Normal Doğum Faydaları Nelerdir?

Normal Doğum Faydaları Nelerdir? Normal Doğum Sonrası Bakım Önerisi, Normal doğumda dikiş atılır mı? İle ilgili bilinmesi gerekenleri yazımızda hazırladık.

Normal Doğum Faydaları Nelerdir? Normal Doğum Sonrası Bakım Önerisi

Normal Doğum Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Normal Doğum Faydaları Nelerdir, Normal Doğum Sonrası Bakım Önerisi, Normal Doğum Neden Yapılmalı, Normal Doğumda Dikiş Atılır Mı, Normal Doğum Sonrası Bakım Nasıl Yapılır, Normal Doğum Sonrası Bakım Önerisi, Normal Doğum Nedir, Normal Doğumun Sağlığa Faydaları, Normal Doğum Yöntemleri, Normal Doğum Korkusu, Normal Doğum Ne Zaman Riskli, Normal Doğumun Anne ve Bebeğe Faydaları

Normal doğum faydaları nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı faydaları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Sizde normal doğum faydalarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Normal doğum sonrası bakım önerisi vede Normal doğumda dikiş atılır? sorularının cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Peki normal doğum faydaları nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Normal doğum, anne adayının doğumdan sonra hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlamaktadır. Normal doğum günümüz de bir çok anne adayına korkutucu gelmektedir. Aslında tercih edilmesi gereken ilk vede en sağlıklı doğum yöntemi de normal doğumdur. İnsanlar arasında dilden dile dolaşan olumsuz söylentiler veya deneyimler doğum korkusu psikolojisi için de yer alan anne adayları direkt olarak etkilenmektedir. Yalnız burada düşünülmesi gereken odak nokta ise her kadının bedeninin kendine has özelliklerde olduğu vede herkes de aynı durumların yaşanmayacağı’dır. En iyi kararı ise doktor belirlemektedir. Tercih edilecek olan doğum yöntemi de anne adayının gerek ruhsal, gerekse bedenen kendini hazırlaması oldukça önem taşımaktadır. Anne adayların da normal doğum korkusu yüzünden ülkemiz de giderek artan sezeryan doğumla, normal doğumla hayata gelen bebeklere göre hayata daha zor adapte olurlar vede bunun gibi nice dezavantajlar görülebilmektedir. Peki neden normal doğum yapılmalı? Normal doğumun faydaları nelerdir? Sizler için yazımızın devamında ayrıntılı şekilde anlattık.

NORMAL DOĞUM NEDEN YAPILMALI?

Normal doğum da hastanede geçirilen süre azalacaktır, hızlı bir şekilde toparlanarak anne adayı vede bebek eve gidebilir.

Anne adayının vede bebeğin sağlığını riske sokmadan sağlıklı şekilde doğumunu gerçekleştirmesine neden olmaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi her şey doğaldır.

Normal doğuma girecek anne adaylarının bebek dünyaya geldikten sonra kanama vede enfeksiyona yakalanma gibi riskleri yok denecek kadar azdır.

Günümüz de son zamanlar da sıklıkla tercih edilen sezaryan doğum, aslında normal doğumun yerine seçilebilecek bir yöntem değildir. Sezaryan yöntemi, normal şartlar altında yapılmasının tehlikeli olduğu durumlar da başvurulduğu doğum yöntemidir.

Normal doğum sırasında ameliyat uygulanmayacağı için anesteziye ihtiyaç duyulmayacaktır.

Anestezi verilmeyecek olan anne adaylarına bilinci açık olacakları için bebeklerini daha rahat vede sorunsuz bir şekilde emzirebilecekler.

Diğer doğum yöntemlerine göre bakıldığın da normal doğum da zaruri durumda çok az veya hiç müdahale edilmemektedir. Suni sancı verilmeden doğumun kendiliğinden gelişmesi beklenmektedir. Doğum sırasında anne adayının kendini güven içinde hissetmesi esas alınmaktadır. Bu neden ile ister yatarak, ister ayakta hatta çömelerek bile doğum yapıldığı bilinmektedir.

Yapılan araştırmalara göre normal doğum ile dünyaya gelecek olan bebekler doğum kanalından geçerek bazı faydalı bakteriler ile karşılaşacağı vede bununda bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği görülmüştür.

NORMAL DOĞUMDA DİKİŞ ATILIR MI?

Normal doğum da olsa, bebeğin daha kolay çıkması için vajinanın olduğu alana ufak bir kesi atılması epizyotomi olarak bilinmektedir. Gerekli görüldüğün de uygulanan bu kesinin doğum sonrası kapanması için dikiş atılması lazım. Bu atılan dikişler ise kesinin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Doğum sırasında uzman hekimin atacağı dikiş normal ise dikişlerin düşmesi 1 ay kadar zaman kapsayabilecek iken daha uzun da kalabilmektedir. Yalnız epizyotomi tercih edilmişse dikişler kendiliğinden erimektedir. Sizde normal doğum yaptı iseniz ve dikişlerin yeniden açılmaması vede hijyenik olması için bazı müdahalelerde bulunabilirsiniz. Bazı önerileri sizler için aşağıda sıraladık;

Tuvalet sonrası ılık su yardımı ile bastırmadan üstten bir temizlik yapabilirsiniz.

Sıcak kompres yapabilirsiniz. Küvet içini sıcak su doldurarak içine oturarak, dikişlerinizi rahatlatabilirsiniz.

Akıntı ve kanamanın çok olacağı için pedinizi sık sık değiştirmelisiniz. Yoksa enfeksiyon oluşabilmektedir.

NORMAL DOĞUM SONRASI BAKIM NASIL YAPILIR?

NORMAL DOĞUM SONRASI BAKIM ÖNERİSİ

Hem ruhsal, hemde bedenen bir çok yeniliklerin kendini gösterdiği gebelik dönemi göstergeleri yalnızca doğum sırasına kadar değil, doğum sonrasında ki en az 3 ayı da kapsamaktadır. Anne adayının vücudunun iyileşme süreci her kadında olması gereken doğal bir süreçtir. Yalnız doğru bakım önerileri ile bu süreci hızlandırmak anne adayının elinde.

Hamilelik döneminden, doğum sonrasına kadar uygulanması gerektiği önerilen kegel egzersizleri anne adayının doğum sonrası iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Doğum anında gerçekleştirilen epizyotomi kesiğinin enfeksiyon kapmaması için pedleri 3 saatte bir değiştirmeyi unutmayın.

Tuvaletinizi yaptıktan sonra, genital bölge temizliği için suyu ılık dökün vede gazlı bez ile yavaşça kurulayarak temizleyin. İdrar vede dışkı sonrası daima önden arkaya doğru silmelisiniz. Günde 1 kez ılık su dolu küvette 15 dakika kadar oturun. Sıcak kompres ağrılarınıza iyi gelecektir.

Normal Doğum Faydaları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız normal doğum faydalarını öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki normal doğum faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Normal doğum faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Arap Kızı Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 2 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2018 Kardesiz Blog Designed