Ergenlik Döneminde İletişim Nasıl Olmalı?

Ergenlik Döneminde iletişim Nasıl Olmalı? Ergenlikte Öfke Sebepleri, Ergenlik döneminde karşılaşılan sorunları yazımızdan bulabilirsiniz.

Ergenlik Döneminde İletişim Nasıl Olmalı? Ergenlikte Öfke Sebepleri

Ergenlik Döneminde iletişim Nasıl Olmalı
Sayfa İçeriği: Ergenlik Döneminde İletişim Nasıl Olmalı, Ergenlikte Öfke Sebepleri, Ergenlik Dönemi Sorunları Nelerdir, Ergenlik Döneminde Koyulan Kurallarda Dikkat Edilmesi Gerekenler, Ergenlik Döneminde Görülen Sorunlar Nelerdir, Ergenliğin Ruhsal Sorunları, Egengenlikte Karşılaşılan Sorunlar, Ergenlikte Öfke Nedenleri, Sinirli Ergene Nasıl Davranılmalı, Ergenlerde Psikolojik Rahatsızlıklar, Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri

Ergenlik döneminde iletişim nasıl olmalı ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Ergenlikte öfke sebepleri hakkın da merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Ergenlik döneminde karşılaşılan sorunları ve ergenlikte yaşanan bazı problemleri sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Peki ergenlik döneminde iletişim nasıl olmalı? Detayları ile yazımız da paylaştık.

Ergenlik döneminde bazı sorunların çıkması oldukça normal durumdur. Ergenlik döneminde olan bir birey aile içerisindeki diğer kişiler ile iletişim kopukluğu yaşaması oldukça görülmektedir. Bu durum geçici yalnız can sıkıcı bir süreçtir. Anne ve babalar da çok büyük bir sıkıntıya düşmektedir. Hem ruhsal, hemde fiziksel farklılıkların yoğun olarak yaşandığı ergenlik döneminde ailelerin ergen çocuğuna olan tutumu oldukça önemlidir. Her şeyden önce aileler bu durumun sadece gelip geçici dönem olduğunu düşünmelidir. Bunu düşünerek de büyük bir sabırla çocuklarına hassas bir şekilde davranmalıdır.

ERGENLİK DÖNEMİ SORUNLARI NELERDİR?

ERGENLİK DÖNEMİNDE KOYULAN KURALLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Aile içinde yalnızca ergenlerin değil evde yaşayan tüm fertlerin uyması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Ergen kişiler ebeveyninin onun güvende olması, kaygılandığı vede sorumlu hissettikleri için kurallar koyduğunu anlamalı ve bilmelidir. Ebeveynler kuralları kendi istekleri vede ergen kişinin istediklerine hitap ederek karar vermelidir. Kurallar ise mümkün olduğunca az vede net olmalı. Kurallara uyulmadığı da ergeni azarlamak yerine olumlu pekiştirmeler de bulunmak onları daha dikkatli olmalarına teşvik edecektir. Ergenlik dönemine girmiş çocuklar bu evrede normal zamanlarına göre daha stresli, alıngan, mutsuz vede içine kapanık olduğu gözlenmektedir. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar günlük hayat içinde karşılaştıkları olumsuz durumlar karşısında daha farklı tepkiler gösterebilir. Kimisi bu tepkilerini şiddet yolu ile gösterir iken, kimisi de sessiz kalıp içine atmayı tercih etmektedir. Aileler ise tüm bu davranış bozukluklarına doğru zamanda vede doğru yerde müdahale etmediği zaman sorunlar git gide daha çok büyümektedir.

Ergenliğe giren çocukların en sık şikayet ettiği durumlardan biri de ailelerin onları yeterince serbest bırakmadıklarını düşünmeleri olmuştur. Bu durumda ne yapacakları konusunda çaresiz kalan aileler, koydukları kurallarda ya çok katı veya çok rahat olabilmektedir.

ERGENLİK DÖNEMİNDE İLETİŞİM NASIL OLMALI?

Onları suçlayıcı cümleler kurmak yerine, senli-benli konuşun.

Öfke kontrolsüzlüğü durumunda yükselen seslere karşı duruşunuzu sakın bozmayın. Çocuğunuz davranışınıza göre şekil alacak ve sakinleşmesini beklemelisiniz.

Başarısız olduğu durumlarda asla pes etmesine izin vermeyin.

Babası vede annesi olarak ona hiç bir şekilde eleştirici bir tutum göstermeyin.

Olaylar karşısın da direkt olarak onu suçlamak yerine, dinlemeyi tercih edin.

Moralinin bozuk olduğu durumlarda ne olursa olsun ona yanınızda olduğunu hissettirin.

ERGENLİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN SORUNLAR NELERDİR?

– ŞİŞMANLAMA : Boyuna göre olması gerekenden daha fazla ağırlığa sahip olan kişilerde yaşadığı stresli durumlar ile birlikte kilo artışı olabilir. Ergenlik dönemindeki kişilerde organlar birbirleri ile orantısız geliştiğinden dolayı şişmanlığa bağlı huzursuzluklar da artabilmektedir.

– ERKEN VE GEÇ ERGENLİK: Çevresel vede genetik etkenler göz önüne alındığında ergenlik belirtileri olması gerekenden daha erken veya geç şekilde sonuçlanabilmektedir. Erken dönemde ergenliğe giren kişiler aşırı saldırgan olur iken geç dönemlerde kıskançlık vede güvensizlik hissederler.

– ‘0’ BEDEN DÜŞME İSTEĞİ : Ergenlik dönemin de kilosundan memnun olmayıp, kilo vermeye çalışan kişiler Anorexia Nervosa rahatsızlığına yakalanabilir. Bu sebeple ergenlik dönemindeki kişilerin kilo vermesi için uyguladığı diyetlerin yapılmaması gerektiği konusunda uyarılması gerekmektedir.

Ergenlik Döneminde İletişim Nasıl Olmalı, yazımız da hazırladığımız ergenlik döneminde iletişim ve sorunları öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki ergenlik döneminde iletişim nasıl olmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Ergenlik döneminde iletişim nasıl olmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kuru Pasta Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 16 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed