Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir?

Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir? Alerjik Rinitten Nasıl Korunmalı, Alerjik rinit hastalığının tedavisi var mı? Hakkında bilmeniz gerekenler…

Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir? Alerjik Rinitten Nasıl Korunmalı

Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir, Alerjik Rinitten Nasıl Korunmalı, Alerjik Rinit Hastalığının Tedavisi Var Mı, Alerjik Rinitten Korunma Yolları, Alerjij Rinit Hastalığının Tedavisi, Alerjilerden Nasıl Korunmalı

Alerjenlerden korunma yolları nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da derledik. Alerjik rinitten nasıl korunmalı hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Alerjik rinit hastalığının tedavisi var mı? ve Alerjik rinit nasıl atlatılır? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki alerjenlerden korunma yolları nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Alerjenler ağaç, yabani otlar vede çimendeki polenler oldukça küçüktür vede rüzgarla birlikte kilometrelerce gidebilmektedir. Küf sporları da tüm her yerde bulunmaktadır. Alerjenlerden kaçınmak oldukça zor olsa da azaltmanın bazı yolları bulunmaktadır. Alerjik rinit hastalığını iyileştirme de tedavi bulunmamaktadır. Tedavi seçenekleri ise maddelerden kaçınma, maruziyeti azaltma vede belirtileri rahatlatan ilaçlar kullanmaya yönelik yapılmaktadır. Sizde alerjenlerden korunma yollarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

ALERJENLERDEN KORUNMA YOLLARI

ALERJİK RİNİT HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Havlu, elbise vede çarşafları kurutmak için dışarıya asmayın üzerlerine polenler yapılabilir.

Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde mümkün ise pencerelerinizi kapalı tutun. Kullandığınız klima vede aracınızdaki klima filtrelerinin düzenli olarak temizliğini yapın.

Polenlerin yoğun olabileceği yerlerde gezerken polen maskesi takmayı ihmal etmeyin.

Dışarıdaki havada polenlerin en yoğun olduğu saat 05:00 vede 10:,00 arasıdır. Bu saatlerde dışarıda bulunmamaya dikkat edin.

Çarşaf takımlarınızı olduğunca sık değiştirin. Tüm çarşaf vede nevresimlerin yüksek ısıda yıkanmasına vede ütülenmesine özen gösterin.

Eviniz de yün vede kuş tüyünden yapılmış yorgan, yastık, yatak, halı gibi eşyaları tercih etmeyin. Bunları yatak odanızda bulundurmayın. Bu gibi eşyalar toz tutarak, ev tozu akarı adı verilen bir tür mikroskopik böceğin çoğalmasını kolaylaştırmaktadır. Yatma odanız da mümkün olduğu kadar az eşya bulundurun. Anti alerjik çarşaf vede yastık kılıflarını tercih edin.

Tüylü-peluş oyuncakları eviniz de bulundurmaktan kaçının.

Nem vede sıcak ortam ev tozu akarlarının, küf mantarlarının vede hamam böceklerinin çoğalmasını kolaylaştırmaktadır. Bu gibi durumlar alerji hastalarının şikayetlerini arttırmaktadır. Bu nedenle evinizin rutubetsiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Evinizi özellikle de yatma odanızı polenlerin yoğun olmadığı saatler de havalandırmaya özen gösterin. Göz ile görülür toz olmasa da evin heryerini sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin. Kullanmakta olduğunuz elektrik süpürgenin tozu torba yerine su içine toplama özelliği olmasını tercih edin. Alerjisi bulunan kişiyi temizlik sırasında odada tutmamaya dikkat edin. Temizliği eğer hasta kişi yapacak ise mutlaka evi havalandırmalı vede maske takmalıdır.

Sigara kesinlikle kullanmayın. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım alın. Eviniz de sigara içilmesine dahi izin vermeyin.

ALERJİK RİNİTTEN KORUNMA YOLLARI

Beslenme düzenine de mümkün olduğu kadar doğal vede taze besinler tercih edin. Katkı maddesi vede boya içeren hazır gıda maddelerini tüketmemeye dikkat edin.

Hava kirliliği vede egzoz gazları da hastalığınızı tetikleyebilir. Bu nedenle hava kirliğinin arttığı zamanlarda dışarı çıkmamaya çalışın.

Eviniz de tüylü hayvanları beslemeyin. Eğer besleyecekseniz alerji testi yaptırarak hangi evcil hayvana karşı alerjiniz olup olmadığını tespit ettirmelisiniz.

Kokular, özellikle de oje, parfüm, boya gibi kimyasal maddelerin kokuları alerji hastalarını rahatsız etmektedir. Bu tür kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir.

Alerjenlerden Korunma Yolları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız alerjenlerden korunma yolları ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki alerjenlerden korunma yolları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Alerjenlerden korunma yolları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da alerjenlerden korunma yolları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Saunanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed