Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı?

Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı? Sigortalı Çalışmanın Yararları Nelerdir? Emekli sigortalı çalışabilir mi? İle ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı? Sigortalı Çalışmanın Yararları Nelerdir?

Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı
Sayfa İçeriği: Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı

Günümüz de nerede ise tüm herkes geçimini çalışarak sürdürmekte. Çalışanların bir kısmı sigortalı, bir kısmı da sigortasız çalışmaktadır. Bağ-kur, Ssk ya da emekli sandığından emekli bireyler, emekli aylıklarını kestirmeden 4/a satatüsün de sigortalı olarak çalışmaları mümkün. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için sigortalı çalışmanın yararları nelerdir? vede emekli sigortalı çalışabilir mi? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak derledik. Siz de yazımızın devamına giderek sigortalı çalışmak ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki sigortalı çalışmak avantajlı mı?

Bireyler emekli aylığını kestirerek çalışmak için gelir kaybı olarak yansımaktadır. Mesela 2 bin lira emekli aylığı alan birey 3 yıl aylığını kestirerek çalıştığın da kabaca 72 bin lira gelirden mahrum sayılacak. 3 yılın sonunda emekli aylığı 150 lira artar ise, kaybın telafisi 480 ayı bulmaktadır. Tekrar bağlanan emekli aylığı 500 lira artar ise, 72 bin liralık kaybı 144 ayda, yani 12 yılda telafi edebilecek. Emekli aylığını yükseltmek amacı ile kestirme yoluna başvuranlar hesabını iyi yapmalı. Emekli olduktan sonra SGK’ya bildirilen prime esas kazanç düşük ise, aylığı kestirmek kesinlikle avantaj sağlamaz. Emekli aylığın da prime esas kazancın her yıl için %2’si oranın da artış yapılmaktadır. Mesela brüt ücret 3 bin lira ise, 3 yıl çalışanın emekli aylığı, her yıl için bu tutarın %2’si üzerinden %6 oranında yani 180 lira artmaktadır. Brüt ücret 10 bin lira ise 3 yıl çalışmanın sonunda 600 lira artış olmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek sigortalı çalışmak ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Sigortalı Çalışmanın Yararları

Emekli Sigortalı Çalışabilir Mi?

Çalışanlar şunu unutmamalı, bir işçiyi sigortasız çalıştıran işveren nasıl suç işliyor ise, emekli işçiyi de sigortasız çalıştırmak da aynı cezai yaptırımlara tabi tutulmaktadır. Emekli iken sigortasız çalışmak sakıncalı ve cezai suç yaptırımı bulunmaktadır. Emekli aylığına katısı olmasa da emekli olduktan sonra sigortalı çalışmak bireyin iki türlü yararınadır. Birincisi sosyal güvenlik destek primi ile çalışanlar iş kazası vede meslek hastalığı sigortasından yararlanmaktadır. İkincisi de ihbar vede kıdem tazminatıdır.

Emekli Sigortalı Çalışmanın Avantajları
Emekli Sigortalı Çalışmanın Avantajları

Sağlanan haklar ise, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmekte. Kalıcı olarak meslekte kazanma gücünü kaybedenlere sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. İş kazası sonucu ölüm halinde hap sahiplerine gelir bağlanmakta ve ölüm geliri bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmektedir. Emekli çalışan bir birey iş kazası ya da meslek hastalığı dolayısı ile en az %10 oranında iş göremez hale gelirse, sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. İş göremezlik geliri, meslekte kazanma gücündeki kayıp oranına göre değişmektedir. Prime esas kazancının %70’i üzerinden iş göremezlik oranına göre gelir tespit edilmektedir.

Sigortasız Emekli Çalıştırmak

Sigortalı çalışan emekli bireyler ihbar vede kıdem tazminatı konusunda da avantajlı sayılır. İşveren işten çıkarttığında hem ihbar tazminatını, hem de kıdem tazminatını ödemek zorunda kalmaktadır. Sigortasız çalışan emekli bireyin ihbar vede kıdem alabilmesi için dava açması, sigortalı çalıştırıldığını mahkemeye kabul ettirmesi lazım. Bu da yıllarca devam eden bir yargı süreci anlamı taşımaktadır.

Sigortalı Çalışmak Avantajlı Mı, emekli aylığını kestirerek çalışan bireyler normal sosyal güvenlik primi alınmaktadır. Bu durumda çalışmayı sona erdirip, yeniden emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları, bu primler dikkate alınarak tekrardan hesaplanmaktadır. Çalışan süreye vede bildirilen kazanca bağlı şekilde emekli aylığı artmaktadır. Sizin de eğer ki, sigortalı çalışmak avantajlı mı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sigortalı çalışmak avantajlı mı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sigortalı çalışmak avantajlı mı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pen-OS Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed