Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir? Gebelik Nasıl Anlaşılır? Hamilelikte erken dönemde görülen belirtiler ile ilgili bazı püf noktalar yazımızda.

Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir? Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir

Bazı belirtiler gösterdiğiniz de, hamileliğin habercisi olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik dönemin de bir çok kadında gözlenen bazı belirtiler bulunmaktadır. Yalnız şunu bilmek gerekir ki, nadiren de olsa bu belirtilerin nedeni hamilelik olmayabilmektedir. Siz değerli dostlarımız için derlediğimiz yazımızın içeriğin de, gebelik nasıl anlaşılır? ve hamilelikte erken dönemde görülen belirtiler ile ilgili bazı bilgileri derleyip hazırladık. Peki Gebeliğin temel belirtileri nelerdir?

Gebelik dönemin de anne adayların da, bazı durumlar da aynı belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler ise hamileliğin habercisi olma ihtimali ise oldukça yüksektir. Gebeliğin anlaşılır olması için yazımızın içeriğin de, sizler için hazırladığımız gebeliğin temel belirtilerini sıraladık. Bir çok belirtiyi anne adayı gebelik dönemin de yaşayabilir. Yalnız unutulmaması gerek ki, bu belirtiler nadirde olsa bazı durumlar da hamileliğin belirtileri olmayabilir. Yazımızın devamına giderek gebeliğin temel belirtilerine ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin Temel Belirtileri

Yüksek vücut ısısı,
Aşerme ve tiksinti,
Baş dönmesi,
Kabızlık ve mide yanması,
Bulantı,
Göğüs hassasiyeti,
Yorgunluk,
Sık idrara çıkma,
Adet gecikmesi,
Hamilelik hissi.

Bazı durumlar da, bazı kadınlar hamile olduğunu, erken dönem de hissettiğini belirtmektedir. Bu hisler duygu değişimi, dalgınlık, yorgunluk, kasık ağrısı gibi normal hayatın dışında ki farklılıklar anne adayına hamile olduğunu hissettirmektedir. Adet gecikmesi anne adaylarının, adet dönemi geciktiğinde ilk akla gelen hamileliğin en önemli habercisi olmaktadır. Yalnız her adet gecikmesi de hamile olduğunun sinyali değildir. Anne adayları doğum kontrol ilacı kullanıyor ise, bir telaşa kapılırlar. Bu durum da telaş edecek durum yoktur. Araştırmalara göre ise hamilelik ihtimali olan anne adayları ilacı bırakmadan, test yaptırarak emin olabilir vede doğum kontrol hapını kesebilir.

Hamilelik de gebelik hormonları nedeni ile vücut ısısın da artış olmaktadır. Bu durum hamilelik sinyali olabilir. Normal insanların vücut sıcaklığı ile gebe olan insanların vücut sıcaklığı farklılık göstermektedir. Anne adaylarının vücut sıcaklığı 37 derecenin üzerinde olabilmektedir. Bu durum da korkuya kapılmamanız gerekmektedir. Anne adayı yine de temkinli olmalıdır. Çok kalabalık ortamlardan uzak durarak, muhtemel olabilecek hastalıklardan kendini koruması gerekmektedir. Hamilelik dönemin de anne adayların yiyeceklere karşı çok fazla arzulaması ya da tiksinti duyması, ilk üç ay da başlamaktadır. Gebelik dönemin de, anne adaylarının hormonlarında ki değişiklikler nedeni ile sindirim sisteminde de değişmeler olur. Bu da mide yanması vede kabızlık gibi sorunlar görülebilir. Tedavisi ise bulunmaktadır. Doktorun önereceği mide yanmasını önleyici antiasit barındıran tabletler ile, bu dönemi rahat geçirebilirsiniz. Lifli besinler tercih ederek kabızlığı da engelleyebilirsiniz.

Gebeliğin Temel Belirtileri

Hamilelik dönemin de anne adayı kendini yorgun vede bitkin hissetmektedir. Yorgunluk kişinin uykuya düşkünlüğünü artırır vede aktif olmasını da engeller. Yalnız korkulacak durum değildir. Tam tersi dinlenerek istirahatın tadını çıkarmanız gerekmektedir. Gebelik nedeni ile büyümeye başlayan rahmin idrar torbasına yaptığı baskı ile daha sık idrara çıkma ihtiyacı olmaktadır. Anne adayı vede etrafında ki yakınları bu durumu fark etmektedir. Hamilelik dönemin de anne adayı fazla sıvı tükettiği için idrara sık çıkmasının artması normal durumdur. Kusma ile bulantı gebelik dönemin de bazı anne adayların da görülmektedir. Sabahları daha çok hissedilebilen bulantı, anne adayını oldukça rahatsız eder. Hamile olan kişinin gün içinde sık sık ede azar azar bulantıyı bastıracak besinler tüketerek bu durumun önüne geçebilir. Gebelik herkes de aynı belirtileri göstermez. Kusma vede bulantı belirtisi de herkes de aynı olmamaktadır. Vücut hamileliğe alıştıktan sonra bu süreç devam etmez.

Gebelikte baş dönmesi oldukça çok görülmektedir. Ani ayağa kalkma, merdiven çıkarken vede fazla ayakta kalan anne adayların da olabilmektedir. Hamilelik dönemin de kan basıncının normal hayattan daha düşük olması nedeni ile baş dönmesi yaşanabilir. Bu durum da düzgün beslenme, sıvı alma vede dinlenme ile düzelebilecek durumdur. Göğüsler hamilelik dönemin de farklılık göstermektedir. Bu durum da göğüsler de görülen farklılık ise erken gebelik belirtisinin başında gelmektedir. Çünkü bu dönem de anne adayının göğüslerin de şişme yani büyüme, hassasiyet vede egzersiz sırasın da, giyinme vede duş alırken rahatsızlık vermektedir.

Gebeliğin Temel Belirtileri Nelerdir, gebeliğin ilk belirtileri aslında döllenmenin oluşumundan sonra ki 5 ila 10 gün içinde hissedile bilmektedir. Eğer adet gecikmesi başladı ise hamilelik belirtileri görülmeye başlar. Bir çok anne adayın da hamilelik belirtilerinin başlaması, biraz daha ileri zaman da yani hamilelik 6 ila 7 haftalık olduğun da olmaktadır. Eğer ki sizin de gebeliğin temel belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gebeliğin temel belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da gebeliğin temel belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ateş Neden Çıkar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed