Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir?

Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir? Menekşe Nasıl Sulanmalı?, Menekşe toprağı nasıl olmalı? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir? Menekşe Nasıl Sulanmalı?

Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir
Sayfa İçeriği: Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir

Menekşelerin, nispeten asidik bir ortama ihtiyaç duyan vede neme karşı hassas bitki türü olduğunu bilmek, toprak seçimini oldukça kolaylaştırmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için menekşe toprağı nasıl olmalı? ve menekşe nasıl sulanmalı? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Menekşe toprağı ne zaman değiştirilir?

Menekşeler için özel toprak olmasa da, bir toprağın menekşe için en uygun hale getirilmesi mümkün olmaktadır. Menekşe toprağı için öncelik ile toprağın iyi bir drenaj imkanı bulunmalıdır. Toprak nem tutma kapasitesi olarak yüksek olacak, pH sevieysi bakımından da zengin olmalı ve biraz asidik olmalıdır. Yalnız bu sayede menekşe için en uygun yaşama ve büyüme ortamı sağlanabilmektedir.

Menekşe veya diğer bitkilerin toprağının değişim gerektiğin bilmek oldukça önemlidir. Yalnız değiştirme konusunda ise, bazı unsurlar bulunmaktadır. Bitkinin ne kadar hızlı büyüdüğü, toprağın kalitesi ve bitkinin sağlıklı olup olmadığı belirlenmeli vede buna göre hareket edilmelidir. Yalnız bazı durumlar menekşenin toprağının artık değiştirilmesi gerektiğine dair çok açık işaret vermektedir. Yazımızın devamına giderek menekşe toprağı değişimi ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Menekşe Nasıl Sulanmalı?

Menekşe Toprağı Değişimi

Menekşe toprağı değişiminde, eğerki bitkinin kökleri saksıya artık sığmıyor ise, yeni bir toprak karışımı artık ihtiyaç sayılmaktadır. Toprağın normalin üzerinde bir hızda kuruması ya da kötü kokması durumlarında toprak artık nem tutamıyor halde olabilmektedir. Veya toprağın üstünde zararlı bakteri ve organizmaların yer alma ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda toprak mutlaka değiştirilmelidir. Bitkinin normalden yavaş geliştiği bir senaryoda toprak sorunlu olabilmektedir. Toprak kalitesiz veya besin noktasında eksik olabilmektedir. Eğerki bitki sağlıksız gözüküyor ise, toprak değişimi bitkiye canlılık katabilmektedir. Menekşe çok uzun süre aynı toprakta kalmaya uygun bitki değildir. 1,5 ila 2 yılda bir menekşenin toprağı düzenli olarak değiştirilmelidir.

Menekşe Kışın Nerede Durmalı
Menekşe Kışın Nerede Durmalı

Menekşeler, aşırı derece suya maruz kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle de, menekşe toprağının drenajını iyi ayarlamak oldukça büyük önem taşımaktadır. Toprağın karışımına ponza, kum veya perlit gibi ek malzemeler ilave ederek suyun daha hızlı bir biçimde drene olup fayda sağlamasına imkan tanımaktadır. Menekşelerin toprakları besin zenginliği bakımından da kuvvetli olmalıdır. Menekşenin toprağında humus veya doğal gübrelerin olması topraın daha faydalı olması adına son derece uygun harekettir.

Menekşe Toprağı Nasıl Olmalı?

Menekşelerin biraz asidik ortama ihtiyacı vardır. Toprağın pH derecesine önem verilmelidir. 5,5 ila 6,5 arası bir pH seviyesi olan toprak karışımı menekşe için en uygun toprak karışımlarından biridir. pH seviyesini ayarlamak adına, kükürt ve kireç kullanmak en iyi yöntemler arasında yer almaktadır. Menekşeler nem konusunda en hassas bitkilerdendir. Menekşelere nemi iyi tutabilecek toprakların seçilmesi gerekir. Sphagnum yosunu gibi organik eklentiler toprağın nemini tutmasında yardımcı olur ve bitki köküne aşırıya kaçmadan yavaş biçimde su vermektedir. Toprağın içinde hastalık olmaması son derece oldukça önemldiri. Bazı organizmalar hastalıklı olabilir ve bitkiye zarar verebilmektedir. Kompost veya torf gibi ek besleyici malzemeleri toprağa ekerken de, bunların sağlıklı olup olmadıkları yani, steril olup olmadıkları oldukça önem taşımaktadır. Eğerki dikkat edilmez ise, bitki hastalıklara açık pozisyonda olmaktadır.

Menekşe Toprağı Ne Zaman Değiştirilir, eğer ki sizin orkide hangi saksılara dikilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Orkide hangi saksılara dikilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da orkide hangi saksılara dikilir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Orkide Hangi Saksılara Dikilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed