Balmumu Nerelerde Kullanılır?

Balmumu Nerelerde Kullanılır? Balmumu Ne İşe Yarar? Balmumu ne amaçla kullanılır? Hakkında merak edilen bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Balmumu Nerelerde Kullanılır? Balmumu Ne İşe Yarar?

Balmumu Nerelerde Kullanılır
Sayfa İçeriği: Balmumu Nerelerde Kullanılır

Antibakteriyel özelliğe sahip olan balmumu, özellikle bal vede balmumu karışımının bakteri gibi mikroorganizmaların gelişimini önlediği bilinmektedir. Balmumu, cilt dahil olmak üzere, bir çok alanda faydası bulunmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için balmumu ne amaçla kullanılır? ve balmumu faydaları hakkında merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki Balmumu nerelerde kullanılır?

Balmumu, A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle egzama, dermatit vede cilt hastalıkların da büyük fayda sağlar. Kuru cilt kaşıntısına iyi gelmektedir. Antialerjik olmasından dolayı, hassas ciltler için iyi maddedir. Dudak kuruluğuna da birebirdir. Balmumu, bir çok alanda kullanıldığından, bir çok yararı vardır. Özellikle cilt maskeleri olarak kullanıldığı zaman, cilde su moleküllerini çekerek cildin zamanla nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Çok güzel kokusu bulunan balmumu, sabun vede parfümlerin en önemli ham maddesi olarak tercih edilmektedir. Arıların petek yapmaları için, karın halkalarında yer alan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak ya da daha koyu renkli madde olarak bilinmektedir. Balmumu dendiğinde, akla arıların hazırladıkları peteklerinde ki mum gelmektedir. Bunun dışında sanayi de hazırlanan maddeye de balmumu denmektedir. Yazımızın devamına giderek balmumu ne amaçla kullanılır, ile alakalı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Balmumu Ne İşe Yarar Yarar?

Balmumu Ne Amaçla Kullanılır?

İlaçların üretilmesi vede kaplanmasında,
Mobilya vede zemin cilalama da,
Heykel yapımında,
Hediyelik eşya üretiminde,
Sakız üretiminde,
Diş tedavisin de kalıp yapımında,
Arıcılıkta temel petek yapımında,
Kozmetik ürünlerin üretiminde,
Bazı boyaların üretiminde,
Mum yapımında balmumu tercih edilmektedir.

Arı ürünü arasında, balla balmumu, oldukça sık kullanılır. Araştırmalara göre balmumunun monoesterlerin, hidrokarbonların, hidrosilesterlerin, yağ asitlerinin vede lipidlerin kompleks karışımı olduğu görülmüştür. Balmumu sahip olduğu özellikle, bir çok alanda kullanılmaktadır. Balmumu, özellikle de kış mevsimin de dudukların enmlendirilmesi adına kullanılan maddedir. Yapımı ve uygulaması da oldukça kolaydır. Derinin doğal nem dengesini korumak için, bir çok kişi tercih etmektedir. Üstelik antioksidan olan, E vitamini de ilave edilirse, kuru vede yıpranmış cilt için deri iyileştirici özelliği olmaktadır. Sarı balmumu ise parke cilalamasında, heykel, bazı boya vede mum yapınında kullanılmaktadır. Bir çok alan da kullanılan balmumu arasında saflaştırılmış, beyaz balmumumları da ilaç sanayi de krem yapımında kullanılmaktadır.

Balmumu Yüze Zararlı Mı?

Balmumu kesinlikle doğal üründür. Gıda maddesi dışında, kozmetik ürünü olarak da kullanılmaktadır. Özellikle krem vede losyonlar da kullanılan balmumu, cildi örten katman oluşturmaktadır. Cildi dış etkenlerden korumaktadır. Balmumunu sıklıkla tercih edilmesinin nedeni ise, kıvam arttırıcı olması ve saçlar ile cilde oldukça fayda sağlamasıdır. Cilt lekeleri için vede cilt sağlığı için de doğal vede sağlıklı çözümdür. Evde hazırlayacağınız özel karışımla balmumu cilt kırışıklıklarına vede kaz ayakların azalmasına yardımcı olmaktadır. Balmumunun nemlendirici özelliği de bulunmaktadır.

Cilt üzerinde, bir katman oluşturan balmumu, derin uzun süre nemli kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de dudak balsamlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru vede tahriş olmuş ciltlerde rahatlama özelliği bulunan balmumu, içeriğinde A vitamini bulundurmaktadır.

Balmumu Nerelerde Kullanılır, balmumu pişik, egzama ve sedef hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Cildi nemlendirmede harika üründür. Cilt bakım ürünleri vede kozmetik ürünlerin bir çoğunda balmumu vardır. Kuru, pürüzlü veya çatlamış ciltlerin korunmasına vede onarılmasına yardımcı olmaktadır. Eğer ki sizin de balmumu nerelerde kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Balmumu nerelerde kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da balmumu faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ağda Yanığı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed