Abdominal Anevrizmaları Nedir?

Abdominal Anevrizmaları Nedir? Abdominal Aort Anevrizmaları Tehlikeli Mi? Abdominal aort anevrizması belirtileri nelerdir? Hakkında merak ettikleriniz…

Abdominal Anevrizmaları Nedir? Abdominal Aort Anevrizmaları Tehlikeli Mi?

Abdominal Anevrizmaları Nedir
Sayfa İçeriği: Abdominal Anevrizmaları Nedir

Aort damarının duvar yapısın da gelişen bozulma sonucu, karın bölgesi seviyesin de normal çapının 1.5 katından daha geniş olması durumuna abdominal aort anevrizmaları denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için abdominal aort anevrizması belirtileri nelerdir? ve abdominal aort anevrizması nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Abdominal anevrizmaları nedir?

Abdominal aort anevrizmaları, ileri yaşta ki erkekler de daha sık rastlanmaktadır. Genel olarak toplum da, 10 bin de 2/3 oranın da görülmektedir. Görülme oranı 50 yaşın üzerindekiler de %3, 65 yaşın üzerindekiler de ise %5/6 seviyelerine ulaşabilmektedir. Abdominal aort anevrizmaları, risk faktörleri olarak ailesin de anevrizma olanlar, sigara kullananlar, ileri yaştakiler, kalp damar tıkanıklığı, yüksek kolesterolü, kronik akciğer hastalığı ile hipertansiyonu olanlar vede uzun boylular risk grubun da seyretmektedir. Yazımızın devamına giderek abdominal aort anevrizmaları belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Abdominal Aort Anevrizmaları Tehlikeli Mi?

Abdominal Aort Anevrizmaları Belirtileri

Bu hastalık sıklık ile şikayete yol açmamaktadır. Sessiz ilerlemektedir. Bu tip kişilerin hastalığı çoğunluk ile başka nedenlerden dolayı uygulanan tetikler de saptanmaktadır. Hastaların yaklaşık %25’in de devamlı ya da geçici karın ağrısı olabilmektedir. Ağrı hafif ya da şiddetli hissedilmektedir. Bazı durumlar da ağrı bel bölgesinde de olabilmektedir. Şiddetli ağrılar ya da ilerleyen ağrılar da aort damarının yırtılması söz konusu olabileceğinden, acilen inceleme yapılması lazım. Aort anevrizması teşhisi konulmuş kişiler de, anevrizma için risk oluşturan faktörlerin gözden geçirilmesi lazım. Özellik ile tansiyonun kontrol altın da tutulması, sigaranın bırakılması oldukça önem taşımaktadır. Eğer anevrizmanın çapı 4/5 cm üzerinde ise, acil müdahale edilmelidir. Yalnız rüptür gelişmiş hastalar da anevrizma çapı ne olursa olsun, acil tedavi gerekmektedir.

Abdominal aort anevrizma tedavi tekniği; Açık cerrahi, endoskopik yöntem vede endovasküler yöntemle anevrizma onarımı olmaktadır. Açık cerrahi yöntem ile anevrizmanın olduğu kısım da karın duvarı yaklaşık 15/20 cm kesi ile açılmaktadır. İşlem sıklık ile genel anestezi altında uygulanır. Anevrizmanın olduğu, aort damarına sentetik materyalden meydana gelen greft ile baypass yapılır. İşlem sonrası hastanın yaklaşık 1 gün yoğun bakım da, 1 hafta da hastane de yatarak tedavi görmesi lazım. Endoskopik yöntemi ile gerçekleştirilen tedavi, temel olarak açık cerrahi yöntem ile aynı olmaktadır. Yalnız işlem geniş bir kesi yerine karın bölgesinden uygulanan küçük kesiler içinden gönderilen endoskopik cihazlar ile yapılmaktadır. Açık cerrahi yönteme göre daha küçük kesiler ile uygulanır.

Abdominal Aort Anevrizmaları Kimlerde Görülür?

Endovasküler yöntemle anevrizma onarımı yöntemi kateter tekniklerinin uygulanabildiği vede ameliyathane şartlarının olduğu yerlerde uygulanmaktadır. Anevrizmanın olduğu aort kısmı, kasıklardan kateter ile ilerletilen stentle tamir edilmektedir. İşlem lokal anestezi ile uygulanır. Endovasküler yöntem, öncelik ile açık cerrahi yöntem için yüksek riskli olan hastalara uygun görülmektedir. Bu yöntem her hastaya uygulanamıyor. Anevrizmanın endovasküler yöntem ile tedavi edilebilmesi için, damar yapısının uygun olması lazım.

Abdominal aort anevrizmaları olan vede fazla kilolu olmayan hasta elini karnına koyduğu zaman orada kalbinin attığını hissetmektedir. Güçlü nabız almaktadır. Farklı nedenler ile bağ dokusu zayıfladığından, aort genişlemeye başlamaktadır. Ailesin de bu hastalık olanların kendisinde de, bu hastalığın olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu rahatsızlık sıklıkla 60 ila 70’li yaşlar da ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalıklarda da, daha genç yaşlar da abdomainal aort anevrizmaları görülmektedir.

Abdominal Anevrizmaları Nedir, aort yırtılmasının etkileri ölümcül olabilir. Özellik ile çapı 6 cm’yi geçen, abdominal aort anevrizması vede 5,5 cm’den büyük olan göğüs anevrizması oldukça tehlikeli görülmektedir. Aort yırtılması yaşayan hastalar sırt, karın vede göğüs kısmın da şiddetli ağrı hissetmektedir. Eğer ki sizin de abdominal anevrimazları nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Abdominal anevrizmaları nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da, abdominal aort anevrizmaları belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerde Ayrılık Kaygısı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed