Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir?

Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir? Hamileyken Ayakta Durmak, Hamileyken Ne Kadar Ayakta Durulmalı? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir? Hamileyken Ayakta Durmak

Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir

Gebelik dönemin de anne adaylarının, gün içinde uzun süre ayakta kalması, genel olarak çok tehlikeli olmasa da, anne adayları için tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hamileyken ne kadar ayakta durulmalı? ve hamileyken ayakta durmak zararlı mı? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Gebelikte ayakta durmanın zararları nelerdir?

Araştırmalara göre, gebelik dönemin de uzun süre ayakta duran anne adaylarında, erken doğum riskinin yüksek olduğu, bebeğin gelişim vede büyüme sürecinin yavaşladığı belirtilmiştir. Bu nedenle anne adayları gebelik dönemin de, gün içinde 4 saatten fazla ayakta durmaması lazım. Uygun ayakta kalma süresi de, anne adayının genel sağlığı, gebelikte kaçıncı ayda olduğu vede önceden riskli hamilelik yaşayıp, yaşamadığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gebelikte uzun süre ayakta durmak, bebekte vede anne adayın da bazı komplikasyonlara yol açabilir. Yazımızın devamına giderek hamileyken ayakta durmanın zararları ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hamileyken Ne Kadar Ayakta Durulmalı?

Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları

Tansiyonu yükseltebilmekte,
Bel ağrısına neden olur,
Fetal büyüme vede gelişmeyi etkileyebilir,
Erken doğuma yol açabilir,
Ödemi artırabilir,
Kasık ağrısı yapabilir,
Düşük tansiyona neden olabilir.

Gebelikte anne adaylarının yaşadığı sorunların başında ödem vede ayakta şişme rastlanmaktadır. Gün içinde uzun süre ayakta kalmak, bu şişliklerin daha dayanılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Gebelikte uzun süre ayakta durmak, pelvik bölgesinde yoğun kasık ağrılarına yol açar. Gebelikte uzun süre ayakta kalmak, bazı anne adayların da yüksek tansiyona yol açarken, bazı anne adaylarında düşük tansiyona yol açmaktadır. Hamilelik süresince, hem düşük tansiyon, hemde yüksek tansiyon tehlikeli vede bir çok istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir.

Gebelikte anne adaylarının sürekli olarak ayakta durması, anne karnında fetal büyüme vede gelişmeyi etkilemektedir. Uzmanların yaptığı çalışmada ise, haftada 25 saat vede daha uzun süre ayakta duran kadınların, durmayanlara göre bebeklerinin daha az, kiloda doğduğu vede kafalarının daha küçük olduğu belirtilmiştir. Gebelikte uzun saatler ayakta durmak, bebeğin büyümesini olumsuz etkilemektedir. Gebelikte uzun süre ayakta kalmak, bel ağrısına neden olmaktadır. Vücudun ağırlığı normalden daha fazla öne doğru ağırlaştığından, uzun süre ayakta kalmak bel ağrısı dışında, bacak ağrılarına da yol açmaktadır. Uzun süre ayakta durmanın bir diğer sonucu da yüksek tansiyon olmaktadır. Gebelikte yüksek tansiyon ciddi sonuçlar getirebilir. Hamile anne adaylarının ayakta uzun süre durması erken doğumu tetikleyebilir. Erken doğum ise, bebekte ölümcül komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Anne adayları, gün içinde kendilerini zorlamayacak biçimde sırt vede bacakların da ağrı hissetmediği sürece ayakta durabilir. Eğer ki mesleğiniz uzun süre ayakta durmayı gerektiriyor ise, bacakları sık sık hareket ettirmeli, yürüyüşe çıkmalı veya bir ayağı tabureye uzatmalı.

Gebelikte Ayakta Durmak Zorunda Kalanlara Tavsiyeler

Ayağınızın rahat edeceği kaliteli spor ayakkabı tercih edin. Ayakta 1 saat durduktan sonra, 15 ya da 20 dakikalık oturun. Otururken ise, bağdaş kurulmamalıdır. Uzun süre ayakta durmak durumunda kalındığında, ayağınızı koyabileceğiniz tabure ya da kutu bulundurun. Ayağınızın birini bunların üzerine koyun. Bu teknik ile her iki ayağınızı sık sık değiştirmelisiniz. Ayakta uzun süre durulacak ise, kan dolaşımının sağlıklı olabilmesi vede bacaklara destek sağlaması nedeni ile kompresyon çorabı tercih edebilirsiniz. Eğer ki işiniz uzun süre ayakta durmayı gerektiriyor ise, işvereniniz ile konuşup hamilelikte masa başı işi talep ettiğinizi bildirin. Ayakta kalınan sürelerin arasında, mutlaka yürüyüş yapılmalıdır. Bu durumda bazı komplikasyonları yaşama riski oldukça azalacaktır. Gün içinde ise, yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Doğal vede taze meyve suları da tüketebilirsiniz. Kafeinli içeceklerden uzak durun. Çünkü bu içecekler vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Ayakta uzun süre, rahat durmak için sağ kavis vede topuk desteği olan ortapedik ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Gebeliğin 6/9. aylarının sonunda, doğum kemeri takmak iyi gelecektir. Bu kemerler karnın üste altını sardığından bel ağrısını azaltmış olur.

Gebelikte Ayakta Durmanın Zararları Nelerdir, gebelikte ayakta uzun süre kalmak, erken doğumu tetikleyebilir. Erken doğum ise, bebekte ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Hamilelikte uzun süre ayakta kalınacak ise, o sürede yürüyüşler yapılmalıdır. Eğer ki sizin de gebelikte ayakta durmanın zararları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Peki gebelikte ayakta durmanın zararları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gebelikte ayakta durmanın zararları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed