Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler?

Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler? Gebelikte Tiroid Hormonu Kaç Olmalı? Tiroid anne karnındaki bebeğe etki eder mi? İle ilgili bilinmesi gerekenler yazımızda.

Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler? Gebelikte Tiroid Hormonu Kaç Olmalı?

Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler
Sayfa İçeriği: Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler

Hamilelikte tiroid hastalığı oldukça önem taşımaktadır. Gebelikte eğer tiroid hastalığı tedavi edilmez ise ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için tiroid anne karnındaki bebeğe etki eder mi? ve tiroid hormonu kaç olmalı? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Tiroid gebeliği nasıl etkiler?

Hamilelikte tiroid hastaları tedavi edilmez ise erken doğum, düşük, gebelik zehirlenmesi, hipertansiyon, bebekte yetersiz gelişme vede yenidoğan hipertiroidisi tablolarına neden olabilmektedir. endokrinoloji doktoru tiroid hormonlarını denge de tuttuğu sürece hastalığın, anne vede bebeğe herhangi zararı bulunmaz. Bazı gebelikte ise hastalık hamilelik sırasın da meydana gelir. Tiroid hastalığının tanısı konulmasın da, TSH vede serbest T4 testleri yapılması gerekmektedir. İlk olarak tarama testi serum TSH düzeyinin belirlenmesi olmaktadır. Hamilelik dönemin de genellik ile TSH düzeyleri ilk trimester da 0.1 / 2.5 mlU/L, ikinci trimester da ise 0.2 / 3.0 mlU/L vede üçüncü trimester da 0.3 / 3.0 mlU/L aralığında olmaktadır. Yazımızın devamına giderek gebelikte tiroid etkileri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tiroid Hastaları Hamile Kalabilir Mi?

Tiroid Hastası Hamile Kalırsa Ne Olur?

Günümüz de iki çeşit tiroid hastalığı bulunmaktadır. İlki tiroid boyutu ile ilgili hastalıklar, ikincisi ise tiroid hormonları ile ilgili hastalıklardır. Halk arasında her türlü tiroid hastalığına guatr denmekte ve bu ifade yanlıştır. Çünkü Guatr tiroid bezinin boyutunun büyümesi ile ilgilidir vede her zaman hormonlar bozulmaz. Tiroid bezi hastalıkları, hamilelikten önce tanı konmuş olabileceği gibi, hamilelik sırasında da gelişebilmektedir. Tiroid hastalığı göstergelerinin hamilelik ile birlikte gözlenen belirtiler ile halsizlik, bulantı, çarpıntı, kusma, iştahsızlık vs. benzer olması tanı vede tedaviyi geciktirebilmektedir. Hamilelikte tiroid fonksiyon testleri istenildiğin de, ilk olarak TSH istenmelidir. Eğer sorun var ise serbest T3 vede T4 istenmelidir. Gereksiz tahlil istenmemelidir.

Tiroid hormonları ile ilgili hastalıklar hipertiroidi ile hipodur.

Hipertiroidizm: Bu hastalık trioid bezinin aşırı fazla çalışmasıdır. Tirotoksikoz ile eş anlamlı olarak kullanılabilmektedir. En sık sebebi graves hastalığıdır. Tiroid sintigrafisi vede radyoaktif iyot uptake testi hamilelik süresince kontrendikedir. Hipertiroidi hipotiroididen daha tehlikeli olmaktadır. Tedavi de antitiroid ilaçlar tercih edilmektedir. Tedavi de amaç ST4 seviyelerini normal koşullar da tutmaktır. Aşırı doz da verildiğin de, fetusta guatr vede hipotiroidizme yol açabilmektedir. Nadiren 2. trimestr de cerrahi düşünülebilmektedir. Hamilelik sırasın da radyoaktif iyot tedavisi uygulanamaz, kontrendikedir.

Hipotiroidizm: Tiroid bezinin yavaş çalışması anlamına gelir. Hamilelik öncesi dönem de, önemli bir amenore yani adet görememe infertilite ve sebebidir. Hamilelikte hipotiroidi, levotiroksin tedavisi ile tamamıyla çözülebilmektedir. Daha önceleri bu ilaçları kullanan hastalar, bebeğe zarar verir endişesiyle ilacı almazlardı, bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü hipotiroidisi bulunan hamile anne adayları hormon ihtiyacı, hamile kaldıktan sonra %25 ila %50 artmaktadır. Özellikle ilk trimestre de tedavi edilemeyen hipotiroidi, fetusun gelişmesin de çok zararlı olmaktadır. İlaç dozu ise hamilelikte tekrar ayarlanmalıdır.

Tiroid Hormonları İle İlgili Hastalıklar

Tiroid Gebeliği Nasıl Etkiler, tiroid hastalığı hamile kalmaya engel olabilir. Yalnız bu durum tek başına bir neden değildir. Anne adayın da eğer herhangi bir kısırlık belirtisi vede nedeni var ise tiroid hastalığı, bu nokta da etkilidir. Bu durum ise kısırlık sebebinin etkisini daha çok arttırmaktadır. Eğer ki sizin de tiroid gebeliği nasıl etkiler, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tiroid gebeliği nasıl etkiler, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tiroid gebeliği nasıl etkiler, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Resen Soruşturma Ne Anlama Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed