Ağız İçi Yara Neden Olur?

Ağız içi Yara Neden Olur? Ağız İçi Yara Belirtileri Nelerdir? Ağız içi yara nasıl tedavi edilir? Hakkında merak ettiklerinizi yazımız da sizlere derledik.

Ağız İçi Yara Neden Olur? Ağız İçi Yara Belirtileri Nelerdir?

Ağız içi Yara Neden Olur
Sayfa İçeriği: Ağız İçi Yara Neden Olur, Ağız İçi Yara Belirtileri Nelerdir, Kaç Çeşit Ağız İçi Yara Bulunmaktadır, Ağız İçi Yara Nedenleri Nelerdir, Ağız İçi Yara Nedir, Ağız İçi Yara Çeşitleri, Ağız İçi Yara Nasıl Tedavi Edilir, Ağız İçi Yaralar İçin Doğal Yolla Geçirme Yöntemi, Ağızda Çıkan Beyaz Yara, Çocuklarda Ağız İçi Yarası ve Ateş, Ağız İçi Aft, Geçmeyen Ağız Yarası Nedenleri

Ağız içi yara neden olur ile ilgili bilinmesi gereken bazı nedenleri siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Ağız içi yara belirtileri nelerdir? Hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Ağız içi yara nedir? vede Ağız içi yara nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki ağız içi yara neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Günümüz de nerede ise tüm insanların yakalandığı bu durum ağız boşluğun da vede diş etlerinde ortaya çıkan ucu açık iltihaplı yaralardır. Genelde bunlara ağız ülseri veya pamukçuk denmektedir. Ağız yaraları ise C vitamini eksikliğinden dolayı oluşmaktadır. Ağız da oluşan yaralar kişilerin sıcak içecek tüketme, yemek yeme vede dişleri fırçalama gibi aktivitelerine de engel olmaktadır. Ağız içi yaralar yaşam kalitesini düşürmekte vede olumsuz etkilemektedir. Bu yaralar ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Ağız içi yaralar toplumun %25’inde görülmektedir. Kimi insanda belli süre sonra geçse de, kimi insanda uzun süre geçmez. Ağız içi yara, her ne kadar ciddi bir hastalıkmış gibi görülmese de zamanında tedavi edilmediğin de kişide bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

KAÇ ÇEŞİT AĞIZ İÇİ YARA BULUNMAKTADIR?

AĞIZ İÇİ YARA NEDENLERİ NELERDİR?

Yetersiz temizlik.
Bilinçsiz diş fırçalama sonucu meydana gelen tahribat.
Düşük bağışıklık sistemi.
Gıdalara olan alerjik zayıflık.
Hormonal bozukluk.
Mide asidinin bazı nedenlere bağlı ağza kadar ulaşması.
Depresyon, stres vede kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar.
D vede C vitaminleri eksikliği.
Sigara vede alkol gibi kötü alışkanlıklar.
Asidik meyve vede baharatların aşırı yenmesi sonucu.
Ağız içi yaraları genelik ile gizli ateşlenme sonrası oluşmaktadır.
Ergenlik geçişleri, adet dönemi, gebelik vede menopoz gibi durumlarda.
Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı meydana gelmektedir.

AĞIZ İÇİ YARA ÇEŞİTLERİ

– Büyük ülserler; Bazen bir kaç tane yara bir araya gelerek oluşmaktadır. Bu da kişinin günlerce ağrı çekmesine neden olmaktadır.

– Herpetifrom ülserasyon; Bu ağız içi yara halk arasında uçuk olarak adlandırıılmaktadır. Herpes virüsünden dolayı meydana gelmektedir. Bulaşıcı bir yara değildir. Yalnız çok sık tekrar etmektedir.

– Küçük ülserler; Küçük ülser yaralar, gizli ateşlenme sonrası meydana gelir vede zaman ile kendiliğinden geçmektedir. Yaraların mikrop kapmaması için uzman hekime başvurmak gerekir. Yoksa iyileşme süresi uzamaktadır.

AĞIZ İÇİ YARA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

AĞIZ İÇİ YARALAR İÇİN DOĞAL YOLLA GEÇİRME YÖNTEMİ

Doktorlar ağız içi yaraları için genellik ile antibiyotik özellikli gargaralar reçete eder. Yalnız sizde eviniz de kendiniz yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bizde bu yöntemleri sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

Misvak, diş vede diş etlerini temizleme de doğal yöntemlerden en önemlisidir. Diş etleriniz de oluşan yaralara misvak iyi gelmektedir.

Tuzlu su ile gargara yapmak ağız içi yaralarınızı geçirmektedir. Günümüz de en çok kullanılan ağız içi yaralar için etkili yöntemdir. Bunun için bir çay bardağı suyun içine üç çay kaşığı tuz konarak, hazırlanan karışımı günde 3 kez uygulanması lazım.

Bir kaşık sumağı ılık bardakta su ekleyerek karıştırın. Bu karışım ile 2 dakika ağızınızı çalkalayın. Sumak hem oluşan yaralardaki enfeksiyonu azaltır, hem de ağız içindeki virüsleri temizlemektedir. Diş sağlığınız için de etkili olan doğal yollardan biridir.

Ağız İçi Yara Neden Olur, yazımız da hazırladığımız ağız içi yara nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki ağız içi yara neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Ağız içi yara neden olur, sayfamızı da arkadaşlarınızın bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Nikotinin Zararları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 4 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed