Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır?

Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır? Ağrısız Doğum Nedir? Epidural normal doğum nasıl yapılır? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır? Ağrısız Doğum Nedir?

Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır
Sayfa İçeriği: Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır

Ağrısız doğum halk arasında prenses doğum olarak bilinmektedir. Bir diğer adı ile de epidural doğum ile doğum sancılarının hafifletilmesi sağlanmaktadır. Epidural anestezi, doğum ağrılarının katlanılabilirliğini artıran, etkili vede popüler tedavi tekniği olarak tercih edilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için epidural normal doğum nasıl yapılır? ve ağrısız doğum nedir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Ağrısız doğum nasıl uygulanır?

Hamileler ağrıyı geçirmenin ya da hafifletmenin etkili yolları olduğunu bildikleri zaman, kendilerini daha güvende hissetmektedir. Bu neden ile epidural doğum olmaya karar verirler. Hastane de doğum yapan kadınların üçte ikisi, doğum sancıları vede doğum sırasın da epidural yapmaktadır. Bunun iyi bir nedeni bulunmaktadır. Epidural yöntem ağrı kontrolünün en güvenli yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. İstenilen etkiyi elde etmek için, yalnızca az miktarda ilaç lazım, bu ilaçların kan dolaşımınıza zar zor ulaşacağı anlamına gelmektedir. Bu neden ile bebeğinizi etkilemez. Kasılmalardan kaynaklanan ağrıları ortadan kaldırır vede doğum sırasında uyanık vede tetik de olursunuz. Yazımızın devamına giderek epidural normal doğum ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Epidural Normal Doğrum Nasıl Yapılır?

Ağrısız Doğum Nedir?

Doğum esnasın da anne adayına yapılan epidural anesteziyle, ağrıyı etkili biçimde azaltır iken, anne adayının uyanık olup doğumu deneyimlemesini vede kontrol etmesini de mümkün kılmaktadır. Epidural, doğumda ilaç bazlı ağrı kesmenin en popüler biçimidir. Epidural anestezi, anne adaynın sırtının alt tarafındaki omurga boşluğuna yapılan, belli bir bölgeyi uyuşturan ilaçlar verilmesi ile gerçekleşir. İlaç miktarı, doğum yapacak anne adayının kasılmaları hissedebilmesi için ayarlanmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre belli aralıklar ile ilaç tekrarlanmaktadır. Epidural doğum aslında epidural anestezi olarak da bilinmektedir. Epidural anestezi, doğum ağrısı için son derece etkilidir. Epidural anestezi, doğum esnasın da ağrıyı tamamen yok etmez. Hastanın ağrıya katlanabilirliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Daha konforlu bir ağrı süreci geçirilir.

Epidural anestezi uygulanışı; Doğrudan mormuganın içine, teknik olarak epidural boşluğa, omurları kaplayan bağ ile omuriliği örten zar arasına enjekte edilen anestezi madde olmaktadır. Yapılan anne adayının belden aşağısını uyuşturur, bu da doğum sırasında anne adayının aktif bir katılımcı olmasına vede yenidoğan karşılama zamanı geldiğin de tamamen uyanık olmasına olarak tanımaktadır. Epidural anestezi öncesi hazırlık için, öncelik ile uygulanacak bölge antiseptik ile sterilize edilmektedir. Sırtın küçük bir kısmından lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi etkisini gösterdiğin de, anne adayının yan uzanması istenmektedir. Sırtın alt kısmındaki omurga boşluğuna iğne uygulanır vede ilacın gönderildiği yere esnek kateter yerleştirilir. Kataterin oynamaması için sırta bantlanmaktadır. İlacın ise uyuşturma süresi genellik ile 10 dakika içerisinde görülebilmektedir. Epidural anestezi, göğüs kafesinin altından aşağıya doğru, lokal olarak uyuşturur vede anne adayının bilinci açık olacağından doğumu kontrol edebilmektedir.

Epidural anestezinin riskleri, tüm tıbbi prosedürler gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Yalnız epidural doğumun ciddi yan etkilerinin oranı son derece oldukça düşüktür. Bazı görülen yaygın etkilieri ise; kaşıntı, sırt vede baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, sinir hasarı, enjeksiyon yerinde ağrı, idrar yapma zorluğu, bebeğin kalp atışlarında yavaşlama gibi riskler mevcut olsa da, nadir görüldüğünü bilmeniz de yarar var.

Epidural Doğumun Faydaları Nedir?

Epidural Anestezi Kimlere Yapılmaz?

Kanama riski yüksek ise,
Cilt yapısında enfeksiyon varsa,
Yüksek tansiyon hastası ise,
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ise epidural anestezi yapılmamaktadır.

Epidural Doğumun Faydaları

Anne vede bebek için güvenlidir.
Epidural, annenin uyanık kalmasına vede doğumunda aktif katılımcı olarak kalmasına izin vermektedir.
Doğum rahatsızlığını azaltarak, daha olumlu doğum deneyimi yaşatmaktadır.
Uzun süren doğumlar da annenin, dinlenebilmesine vede gücünü toplamasına olanak tanımaktadır.
Genellik ile etkilidir.

Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanır, normal doğum da, epidural anestezi tekniği tercih edilerek ağrı şiddetinin azalması sağlanmaktadır. Bu teknik ile rahat doğum gerçekleştirildiğinden, halk arasında zaman ile prenses doğum olarak bilinmeye başlamıştır. Eğer ki sizin de ağrısız doğum nasıl uygulanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ağrısız doğum nasıl uygulanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da epidural doğumun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed