Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli?

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli? Köpekler Ne Yemeli? Köpeklere verilmesi gereken yiyecekler hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli? Köpekler Ne Yemeli?

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli
Sayfa İçeriği: Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli, Köpekler Nasıl Beslenmeli, Köpek Beslenmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler, Köpek Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli, Köpekler İçin Zararlı Gıdalar Nelerdir, Köpekler İçin Zararlı Besinler

Köpek beslerken nelere dikkat edilmeli hakkında bilmeniz gereken herşeyi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizde köpekler ne yemeli? merak ediyorsanız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Köpekler için yemek çeşitleri nasıl olmalı yada köpeklere zararlı gıdalar nelerdir? yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Peki köpek beslerken nelere dikkat edilmeli?

Köpek besleyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de köpekler sebze vede meyve yiyebilir mi? Köpekler ne ile beslenmeli, köpeklerin en sevdiği yiyecekler merak etmekteler. Araştırmacılara göre köpek ömürlerinin ortalama olarak 25 yıl olduğu belirtilmiştir. Yalnız özellikle de etrafımız da hiçbir köpeğin, bu kadar uzun süre yaşadığı da görülmemiştir. Köpek yaşamlarının kısa oluşu vede beslenmelerine bağlı yaptılan hatalardır. Peki köpeklerin sağlığına zararlı gıdalar nelerdir?

KÖPEKLER NASIL BESLENMELİ?

Köpekler de, insanlar gibi karbonhidrat, yağ, şeker, protein, vitamin vede minerallere ihtiyaç duymaktalar. Sizde köpeğinizin uzun ömürlü vede sağlıklı olmasını istiyorsanız, kaliteli mamaları tercih edebilirsiniz. Kaliteli mamalar, her köpek ırkına göre farklı gıda dengelerinde üretilmektedir. Hazırlanan her mamaların içeriği ırklara göre farklılık göstermektedir. Sizin de köpeğinizin ırkına göre mama tercihi yapmanız gerekmektedir. Ek gıdalar ile beslenmesini desteklemelisiniz. Ek gıdalar ev yapımı, organik meyve, sebze vede tahıldır. Sizde köpek mamanızı evde kendiniz hazırlayacaksanız, protein ağırlıklı yapmanız gerekmektedir. Ek olarak ise, köpeklerin etçil olduğunu vede et tüketmeden de hayli hoşlandıklarını bilmeniz gerekmektedir. Yalnız bazı köpeklerde kalp sorunu olduğu için sığır eti vermek riskli olabilmektedir. Bu nedenle de, protein açısından da zengin olan, tavuk etini köpeğiniz için tercih edebilirsiniz.

Köpeklerin ihtiyaç duydukları, glüten, şeker, lif vede vitamindir. Bunları sebzelerden almaktadırlar. Bezelye, domates, havuç vede patates köpekleriniz için besleyici sebzelerdendir. Patates köpeğinize rastgale verilmemelidir. Doğru şekilde hazırlayarak vermelisiniz. Havuçun barındırdığı A vitamini göz sağlığı açısından da çok önemlidir. K, E vede C vitaminlerini içeren havuç, köpeğiniz için de vitamin deposudur. C vitamini için ise köpeğinize domates verebilirsiniz.

KÖPEK BESLERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Köpeğiniz için yapacağınız besin değişimlerini birden yapmamanız gerekmektedir. Daha çok yavaş yavaş vede alıştırarak yapmalısınız.

Köpeğinize her zaman temiz su vermelisiniz.

Köpeklere günlük bir veya iki öğün verilmeli.

Köpeğinize öğünleri spor vede oyunlarından hemen önce veya sonra vermemelisiniz.

Köpeğinizi özel amaç yani iş için besliyorsanız, ona uygun bir diyet programı yapmalısınız.

Köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, fosfor ile kalsiyum oranlarıdır.

Köpeğinizi kolay sindirebilecek besinler ile beslemelisiniz.

KÖPEK BESLEMESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Her köpeğin kendine özgü bir ağırlığı bulunmaktadır vede siz bu ağırlığı korumalısınız.

Köpeğinize vereceğiniz besinler içinde yeterli oranda selüloz olduğuna özen göstermelisiniz.

Köpeğinizi beslerken yeterli miktarda vitamin vede mineral almalıdır.

Köpeklerin laktozu sindiremediklerini unutmayın. Bu sebeple de, süt ürünleri verilirken, bu değere dikkat edilmelidir.

KÖPEKLER İÇİN ZARARLI GIDALAR NELERDİR?

Köpek besleyen bir çok insan, kendi besinlerinden köpeğine de vermektedir. Yalnız bu durum ne yazık ki, köpeklerin sağlığı için riskli bir durumdur. Özellikle de, tatlı, tuzlu veya baharatlı gıdaların köpek sağlığına zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu tür tatlar köpekler de, ülser, gastrit, ishal, mide yanması vede kısma gibi sorunlara sebep olmaktadır. Sarımsak vede Soğan, Avokado, Çikolata, Küflü yiyecekler, Klisitol, Koçanlı mısır, Çiğ somon, Erik, İnet sütü, Kayısı, gibi gıdalar köpeklerinize verilmemesi gerekenler arasındadır.

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Etmeli, yazımız da hazırladığımız köpek beslerken nelere dikkat edilmeli ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Sizde köpekler nasıl beslenmeli, hakkında yazımızdan yardım alabilirsiniz. Eğerki köpek beslerken nelere dikkat etmeli, yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Köpek beslerken nelere dikkat etmeli, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Akciğerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed