Tampon Nasıl Kullanılır?

Tampon Nasıl Kullanılır? Tampon Kullanımı Sağlıklı Mı? Tampon nedir? İle ilgili kadınların bilmesi gereken bazı bilgileri yazımız da hazırladık.

Tampon Nasıl Kullanılır? Tampon Kullanımı Sağlıklı Mı?

Tampon Nasıl Kullanılır
Sayfa İçeriği: Tampon Nasıl Kullanılır, Tampon Kullanımı Sağlıklı Mı, Tampon Vajinaya Nasıl Takılır, Tampon Nasıl Uygulanır, Tampon Kullanımı Zararlı Mı, Tampon Nedir, Tamponu Kimler Kullanabilir

Tampon nasıl kullanılır ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımızda derledik. Tampon kullanımı sağlıklı mı? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Tampon nedir? ve Tampon zararlı mı? Soruları ile ilgili bilmeniz gereken cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki tampon nasıl kullanılır? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tampon kadınların genellikle adet döneminde kullandıkları ve ped yerine tercih ettikleri alettir. Vajinal tampon silindir şeklin de tamamı pamuktan üretilmektedir. Bu tampon adet kanını emme amacı ile tasarlanmıştır. Hem hijyenik, hemde ped kullanımından daha çok tercih edilmektedir. Yapısı ise vajinayı tamamıyla dolduracak şekilde hazırlanmış ve ucunda bir ip yer almaktadır. Bu ip ise tampon vajinaya yerleştirildikten sonra dışarıya doğru sarkmaktadır vede kolaylıkla çıkartılmasını sağlamaktadır. Tampon hijyenik üründür. Tampon kullanıma kadar ambalajı içinde kapalı olarak durmaktadır. Tampon kullanılmadan önce ellerin güzelce yıkanması gerekmektedir. Tamponu ambalaj üzerinde gösterilen yerden açılmalı ve hiç bir yere temas etmeden hemen vajinaya uygulanmalıdır. Tampon ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

TAMPON VAJİNAYA NASIL TAKILIR?

TAMPON KULLANIMI ZARARLI MI?

Tampon tercih edecek kişiler şunu unutmamalı, bakire olanlar tampon kullanamaz. Tamponu takmak için elleri güzelce yıkayın ve tamponun arkasındaki ipin emniyetini kontrol edin. Daha sonra klozete oturarak, yatarak ya da ayakta tampon yerleşimini uygulayın. İlk uygulama da heyecandan pelvis kasları kasılıp işlemi zorlaştırabilmektedir. O yüzden tamponu yerleştirirken rahat olmanız gerekmektedir. Tampon sol ele alınır ve sağ el ile vajina girişi vede iç dudaklar yanlara doğru açılır. Sonra derin nefes alarak pelvis kasları gevşetilir. Tercih ettiğiniz tampondaki ip aşağı bakacak şekilde tampon tutulur vede yavaşça içeriye doğru ilerletilir. Vajinaya tamponun tamamı uygulandıktan sonra ip sarkan ucuna işaret parmağı değdirilir vede yukarı doğru itebildiğiniz kadar itilir.

Vajinal tamponlar bir tek adet dönemlerinde vede gündüz saatlerinde tercih edilmelidir. Gece yattığınız da ped kullanmalısınız. Bu tamponlar her 4 saatte bir mutlaka değiştirilmeli ve 6/8 saatten fazla durması riskli olabilmektedir.

TAMPON KULLANIMI SAĞLIKLI MI?

Tampon tercih ettiğiniz de idrar vede büyük abdeste çıkmada sıkıntı görülmez. Tampon kullanımı her kadının günlük hayatını kolaylaştırdığı gibi dans, yüzme vede zorlu spor etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Yalnız aynı anda birden fazla tampon tercih edilmemelidir. Vajinal tamponlar kanın vajina dışına atılmadan önce emilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden kadınların regl dönemlerinde yaşadığı sosyal vede hijyen problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Regl dönemlerini adeta diğer günlerden farksız kılmaktadır. Tampon tercihi ile regl kanı vücut dışına çıkmadan vajina içinde emilir. Tampon kullanımı, regl süresince oluşan kokunun önüne geçmesi ile kadınların bu dönemi rahat geçirmesini sağlamaktadır.

Tampon doğru şekilde uygulandığında vajina kasları tamponu yerinde tutmaktadır. Bu sebeple aktif spor yapar iken dahi tampon düşmez. Tampon var iken banyo yapmak da sakınca yoktur. Reg dönemi dışında akıntı veya herhangi bir fizyolojik neden sebebi ile ya da korunma amacı ile ilişki öncesi kesinlikle tampon tercih edilmemelidir. Tamponun vajina içinde başka bölgeye kaçması imkansızdır. Sadece ip kısmı içine gidebilir. Bu durumda iki parmak ile vajina içine girilip ipi bulmaya çalışılır. Eğer başaramazsanız jinekoloğ yardımı alınmalıdır. Vajinal tamponlar nadirde olsa alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bu durumda tampon kullanımı bırakılmalıdır. Tamponun özellikle yaz aylarında uzun süre durması toksik şok sendromu denilen hayatı tehtit edebilen ağır enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Vajinal tampon kullanan kadınlar kesinlikle vajinal enfeksiyon hastalığına sahip olmamalıdır. Yoksa kullanılan tamponda toplanan kan ciddi enfeksiyonların nedeni olabilmektedir.

Tampon Nasıl Kullanılır, yazımız da hazırladığımız tampon kullanımı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki tampon nasıl kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Tampon nasıl kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Whatsapp Nasıl Yüklenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed