Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Tazeliği Nasıl Anlaşılır? Günümüz de bir çok kişi gelişi güzel sebze ve meyve almakta, tazeliğine bakmadan.

Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Sayfa İçeriği: Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli, Tazeliği Nasıl Anlaşılır, Meyve ve Sebze Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Hangi Sebze ve Meyveler Taze Kalır, Hangi Meyveler Taze Kalır, Hangi Sebzeler Taze Kalır, Meyvelerin Tazeliği Nasıl Anlaşılır, Sebzelerin Tazeliği Nasıl Anlaşılır

Sebze ve meyve seçerken nelere dikkat edilmeli hakkında hazırladığımız bilgilere okuduğunuz da artık sizde sebze ve meyve seçerken daha dikkatli olacaksınız. Hangi meyveler taze kalır? yada hangi sebzeler taze kalır? hakkında daha çok bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Sebze ve meyvelerin tazeliği nasıl anlaşılır? olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamından bulabilirsiniz.

Pazar da yada markette alışveriş yaparken meyve vede sebze alırken sağlığınız için faydalı olan hangisi olduğunu esas alırsanız doğru seçimi yapabilirsiniz. Alınan sebze vede meyveler evde ilk alındığı gibi taze kalmaması vede tadının değişmesi sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Şunu da bilmek gerekir ki her meyvenin vede sebzenin kendine has özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden özelliklerini bilerek satın almak seçim yapmanızı da kolaylaştırabilmektedir.

MEYVE VE SEBZE ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çilek alırken, küçük boutta vede kokulu olmasına dikkat ederek taze olduğunu anlayabilirsiniz.

Nar alırken dikkat etmeniz gereken, kabuğunun sıkı vede ince olmasıdır. Eğerki çatlak vede sert kabuluklu ise çürümeye elverişli demektir.

Yeşil erik parlak vede sert olmalıdır. Buruşuk ise tazeliğini kaybetmiştir.

Üzüm alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken sapının rengidir. Üzüm seçerken sapı yeşil olanı tercih etmelisiniz. Tanelerini döken sapının rengi solmuş üzümler asla tercih edilmemelidir.

Kavun seçerken renginin çok sarı olmamasına özen gösterin. Eğerki çok yumuşak ise almayın.

Yeşillik gruplarında bulunan, dereotu, maydanoz, roka gibi sebzeler tazeliğini kaybetmiş ise renginden kendini belli eder. Eğerki canlılık rengi yok ise tercih edilmemelidir.

Elma alırken eğerki rengi soluk, yumuşak vede ezik ise taze olmadığını göstermektedir.

Muz seçerken renginin açık olmasına dikkat edin. Eğerki kahverengileşen muz gördüyseniz tazeliğini kaybediyor demektir, almamalısınız.

Armut seçerken hafif yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Yalnız buruşan armut tazeliğini kaybetmiştir.

Domates seçerken, ağır vede kabuğu ince olmasına özen gösterin. Ezilmiş domatesleri tercih etmemelisiniz. Domatesin kokusu tazeliğini verecektir.

Salatalık tazeliğini en çok belli eden sebzeler arasındadır. Pörsümüş salatalık tercih etmeyin, sıkı vede koyu renk olanları tercih edin.

Limon seçerken ağır boyutu seçilmelidir. Limonun ağır olması içinin de sulu olduğunu göstermektedir. Limonun ince kabuklu vede lekesiz olmasına dikkat edin.

Taze fasulye alırken dikkat etmeniz gereken vede tazeliğini anlamak için ikiye bökülmelidir. Eğerki kolayca kırılıyorsa taze olduğuna işarettir.

Patlıcan seçerken tazeliğini anlamak için sıkıp bırakın. Eğerki patlıcan eski halini tekrar alıyorsa taze olduğunu anlayabilirsiniz. Patlıcanlar da küçük boy olanlar her zaman daha tatlı olurlar.

HANGİ SEBZE VE MEYVELER TAZE KALIR?

Brokoli seçerken dikkat etmeniz gereken yapraklarının birbirine sıkışık vede renginin koyu olmasıdır.

Patates seçerken rengi açık yada koyu olabilir. Sadece filizlenmiş patates tazeliğini kaybettiğini gösterebilir.

Biber alırken parlak vede sert olmasına dikkat etmelisiniz. Taze olmayan biber buruşık görünümde olmaktadır.

Mantar seçerken renginde leke bulunmamasına vede beyaza yakın olmamasına dikkat edilmelidir.

Portakal seçerken ağırlığına dikkat edin, portakalın ağırlığı sulu olduğunu göstermektedir. Parlak turuncu portakal ize taze olduğuna işarettir.

Sebze ve Meyve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli, hakkında bilmeniz gerekenler vede market, pazar alışverişlerinizde sebze ve meyve seçerken dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde bulabilirsiniz. Sizin de eğerki sebze ve meyve seçerken nelere dikkat edilmeli yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sebze ve meyve seçerken nelere dikkat edilmeli sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boşanmadan Nasıl Kurtarılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed