Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir?

Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir? Hamilelikte Vitamin Kullanımı, Hamilelikte kullanılan vitaminler önemli mi? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir? Hamilelikte Vitamin Kullanılmalı

Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir
Sayfa İçeriği: Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir

Sağlıklı şekilde beslenme, ihtiyacınız olan vitamin vede mineralleri almak için en uygun yol olmaktadır. Yalnız bazen sağlıklı beslenseniz de, bazı önemli besin öğelerinin eksikliği olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hamilelikte kullanılan vitaminler önemli mi? ve hamilelikte vitamin kullanımı ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Hamilelikte vitamin nasıl seçilmelidir?

Hamile iseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız, hamilelikte kullanılan vitaminler tüm ihtiyaçlarınızı karşılamada yardımcı olmaktadır. Doğum öncesi vitaminler, yetişkinler için olan standart vitaminlerine oranla daha çok folik asit vede demir barındırmaktadır. Folik asit nöral tüp defektlerinin önlenmesin de yardımcı olmaktadır. Bu defektler ciddi beyin vede omurilik anomallileridir. Demir, bebeğin gelişimi vede büyümesine yardımcı olur. Demir aynı zaman da kanın yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresinden yoksun olması durumunu yani, kansızlığı önlemede yardımcı olmaktadır. Yazımızın devamına giderek hamilelikte vitamin kullanımı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Önemli Mi?

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Normal hamilelikte kullanılan vitaminler, bebeğin beyin gelişimine yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri barındırmaz. Eğer balık ya da omega-3 yağ asitlerini yüksek oranda barındıran yiyecekleri yiyemiyor ya da yememeyi tercih ediyorsanız, hekiminiz doğum öncesi vitaminlere ek olarak omega-3 yağ asit takviyesi almanızı tavsiye edecektir. Özellikle bebeğin kemik gelişimi vede güçlenmesinin hızlı biçimde gerçekleştiği üçüncü trimester döneminde kalsiyum vede D vitamini büyük rol oynamaktadır. Doğum öncesi vitaminlere ek olarak, D vitamin takviyeli düşük yağ oranlı süt tüketin veya D vitamini barındıran kalsiyum zengini besinler tüketin. Süt içmiyor ya da kalsiyum zengini besinler tüketmiyor isenız, kalsiyum vede D vitamin takviyesi için hekiminiz ile görüşün.

Hamilelikte kullanılan vitaminler nerede ise tüm eczaneler de reçetesiz olarak bulunmaktadır. Hekiminiz belli bir doğum öncesi vitamin markası tavsiye edebilir veya seçimi size bırakabilir. Hamilelikte kullanılan vitaminler; D vitamini, B6 vitamini, Bakır, Çinko, C vitamini, Demir, Kalsiyum ve Folik asit maddelerini kapsamalıdır. Hamilelikte kullanılan vitaminler, iyi beslenmenin yerine geçmez. Yalnız sağlıklı beslenme ile tamamlanmaktadır. Hamilelikte kullanılan vitaminler, vitamin vede mineral ihtiyacınızın %100’ün karşılamayabilir. Buna ek olarak hekiminiz, durumunuza göre belli başlı besin maddelerini daha fazla oranda almanızı tavsiye edebilir.

Doğum öncesi vitaminleri, hamilelik boyunca almak en iyisidir. Hekiminiz bu vitaminleri, doğumdan sonra almaya devam etmenizi de önerebilir.Normal doğum öncesi vitaminleri yutmakta zorluk yaşıyorsanız, çiğnenebilir olanları deneyebilir veya hekiminize farklı alternatifleri danışabilirsiniz. Doğum öncesi vitaminleri gebe kalmadan önce almalısınız. Beyin vede omurilik olarak meydana gelen bebeğin nöral tüpü, hamileliğin ilk ayında, hatta belki de hamile olduğunuzu öğrendikten önce gelişmektedir.

Hamilelik Öncesi Vitaminlerin Yan Etkisi Olur Mu?

Bazı anne adayları, doğum öncesi vitaminleri aldıktan sonra mide bulantısı sorunu yaşamaktadır. Eğer sizde de aynısı yaşanıyorsa, doğum öncesi vitamini hafif atıştırmalık bir şey ile veya gece yatmadan önce almayı deneyebilirsiniz. Hamilelikte kullanılan vitaminler kabızlığa neden olabilir. Kabızlığı önlemek için bol sıvı tüketin, öğünlere daha fazla lifli yiyecekler ilave edin, hekiminizin uygun gördüğü sürece günlük hayatınıza fiziksel aktivite ilave edin ve hekiminize bağırsak yumuşatıcı kullanımını danışın.

Hamilelikte Vitamin Nasıl Seçilmelidir, doğum öncesi vitamin kullanımı anne adayı ve bebek için oldukça önemlidir. Doktorunuz size farklı tür hamilelik öncesi vitamin tavsiye edebilir veya folik asit, D vitamin ile birlikte kalsiyum vede demir takviyelerini ayrı ayrı almanızı sağlayabilir. Eğer ki sizin de hamilelikte vitamin nasıl seçilmelidir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hamilelikte vitamin nasıl seçilmelidir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hamilelikte vitamin kullanımı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sjögren Sendromu Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed