Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur?

Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nedir? Covid-19 sonrası adet düzensizliği iyileşir mi? İle ilgili bilinmesi gerekenler.

Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nedir?

Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur
Sayfa İçeriği: Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur

Covid-19, yeni koronavirüs türü olan Sars-Cov-2 nedeni ile meydana gelen hastalık türüdür. Nefes almakta güçlük vede öksürük benzeri semptomlarla solunum sistemini etkileyen hastalıkta, vücudun farklı sistemlerini etkileyen sorunlar oluşmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için covid-19 sonrası adet düzensizliği iyileşir mi? ve adet düzensizliği nedir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Covid-19 sonrası adet düzensizliği neden olur?

Covid-19 vede adet düzensizliği arasındaki bağlantının net bir biçimde açıklanabilmesi adına, öncelikle koronavirüsün vücutta oluşturduğu etkilerin doğru anlaşılması lazım. Bunun için ise, covid-19 nedir? ve covid-19 nasıl faaliyet göstermektedir? Sorularını iyi bilmek gerekmektedir. Covid-19 solunum sistemi yerleşimli, virüs olmak ile birlikte vücutta neden olduğu kompleks mekanizmalar sonucunda bir çok sorunlara yol açmaktadır. Vücut tarafından yabancı olarak tanımlanan virüs karşı bağışıklık sistemi alarma geçmektedir. Koronavirüs tarafından aktive olan, bağışıklık sistemi hücreleri, çeşitli aktif bileşenlerin dolaşım yoluna geçmesine neden olmaktadır. Dolaşım sistemin de tüm organlara ulaşan, bu aktif maddeler de bazı kişilerde uygunsuz boyutlara ulaşarak meydana gelen farklı belirti vede şikayetlerden sorumlu olmaktadır. Yazımızın devamına giderek covid-19 sonrası adet düzensizliği ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği İyileşir Mi?

Covid-19 aşısı nerede ise tüm dünyayı ciddi kapsam da etkileyen pandemiye yönelik olarak alınan önlemlerin başında gelmektedir. mRNA vede vektör gibi teknikler ile geliştirilen farklı aşı çeşitleri bulunmaktadır. Koronavirüse karşı koruyucu nitelikteki bu aşılar ile, hastalığa yakalanma oranında belirgin düşüş yaşanmasının yanı sıra, Covid-19 geçiren kişilerin de daha hafif semptomlar ile süreci atlatmaları mümkün olmaktadır. Bu nedenle de aşı olmayan tüm kişilerin, en kısa sürede doktor tarafından önerilen şekilde aşılanmaları lazım.

Covid-19 aşısı sonrası adet düzensizliği olur mu ile ilgili sorusuna yönelik gerçekleştirilen, farklı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan şikayetler de covid-19 aşısı sonrası bazı kişilerde, bazı problemlerin gözlenebildiği belirtilmiştir. Covid-19 aşısı sonrasındaki, adet düzensizliklerine yönelik yapılan araştırmalar birden fazla aşı türünü kapsadığından bu sorunlar farklılık gösterebilir. Bunların başlıcaları;

Menopoz sonrası vajinal kanama,
Adet döngüsü içerisindeki ara kanamalar,
Adet gecikmesi,
Normalden daha ağır geçirilen adetler.

Adet döngüsü genellik ile 28 günde bir tekrar etmektedir. Yalnız bu süre her kişi için normali göstermeyebilir. Farklı kişiler için 21 ila 35 gün arasındaki süreler de gözlenen adet döngüleri normal kabul edilebilmektedir. Normal sürenin belirlenmesi adına, en önemli kirter, kişiye özgü rutin olmaktadır. Mesela; Genellikle 28 gün de bir adet gören bir birey de, sonraki kanamanın 35 günün ardından gözlenmesi gecikme olarak kabul edilir. Yalnız tek döngüyü kapsayan gecikme, çoğu zaman ciddi sağlık sorunları ile ilişkili değildir. Adet gecikmesi, vücutta vede yaşamda meydana gelen çeşitli değişimlere bağlı olmaktadır.

Adet Gecikmesine Neden Olan Sık Etkenler

Menopoz,
Polikistik over sendromu,
Fazla kilo,
Doğum kontrol yöntemleri,
Ani bir biçimde kilo verilmesi, aşırı egzersiz,
Duygusal stres,
Hamilelik.

Covid-19 Aşısı Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

Seksüel bakımdan aktif vede adet gecikmesi yaşayan her kişinin, hamilelik ihtimalini göz önünde bulundurması lazım. Bununla birlikte genel sağlık durumundaki ani değişimler neticesinde de, adet döngüsü bozulmaktadır. Covid-19 aşısı dolayısı ile adet düzensizliği görülebildiği gibi, bunun dışında bulunan vede daha sık gözlenen pek çok neden bulunmaktadır. Covid-19 aşıları vede adet düzensizliğine yönelik gerçekleştirilen çalışmalar da, bu sorunun geçici nitelikte olduğu göstermektedir. Bu nedenle aşı sonrasında adet düzensizliğinde herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında sonraki kanama zamanlarını da takip etmek tavsiye edilir. Özellikle de ardışık olarak 3 döngü de birden gözlenen adet düzensizliklerinde, kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman doktora danışmanız lazım.

Covid-19 Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur, covid-19 aşısı sonrası adet düzeni kısa süre değişebilmektedir. Bunun için uzman hekime danışmanız da vede gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir. Eğer ki sizin de covid-19 sonrası adet düzensizliği neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Covid-19 sonrası adet düzensizliği neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da covid-19 sonrası adet düzensizliği yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Güneş Lekesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed