Miras Sorgulama E-Devletten Nasıl Yapılır?

Miras Sorgulama E-Devletten Nasıl Yapılır? Miras Sorgulama Hizmete Sunuldu, Miras sorgulama işlemi e-devletten nasıl yapılır hakkında merak ettikleriniz.

Miras Sorgulama E-Devletten Nasıl Yapılır? Miras Sorgulama Hizmete Sunuldu

Miras Sorgulama
Sayfa İçeriği: Miras Sorgulama E-Devletten Nasıl Yapılır, Veraset ilamı Hizmete Açıldı, Mirasçılık Belgesi Sorgulama

İşleme yeni konulan E-devlet kapısında aktif hale gelen Miras Sorgulama artık vatandaşların bir kaç adımda miras olaylarını sorgulama uygulamasından yararlanabilecekler. Merak ettiğiniz E-Devlet kapısındaki miras sorgulama detaylarını sayfamızın devamından takip edebilirsiniz vede Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? sorusuna yanıt bulabilirsiniz. E-devlet üzerinde yeni uygulama olarak duyurusu geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Bir çok uygulama ile gündemi meşgül eden yeni uygulamalarda duyurular ile birlikte gelmektedir. Geçtiğimiz haftalarda, Soyağacı ile Sefer görev emri sorgulamaları hizmete konmuştu. Yeni gelen uygulama miras sorgulamada insanlar tarafından çok konuşulacağa benzemekte. Yeni uygulama adı ise ‘Veraset İlamı sorgulama‘ diğer adı ile miras sorgulama hizmeti artık insanların kullanımına sunuldu.

Hizmet, 16 Aralık 2016 yıllarından itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç, ölüm tarihi ise 1990 yılı sonrasına dayanan kişiler için ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu kılındı.

E-devlet kapısı miras sorgulama hizmeti ile ilgili açıklamada aşağıdaki satırları ifade etti:

Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

MİRAS SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Miras Sorgulama

E DEVLET ÜZERİNDEN VERASET İLAMI NASIL YAPILIR?

Aile yakınlarınızdan yada aileniz üzerinden miras kaldığını ögrenebilmeniz için ilk öncelikle e-devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Bir diğer alternatif olarak ise internet bankacılığınızın olması ile internet bankacılığı aracılığı ile e-devlette giriş sağlayabilirsiniz.

T.C. Kimlik numaranız vede E-devlet şifrenizi yazarak normal giriş olarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Yeni hizmete ulaşmak için ise, E-devlet kapısında bulunan Arama yerine ‘Veraset İlamı Sorgulama‘ yazarak ulaşabilirsiniz. Tabiki, herşey veraset ilamı sorgulama yerine girdikten sonra tamamlanmıyor, miras bırakan kişininde T.C. numarasını bilmeniz gerekmektedir yoksa sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

E-DEVLET RESMİ GİRİŞ SAYFASI İÇİN TIKLA

E-DEVLET ŞİFRE NASIL ALINIR?

PTT üzerinden alınan şifre ile e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer ki sisteme ilk kez giriş yapacaksanız sizi şifre değiştirme sayfasına yöneldirmektedir. Şifrenizi değiştirmek için ise PTT üzerinden aldığınız şifreyi girerek vede daha sonra kendi belirlediğiniz şifreyi girerek e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

Cep telefonu numaranızı www.Turkiye.Gov.TR sitesine kaydedip, doğrulama işlemini yaptıysanız ptt’ye gitmenize gerek kalmadan yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Elektornik imza vede mobil imza kullanıcısı iseniz bunlardan herangi birini kullanarakta sisteme giriş yapabilir, gerekirse şifre oluşturabilirsiniz.

İnternet bankacılığı sayesindede şifre oluşturabilirsiniz bunun için ise yapmanız gereken, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yapmanızdır, daha sonra ise tekrar şifreye ihtiyaç duymadan direk E-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz vede daha sonra dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Miras Sorgulama sayfamızda siz değerli dostlarımıza E-devlet kapısının yeni uygulaması olan Veraset İlamı Sorgulama hakkında bilgileri derledik. Sizinde artık yakınlarınızdan vede ailenizden miras kaldığını öğrenmeniz çok kolay. Tek yapmanız gereken ise, e-devlet kapısına şifreniz ile giriş yaparak daha sonra ise veraset ilamı sorgulama bölümüne ulaşmanızdır. Miras Sorgulama yazımız ile ilgili sorularınız varsa bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz. Miras Sorgulama sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; iPhone X BiMde İndirimli Satılacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed