Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir?

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir? Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli raporu alma şartları ile ilgili merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir? Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir
Sayfa İçeriği: Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir

Engelli bireylerin devletin vede özel sektörün onlar için tanıdığı bir takım avantajlardan yararlanmak için belirli bir engel oranının üzerinde oldukları takdirde, edinebildikleri engelli raporunun kapsamına dahil olan hastalıklar vede sağlık sorunları SGK tarafından belirlenmiş vede yasalarca güvence altına alınmıştır. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için engelli raporu nasıl alınır? ve engelli raporu alma şartları ile ilgili soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek yüzde 90 engelli raporu başvurusu ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki yüzde 90 engelli raporu kimler alabilir?

Engelli raporu alınabilmesi için bazı hastalıkların olması şartı aranmaktadır. Fiziksel veya ruhsal açıdan belirli bir oranda sağlığını kaybetmiş bireylere engelli raporu verilir. Engelli raporu verilmesi için hangi hastalıklara rapor verileceği ise SGK tarafından belirlenmektedir. Bu belirlemeler de hastanın engel durumu, bulunan engelin oranı vede hastaya günlük yaşam da yaşattığı zorluklar dikkate alınmaktadır. Engelli raporu alabilmek için bazı bölümlerde birey muayene edilmektedir. Bunlar ise, kulak-burun-boğaz kapsamında işitme hastalığı, konuşma vede ses bozuklukları, denge hastalıkları, yüz hastalıkları, koku vede tat duyusu hastalıkları, çiğneme vede yutma bozuklukları vede zihinsel, ruhsal ve davranışsal bozukluklar bakılmaktadır. Yazımızın devamına giderek yüzde 90 engelli raporu alımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Engelli Rapor Yüzdeleri Nasıl Belirlenir?

Yüzde 90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle engel oranının SGK tarafından belirlenmiş oran yüzdesini taşıması dahilin de engel raporu almak için, devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü hastanelere başvurulur ve gerekli muayeneler yapılır. Bu tür hastaneler de sağlık kurulu birimleri yer almaktadır. Bu birimler ise engelli raporu almak isteyen bireylerle ilgilenmektedir. Engelli raporu için başvuru da bulunduktan sonra, gerekli muayeneler yapılacak daha sonra heyet tarafından karar verilecektir. Heyet kararı sonrası engelli bireye verilecek raporun veya yardımların da oranı belli olacak.

Engelli Rapor Yüzdeleri
Engelli Rapor Yüzdeleri

İşitme engeli %95.8 ile %98.8 arasında bulunuyorsa engelli raporu %50 oranında.
İşitme engeli %13.2 ile %15.9 arasında bulunuyorsa engelli raporu %10 oranında.
Konuşa vede ses bozukluğu %92.4 ile %100 arasında bulunuyorsa engelli raporu %40 oranında.
Konuşa vede ses bozukluğu %7.7 ile %15.3 arasında bulunuyorsa engelli raporu %10 oranında.
IQ 20/34 arasında bulunuyorsa engelli raporu %25 oranında.
IQ 70/80 arasında bulunuyorsa engelli raporu %25 oranında.

Engelli raporu alma şartları arasında kalıcı veya geçici nitelik de bir engelin söz konusu olması lazım. Engelli raporu engel durumunun niteliğine göre, kalıcı durumlar da süresiz, geçici durumlar da ise sürekli olarak verilmektedir. Engelli raporunun düzenlenebilmesi için, söz konusu engelli vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım. Engelli raporu alabilmesi ve avantajlardan yararlanabilmesi için yapılan muayeneler sonucunda belirlenen engel oranı %40’ın üzerinde olması gerekmektedir.

Engelli Raporu Süresi Ne Zamana Kadar Geçerli?

Engelli raporu alırken istenen belgeler; 5 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı vede fotokopisi vede kişinin kendisi veya yakınları tarafından doldurulmuş olan engelli başvurusu dilekçesi istenmektedir. Engelli raporu başvururken öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. Engelli raporunun bir kopyası engelli bireyin kendisine verilir. Bu kopyanın özenle saklanması lazım. İlerleyen dönemler de yapılacak başvurular da, bu kopyaya ihtiyaç duyulması söz konusu olabilmektedir. Engelli raporu almak için, hastaneler de gerçekleştirilecek sağlık muayenelerin vede çeşitli işlemlerin tamamı ücretsiz olarak yapılmaktadır. Engelli raporu başvurusu yapacak olan kişi, bu raporu istihdam için kullanacak ise, başvuru dilekçesinde yer alan çalıştırılamayacağı alanlar kısmını mutlaka doldurması gerekmektedir.

Engelli raporunun sunmuş olduğu avantajlar, devlet demir yolları ile yolları ile yolculuk esnasın da engelli bireylere %20 indirim sunulmaktadır. Türk hava yolları ile yolculuk esnasın da engelli bireylere %40 indirim sunulmaktadır. Bazı GSM operatörlerin de indirimli telefon görüşmeleri paketleri sunulmaktadır. ÖTV imdirimi gibi engellilere özel bazı indirimlerden yararlanılabilmektedir. Milli parklar, devlet tiyatroları vede müze gibi alanlardan ücretsiz sunulmaktadır.

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimler Alabilir, engelli raporu geçici veya sürekli olarak düzenlenmektedir. Engelli bireyin hastalığının tedavisi eğer uzun sürecekse veya tedavi mümkün değil ise sürekli olarak, tedavi ihtimali varsa belirli süreli engelli raporu verilmektedir. Belirli süreli engelli raporları genellikle iki yıl için verilmektedir. İki sene dolduktan sonra tam teşekküllü hastaneye gidip muayene olmak gerekmektedir. Yapılan üç muayene sonucun da eğer hastalık devam ediyor ise artık engel belirli süreli olmaktan çıkar vede sürekli olarak verilmektedir. Eğer ki sizin de yüzde 90 engelli raporu kimler alabilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yüzde 90 engelli raporu kimler alabilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yüzde 90 engelli raporu başvuru şartları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İspark Engelli Araç Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed