Orhan Veli Kanık Yaş Gününde Googleden Doodle

Orhan Veli Kanık Yaş Gününde Googleden Doodle Orhan Veli Kanık Kimdir? Türk edibiyatının önde gelen büyük şairlerinden Orhan Veli, ölümünden 68 yıl…

Orhan Veli Kanık Yaş Gününde Googleden Doodle Orhan Veli Kanık Kimdir?

Orhan Veli Kanık
Sayfa İçeriği: Orhan Veli Kanık, Orhan Veli Kanık Kimdir, Orhan Veli Kanık Kaç Yaşında, Orhan Veli Kanık Ölümü, Orhan Veli Kanık Hayatı

Türk edibiyatının önde gelen büyük şairlerinden Orhan Veli Kanık, ölümünden 68 yıl geçti. Çok yaşta hayata gözlerini kapatan, büyük şair Orhan Veli Kanık Kimdir? Hep kendisine Bir Garip Orhan Veli diyen türk edebiyatının ünlü şairlerinden olan Orhan Veli hakkında bilinmeyenleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Google’in 13 Nisan 2018 tarihlerinde, anasayfada yapmış olduğu jest büyük şairi sevenleri duygulandırdı. Büyük arama motoru olan google’in Orhan Veli için hazırlamış olduğu doodle gerçekten duygulara dokundu. Doodle resminde ise, Orhan Veli‘in çeketini omuzuna atmış çeketi ile elinde ki kitaplar vede yerde duran kuş ile çicek dikkatleri çekmekte. Doodle üzerine tıklandığında büyük şairle ilgili sonuçlara ulaşabilen insanlar gerçekten etkileyici doodle karşısında sevindiler. İşte google’nin orhan veli için hazırladığı güzel doodle…

Orhan Veli Kanık Doodle

Google doodleler ile özel günleri, özel olayları, özel tarihleri her zaman doodle yapmaya devam ederken, yazımızın devamında ulaşabileceğiniz Orhan Veli Kanık Kimdir? Orhan Veli Kanık Kaç Yaşında? Kaç Yaşında Vefat Etti? sorularının cevaplarını detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

ORHAN VELİ KANIK KİMDİR?

13 Nisan 1914’te Beykoz’a bağlı Yalıköy’de Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası şefi, klarnet ustası Mehmet Veli Kanık ile Fatma Nigar Hanım’ın ilk çocukları olarak dünyaya gelen Orhan Veli’nin çocukluğu Beykoz, Beşiktaş ve Cihangir’de geçti. Orhan Veli, mizah yazarı Adnan Veli Kanık‘ın ağabeyidir. Füruzan (Yolyapan) adında bir kız kardeşi vardır. Mütareke sırasında Akaretler’de bulunan Anafartalar İlkokulu’nun ana sınıfına devam eder. Edebiyatın zihninde yoğrulması daha çok küçük yaşlarda olur. İlkokul döneminde edebiyatla ilgilenmeyen başlayan Orhan Veli’nin, bu dönemde “Çocuk Dünyası” isimli dergide ilk hikâyesi basılır. Garip akımını beraber omuzlayacağı arkadaşları ile tanışması da bu dönemlere rastlar. Ortaokul döneminde 7.sınıf öğrencisiyken Oktay Rifat ile tanışır. Bundan birkaç yıl sonra halk evlerinde bir müsamere sırasında Melih Cevdet Anday ile yolları kesişir.

Artık bir lise öğrencisi olan Orhan Veli için büyük bir şans olan hadise edebiyat öğretmeninin büyük edebiyat adamı Ahmet Hamdi Tanpınar olmasıydı. Türk Edebiyatının akademi ve sanat dünyasında en büyük üstadlarından olan Tanpınar’ın yanı sıra onun için diğer bir talih ise, kalem arkadaşlarıyla aynı sıraları paylaşmasıydı. Lise yılları Orhan Veli’nin gerçek anlamda edebiyata adım attığı dönemdir. Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte “Sesimiz” adlı bir dergi çıkarır. Şair 1932 yılında, liseden mezun olur.

Üç genç şair, çıktıkları bu edebiyat yolculuğunda, öğretmenleri arasında yer alan ünlü şair Ahmet Hamdi Tanpınar başta olmak üzere, Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlu‘nun büyük desteğini görürler. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümüne giren Orhan Veli, 1933 yılında Edebiyat Fakültesi Talebe Cemiyeti başkanı seçilir. Ayrıca Galatasaray Lisesi’nde öğretmen yardımcısı olarak göreve başlar. 1935 yılına kadar devam ettiği üniversiteyi bitirmeden okuldan ayrılır. Bir süre daha öğretmen yardımcılığı görevini sürdürür. Sonrasında Ankara’ya giderek sırasıyla PTT Umum Müdürlüğü, Telgraf İşleri Reisliği, Milletlerarası Nizamlar bürosuna girer.

ORHAN VELİ KANIK KAÇ YAŞINDA

Aynı yıl, şairin yazınsal kimliğini tam olarak ifade eden, biçim ve üslup bakımından tarzını bulmuş olan ilk şiirleri Nahit Sırrı Örik‘in desteğiyle, “Varlık” dergisinde yayımlar. Genellikle aşk, özlem, çocukluk anıları gibi temaları yoğun bir duygusallıkla işlediği bu şiirlerin büyük bir kısmında, “Mehmet Ali Sel” mahlasını kullandı. Aruz ve hece vezninin, klasik şiir kalıplarının özelliklerini çok iyi biliyordur. Adını edebiyat çevrelerine duyurmayı başaran Kanık, 1936-1942 yılları arasında, dönemin popüler kültür-sanat dergilerinden İnsan, Ses, Gençlik, Küllük, Inkilapçı Gençlik, Demet, İşte ve Aile’de manzume ve düz yazılarıyla yer alır.

Orhan Veli Kanık sayfamızda dostlarımız için türk edebiyatının ünlü şairlerinden orhan veli hakkında bilinmeyenleri vede merak edilenleri derledik. Sizlerde Orhan Veli Kanık hakkında merak ettiklerinizi bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Orhan Veli Kanık sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pürüzsüz Bacaklara Sahip Olmanız İçin Öneriler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed