 ila 2 gün durmasında bir sakınca olmadığı yazmaktadır. Kıymanın bu sürede güvenle tüketilebilmesi için de 24 saatten fazla buzdolabında tutulması tavsiye edilmemektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kıyma buzlukta bozulur mu? ve kıyma buzdolabında kaç gün dayanır? Soruları ile ilgili cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kıyma buzdolabında nasıl muhafaza edilir?

Dondurulmuş kıymaların buzluk da 3 ila 4 ay gönül rahatlığı ile tutabilirsiniz. Yalnız kurbandan sonra buzluğa attığınız kıymaları 3 ila 4 aydan daha uzun süre tüketebiliriz. Aslında bu konuda oldukça yanlış bilinen, sürenin uzamasından bir şey olmaz denmektedir. Yalnız süre ne kadar uzarsa risk de o kadar çok olur. Bu yüzden riski en aza indirmek için, kıymayı buzdolabında maksimum 1 gün, buzlukta da 3 ay bekleterek tüketebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek kıyma buzdolabında nasıl saklanır? İle ilgili bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kıyma Buzlukta Bozulur Mu?

Kıyma Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Kıyma kadar, kavrulmuş kıymanın da buzdolabında ki süresi oldukça önemlidir. Bu konu hakkında da bir çok bilgiler bulunmaktadır. Genel olarak pişmiş kıymanın buzdolabın da 1 hafta bekletilebileceği belirtilmektedir. Kıymalı yemeklerin buzdolabında maksimum 4 gün bekletebilirsiniz. 4 günden sonra tüketilmesinin çok sağlıklı değildir. Aslında kıyma hakkında, bu kadar farklı süreler söylenmesi de, kıymanın buzdolabına gelene kadar nasıl süreçten geçtiğini bilmemektendir. Eğer eti kıyma olarak satın aldıysanız, o etin ne kadar süredir kıyma olara beklediği vede hangi sıcaklıklar da beklediği oldukça önemlidir. Eğer ki kıymayı kendiniz çektirdiyseniz vede hemen buzdolabına koyduysanız günül rahatlığı ile 24 saat hatta 48 saate kadar buzdolabın da bekleyebilir. Yalnız etin ne zaman çekildiğini bilmiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede pişirmenizi tavsiye ederiz. Yağlı kıymanın az yağlı kıymaya göre daha çabuk bozulduğunu belirtmemiz gerekir. Bu da kıymanın buzdolabındaki dayanıklılık süresini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kıymanın bozuk olduğunu en belirgin olarak kokusundan anlayabilirsiniz. Kokusunun dışında ise, bozuk kıymanın dokusu da bozulur. Bozuk kıymanın üzerinde yumurta akı kıyamında yapışkan doku meydana gelir. Taze kıyma parlak vede kırmızı renginde olur. Kıyma bozulmaya başladığın da kararmaya vede grileşmeye başlamaktadır. Özellikle kıymanın üzerinde siyah ya da yeşil noktalar var ise, bu kıymanın küflendiğinin belirtisidir.

Kıyma Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilir, bozulmuş kıyma zehirlenmeden sorumlu olan patojenik bakterileri barındırdığından yemek sağlık açısından tehlikelidir. Zehirlenme belirtileri arasında ise kusma, mide krampları, yüksek ateş vede kanlı seyreden ishal biçiminde görülmektedir. Eğer ki sizin de kıyma buzdolabında nasıl muhafaza edilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kıyma buzdolabında nasıl muhafaza edilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kıyma buzdolabında muhafaza etme yöntemi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bakteri Vücuda Nasıl Girer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed