Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Yağ lekesi çıkarma yöntemleri, hakkında bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Sayfa İçeriği: Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ, günümüz de en sık yemeklerde kullanılmaktadır. Zaman zaman etrafa, elbiselere ya da halıya dökülebilir. İnatçı ve zorlu lekelerdne biri olan yağ lekesi doğru yöntemlerle temizlendiğinde, eşyaların ömrünü kısaltmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için zorlu yağ lekesi nasıl çıkar? ve kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Yağ lekesi nasık çıkar?

Elbiselere vede halıya bulaşan yağ lekelerine müdahale etmek için, çok uzun süre bekletmeme dikkat etmelisiniz. Yağ lekesine, ne kadar kısa sürede müdahale edililir ise, temizlenmesi de o kadar kolay olacaktır. Halıya dökülen yağ, hiç zaman kaybetmeden kovaya sıcak su hazırlayıp, içine bulaşık deterjanı dökünüz. Temiz bez yardımı ile halıyı hazırladığınız deterjanlı suyla siliniz. Halının üzerindeki tüyleri korumak için de, ovalama işlemini çok bastırmadan vede dikkatli şekilde yapmaya dikkat ediniz. Yazımızın devamına gidere yağ lekesi çıkarma yöntemleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Karbonat,
Tuz,
Bulaşık deterjanı,
Bebek pudrası,
Eter,
Nişasta,

Nişasta yünlü kumaş vede kazaklardaki yağ lekesini çıkarma konusunda oldukça etkilidir. Bunun için bir yemek kaşığı nişastayı, yağlı alanın üzerine serpiştiriniz. Lekenin üzerine ıslak bez yerleştiriniz vede hafifçe bastırarak lekenin beze geçmesini sağlayınız. Nişastanın özellikle, yeni oluşmuş yağ lekelerini kısa sürede çıkaracaktır. Eter, uçucu bir maddedir. Sentetik kumaşlardaki yağlı lekeleri çıkarmak için idealdir. Bu yöntemi uygulamak için, temiz bezi etere batırınız. Daha sonra bu bez ile kumaştaki yağ lekesini hafifçe ovalayınız. Eter, çok güçlü bir madde olduğundan, bu işlemi açık havada uygulamanız gerekmektedir.

Bebek pudası, ipek ve saten gibi narin kumaşlarda çok etkili olmaktadır. Yağ lekesinin üzerine bebek pudrası dökünüz vede 10 dakika bekletiniz. Bu sırada pamuklu bezi ıslatınız vede pudranın üzerine bastırarak yağ lekesinin beze geçmesini sağlayınız. Daha sonra elbiselerinizi düşük derecede yıkayınız. Tuz, özellik ile yağ lekesi yeni oluştuğunda uygulanan tekniklerden biridir. Yağ lekesinin üzerine sofra tuzu ile kaplayınız vede 10 dakika bekleyiniz. Daha sonra ılık su ile tuzu çıkarınız. Yağ lekesinin üzerine çamaşır deterjanı dökünüz vede 10 dakika daha bekleyiniz. Daha sonra elbisenizi düşük derecede yıkayınız. Tuz yağ lekesini kumaştan kaldırır. Deterjan da tuz lekesini engeller. Bulaşık deterjanını, yağ lekesinin olduğu alana dökünüz vede 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra bu alanı ılık bez yardımı ile siliniz vede elbisenizi düşük derecede yıkayınız. Kullanacağınız deterjanın limonlu olmamasına dikkat ediniz. Limon, kumaşlarda renk açılmasına neden olur. Yağ lekesinin üzerine karbonat dökünüz vede ıslak diş fırçası yardımı ile nazikçe ovalayınız. Eğer ki yağ lekesi salçalı ise, bulaşık deterjanı vede karbonat karıştırarak yağ lekesinin üzerine uygulayınız. Küçük parçalı elbiseleri, karbonatlı su karışımının içinde bekleteek de, yağ lekesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Koltuktaki Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki kurumuş yağ lekesine müdahale eder iken, koltuğun türü oldukça önem taşımaktadır. Deri koltuktan lekeyi çıkarmak için, sabunlu su kullanmanız gerekmektedir. Kumaş kaplı koltuklarda da, yağ lekesinin üzerine tuz ya da karbonat döküp bir süre bekledikten sonra ılık su ile temizlemeniz gerekmektedir.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar, zor yağ lekesi üzerine karbonat dökünüz vede ıslak diş fırçası yardımı ile nazikçe ovalayınız. Eğer yağ lekesi salçalı ise, bulaşık deterjanı vede karbonatı karıştırarak lekenin üzerine uygulayınız. Bu sayede zorlu ve kurumuş yağ lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Eğer ki sizin de yağ lekesi nasıl çıkar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yağ lekesi nasıl çıkar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yağ lekesi nasıl çıkar, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed