Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir?

Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir? Akantozis Nigrikans Nedir? Akantozis nigrikans kimlerde görülür? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir? Akantozis Nigrikans Nedir?

Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir

Oldukça yaygın olarak rastlanan pigmentasyon problemine akantozis nigrikans denmektedir. Cildin daha koyu vede kalın olmasına neden olan cilt hastalığıdır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için akantozis nigrikans kimlerde görülür? vede akantozis nigrikans nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Akantozis nigrikans belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın göze çarpan en önemli belirtisi kalın vede kadifemsi dokuya sahip koyu cilt lekeleri meydana getirmesidir. Etkilenen cilt bölgelerin de koku vede kaşıntı oluşur. Daha çok cilt kıvrımların da meydana gelir. Bu cilt hastalığının en önemli özelliklerinden biri de diyabeti önceden haber vermesi olarak bilinir. Prediyebet safhasındaki kişiler de akantozis nigrikansa ait cilt lekeleri oluşur. Genetik olarak da meydana gelebilir. Obezler de vede bazı diğer hastalıklarda da meydana gelebilir. Bazı vakalar da kanserler ile ilgili olabilir. Bu cilt hastalığı bazı hastalıklar ile ilişkili olabildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle altta yatan sorunun bulunması vede soruna yönelik tedavilerin uygulanması oldukça önem taşımaktadır. Altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasıyla başarılı biçimde tedavi edilebilir. Akantozis nigrikans en sık görüldüğü cilt bölgeleri; Avuç içi vede ayak tabanları, dudaklar vede ağız çevresi, eklem bölgeleri, dizler ve dirsekler, boyun, kasıklar vede koltuk altıdır. Yazımızın devamına giderek akantozis nigrikans belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Akantozis Nigrikans Nedenleri Nelerdir?

Akantozis Nigrikans Belirtileri

Kuruluk,
Daha pürüzlü yüzey,
Değişik koku,
Kaşıntı.

Bu cilt hastalığı belirtileri büyük çoğunluk ile gözle görülebilen türdendir. Hiperpigmentasyon, derinin bir kısmının daha pigmentli vede daha koyu hale gelmesini tanımlar. Daha siyah, gri ya da kahverengi görünüm izlenebilir. Hiperkerotoz, Derinin bir kısmının kalınlaşması vede kadifemsi görünüme kavuşmasını ifade eder. Cilt çizgileri daha derin vede daha belirgin hale gelebilmektedir. Malign akantozis görünümü genel de siyahileri etkilemektedir. Bu form da daha şiddetli vede daha geniş cilt değişiklikleri görülmektedir. Akantozis nigrikansın, vücut üzerinde en sık rastlanan bazı bölgeler;

Üreme organlarının yüzeyleri,
Anüs,
Koltuk altı,
Kasık bölgesi,
Boyun arkası vede çevresi.

Eğer ki genel olarak bu vücut kısımlarında görülüyor olsa da, cildin her noktasında oluşabilmektedir. Daha sıklıkla rastlanıldığı cilt bölgeleri;

Dudaklar vede ağız çevresi,
Memenin alt bölgesi,
Eklem yüzleri,
Dizlerin arkası ya da dirseğin iç bölümü,
Avuç içi vede ayak tabanı.

Bu cilt hastalığı, epidermal cilt hücrelerinin hızla çoğalmaya başlamasıyla meydana gelmektedir. Bu anormal cilt büyümesi büyük çoğunlukla kandaki yüksek düzeydeki insülin hormonu tarafından tetiklenir. Bazı hastalıklar, bazı ilaçlar vede bazı kanserler de ciltteki epidermal hücrelerin hızla çoğalmasına yol açabilmektedir. Akantozis nigrikansın genellik ile altta yatan bir hastalığa bağlı olarak meydana geldiği bilinmelidir. Bu cilt belirtisi genel de altta yatan hastalığın ilk belirtilerindne biri olarak ortaya çıkmaktadır.

Akantozis Nigrikans Nedenleri

Kanser,
Bazı ilaçlar,
Genetik yatkınlık,
Bazı hormonal bozukluklar,
İnsülin direnci.

Bu cilt hastalığının tedavisi tipik olarak altta yatan hastalığın tedavisiyle başlar. Altta yatan hastalık kontrol altına alınırsa ya da tedavi edilir ise mevcut cilt rahatsızlığı da kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir, bu cilt hastalığı vücudun bir tarafında olabileceği gibi, her iki vücut yarımını da etkileyebilmektedir. Bu deri hastalığı tipik olarak yavaş gelişmektedir. Bazen doğumdan itibaren bulunabilir. Yalnız çoğunlukla çeşitli hastalıklar nedeni ile zamanla kazanılan türdendir. Eğer ki sizin de akantozis nigrikans belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Akantozis nigrikans belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da Akantozis nigrikans belirtileri, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ekonomi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed