Mantar Kararması Nasıl Engellenir?

Mantar Kararması Nasıl Engellenir? Mantar Soymanın Püf Noktaları, Mantar soyarken nelere dikkat edilmeli? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Mantar Kararması Nasıl Engellenir? Mantar Soymanın Püf Noktaları

Mantar Kararması Nasıl Engellenir
Sayfa İçeriği: Mantar Kararması Nasıl Engellenir

Mantar kararması, bazı hatalardan dolayı meydana gelmektedir. Mantar kararması şikayeti olan ev hanımları soyarken bazı hatalar yapmaktadır. Siz değerli dostlarımız için yazımızın içeriğin de mantar soymanın püf noktalarını vede mantar kararmasını önlemenin yollarını hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek mantar kararması hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki mantar kararması nasıl engellenir?

Protein bakımından oldukça zengin olan besinler arasında yer alan mantar, özellik ile et yemeklerin yanına yakışan oldukça lezzetli vede doyurucu güçlü besindir. Mantarın bir çok çeşiti bulunmaktadır ve yemeklerin yanında sebze işlevi de görmektedir. Mantarlar aslında çok çabuk kararmaktadır ve bu görüntü ise yemeklerin görüntüsünü bozabilmektedir. Nedeni ise mantarın içeriğinin çoğunun su olmasından dolayıdır. İçeriğinde barındırdığı çok su mantarlar temizlenme esnasında çok fazla su çekmektedir. Pişirilirken de ısının verdiği yoğunluktan dolayı çektiği suyu geri salmaktadır. Bu sebeple mantarlarda kararmalar oluşmaktadır. Bu durumda mantarları temizlerken ve soyarken kararmaması için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar yer almaktadır. Sizler için yazımızın devamında bu püf noktaları hazırladık.

Mantar Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Mantar Soyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mantar pişirirken özellikle alüminyum tencere yerine teflon vede çelik tencere tercih edilmelidir. Çünkü mantar alüminyum tencerelerde pişirildiği zaman çok hızlı kararma yapabilmektedir.

Mantarı pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktası, mantarları yüksek ısıda pişirmek gerektiğidir. Mantarlar çok hızlı şekilde pişirilir ise besin değerinin kaybolmaması açısından oldukça önemlidir.

Mantar kararmaması için gerekir ise mantarları çok fazla bekletmeden çabuk pişirmeniz daha doğru tercih olacaktır.

Mantar Kararması
Mantar Kararması

Mantarı temizleme aşamasında su ile yıkamak yerine temiz bezle silebilirsiniz. Mantarların ince zar tabakasını soyar iken bir kapta temiz su koyun. Koymuş olduğunuz temiz suya yarım limon sıkarak mantarların kararmasını engelleyebilirsiniz. Limon sıktığınız suya ayrıca biraz un serpiştirebilirsiniz. Böylelikle mantarların kararmasını önlemiş olursunuz.

Mantar doğa da yetiştiği için yapısı gereği rahatlıkla soyulabilen vede soyulmadan da yenilebilen besindir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız lazım. Şapka kısmında bulunan siyah olan bölgeleri eliniz ile tek tek ayırabilirsiniz. Daha sonra bıçak yardımı ile rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.

Mantar Kararması Nasıl Engellenir, mantarlar uzun süre bekletilmeden tüketilmelidir. Mantarları açıkta bırakmamakta doğru karar olacaktır, çünkü bozulmaya meyilli besinlerdir. Bazı mantarlar zehirli olduğundan, mantarlar iyi temizlenmelidir. Mantarları pişirirken yüksek ısıda pişirmeye özen gösterin. Eğer sizin de mantar kararması nasıl engellenir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mantar kararması nasıl engellenir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da mantar soymanın püf noktaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Felden Jel Nerelerde Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed