Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır? Topuk Kanı Testi Hakkında, Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızdan bulabilirsiniz.

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır? Topuk Kanı Testi Hakkında

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır, Topuk Kanı Testi Hakkında, Bebeklerde Topuk Kanı Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Bebeklerde Topuk Kanı Testi, Bebeklerde Topuk Kanı Testi Neden Alınmalı, Bebeklerde Topuk Kanı Neden Alınır, Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır, Topuk Kanı Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Bebeklerde 2 Topuk Kanı Neden alınır, Bebeklerde Topuk Kanı Yüksek Çıkarsa, Topuk Kanı En Geç Ne Zaman Alınır, Topuk Kanı Neden Topuktan Alınıyor, Bebeklerde Topuk Kanı Sonuçları, Topuk Kanı Testi İle Hangi Hastalıklara Bakılır, Doğum Sonrası İlk Testler, Yenidoğan Topuk Kanı Testi, Bebeklere Yapılması Gereken Testler

Bebeklerde topuk kanı testi nasıl yapılır ile ilgili annelerin bilmesi gerekenleri yazımız da derledik. Topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenleri sayfamızdan ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Topuk kanı testi en geç ne zaman alınır? ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Annelerin doğum yaptıktan sonra bebekten muhakkak istenilen topuk kanı testi ile ilgili bilinmesi gerekenler vede bebeklerden topuk kanı tesi neden alınır? hakkında öğrenmeniz gerekenleri anneler için hazırladık. Bebeklerde alınan topuk kanı testi ile ortaya çıkan hastalıklar hakkında bilmeniz gerekenler.

Topuk kanı testi, bebeğin hayata gelmesi ile 24 saatte veya 3 gün içerisinde yapılması beklenen vede bebeğin ayağından alınan kan ile gerçekleşmektedir. Anne adayı sağlıklı doğum yapmışta olsa bebeklerdeki bazı ciddi sorunlar kendini göstermeyebilir. Bebeğin ayağından alınan topuk kanı testi ile birlikte bebeğe erken teşhis konuşarak biran önce önlemler alınabilmektedir. Bazı anneler şefkatleri ile bebeğinde topuk kanının alınmasına izin vermezler, eğerki verilmediğinde ise, gelişim geriliği, beyin hasarı, tiroit bozuklukları vede enzim eksiklikleri gibi ciddi problemlerin tedavisi için geç kalınmış olabilmektedir.

BEBEKLERDE TOPUK KANI TESTİ NEDEN ALINMALI?

Bebeklerin topuk kanı alınmasındaki etken, genetik bir hastalık olup, olmadığının belirlenmesinden dolayıdır. Bebeğe yapılan topuk kanı testi ile, doğuştan hipotroidi, fenilketonüri, kistik fibrozis vede biyotinidaz eksikliği gibi rahatsızlıkarın olup, olmadığı ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde topuk kanı testi ile ilgili, yenidoğmuş bebeğin ayağından alınacak olan bir damla kan, iğne yardımı ile minik delik açılması ile gerçekleşmektedir. Şırınga içinde kalan kan önceden hazırlanan kartlara damlatılmaktadır. Topuk kanı testinin doğru sonucu verebilmesi için bebeğin yeterli miktarda beslenmesi gerekmektedir. Eğerki teste yanılma payının olmaması için ise ilk iki hafta içinde ikinci topuk testi de alınabilmektedir.

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nasıl Yapılır, yazımız da hazırladığımız bebeklerde topuk kanı testi hakkında annelerin bilmesi gerekenleri bulabilirsiniz. Bebeklerde topuk kanı testi nasıl yapılır, yazımız da kafanıza takılan sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bebeklerde topuk kanı testi nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Talaş Böreği Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + thirteen =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed