Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır?

Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır? Rahimde Perde Ne Demek? Hamilelikte rahimde perde belirtileri ile ilgili bilinmesi gerekenleri yazımızdan bulabilirsiniz.

Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır? Rahimde Perde Ne Demek?

Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır

Rahim perdesi, hamilelikte görülmesi en son istenen olay olan düşüklerde yaygın neden olarak bilinmektedir. Bu durum ise hamilelik sağlığını tehdit eden ciddi sorunlar arasında yer almakta. Sizde yazımızın devamına giderek rahimde perde ne demek? ve rahimde perde nedir? Soruları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde bulabileceğiniz rahimde perde belirtileri hakkında bilgileri ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki rahimde perde nasıl anlaşılır?

Septat Uterus olarak bilinen rahimde perde, hamilelik dönemindeki anne adayların da erken doğuma vede düşüğe neden olabilecek çok ciddi sağlık sorunudur. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yumurtlama dönemlerini takip edip, korunmasız şekilde ilişki yaşamalarına rağmen hamilelik elde edeme durumları da bulunmaktadır. Bu tarz durumlarda ise çiftlerin detaylu muayene kontrolleri sırasında üreme sistemlerini olumsuz etkileyecek sorunlar görülebilmekte. Kadın vede erkekte çocuk sahibi olmaya engel bazı durumlar tespit edildiğinde kadınlarda perde sorunu denilen rahatsızlık görülebilir. Kadınlar da üremeyle alakalı akla ilk gelen noktalardan biri de yumurtalık vede rahimdir. Rahim kadının üreyebilmesi, erkekten aldığı spermin döllenme sonucu oluşturduğu embriyoyu tutup gelişmesine imkan sağladığı vede hamileliğin oluşumunda baş roldeki en önemli organ olmaktadır. Sağlıklı hamilelik dönemi için ise rahim içi dokusundan tutun, rahmin geneline kadar rahim sağlığının korunması oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek hamilelikte rahimde perde belirtileri ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Hamilelikte Rahimde Perde Neden Olur?

Hamilelikte Rahimde Perde Belirtileri

Kadınlar da rahimde perdeyi ele veren herhangi belirti bulunmamaktadır. Kişinin kendisi rahminde perde olup, olmadığını pelvik muayene kontrolüne gitmeden bilemez. Rahimde perdenin tanısı için en etkili yöntem ise HSG yani rahim filmiyle olmaktadır. Rahmin filmi çekilirken, rahim ikiye bölünmüş olarak görülmektedir. Bu bölünmenin rahim perdesinden mi yoksa, bikornuat uterus denilen iki rahim yapısından mı olduğunu bilmek için ultrasonografi, 3D ultrasonografi vede çok gerekli ise laparoskopi uygulanır.

Rahimde Perde Nedir
Rahimde Perde Nedir

Rahim perdesine yanlışlık ile bikornuat rahim tanısı konula bilmektedir. Kalp görünümündeki rahimde bikornuat rahim, rahmin üst tarafından ortasına doğru inmekte ve bu iniş ya derin ya da düzeysel olmaktadır.

Muayene sırasında fark edilebilen rahim perdesinin en büyük zararı ise hamileliği sürdürmede yola çıkmakta. Rahim perdesin de rahim ikiye ayrıldığı için bebeğin içinde gelişeceği alan oluşmaz. Bu alanda yeteri kadar damar bulunmadığı için bebek tutunamaz, dolayısı ile de beslenemez. Hamilelik sağlansa da çoğu kez düşük meydana gelir. Çok ciddi oranda etkilememek ile birlikte, hamile kalma ihtimalini sürdürebilen yalnız düşük konusunu çok ciddi şekilde etkileyen rahim perdesi, tekrarlayan düşüklerde ana etken olarak geçmektedir. Embriyo gelişimin de meydana gelen rahim perdesinde tüm rahimler önce iki tüp halinde kendini gösterir vede sonrasında birleşerek tek rahme dönüşmektedir. Perdeli rahimdeki iki tüp yeterince birbirine yapışamaz. Bu yüzden rahim ikiye bölünüp şekilde görünmektedir.

Rahim Perdesi Sonucu Oluşan Komplikasyonlar

Düşük ve erken doğum.
Zorunlu sezaryen.
Makat doğum.
Doğum sonrası vajinal kanama.

Rahimde Perde Nasıl Anlaşılır, rahim üzerinde en yaygın şekil bozukluğu olarak görülen rahimde perde, diğer adıyla da septum uterus rahim içini aşağıya doğru ikiye bölerek rahmi daraltan dokuya denir. Rahimde perdenin görüntüsü armut şeklindedir. Her iki yandan fallop tüplerine uzanarak yapının yukarıdan aşağıya zar ya da perde ile ayrılması veya darlaşmasıyla görülen bu problem hamilelik sağlığında ciddi tehlikelerden biri olmaktadır. Eğer sizin de rahimde perde nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Rahimde perde nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hamilelikte rahimde perde belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yüze Kese Yapılır Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed