Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir? Alerjik Rinit Nasıl Geçer? Alerjik rinit nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir? Alerjik Rinit Nasıl Geçer?

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir, Alerjik Rinit Nasıl Geçer, Alerjik Rinit Nedir, Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir, Alerjik Rinit Hastalığına Ne İyi Gelir, Alerjik Rinit Tedavisi Var Mı, Alerjik Rinit Hastalığından Korunma Yolları, Alerjik Rinit ve Grip Arasında Fark, Alerjik Rinit Ne Zaman Ortaya Çıkar, Alerjik Rinit Kimlerde Görülür

Alerjik rinit belirtileri nelerdir, ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da derledik. Alerjik rinit nasıl geçer? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Alerjik rinit kimlerde görülür? ve alerjik rinit nasıl önlenir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki alerjik rinit belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Hayvan tüyleri, toz, polen, besin vede solunum ile alınan maddelere karşı vücudun korumaya geçtiği durumlara alerji denmektedir. Alerji nerede ise her yaş grubunda vede cinsiyette meydana gelmektedir. Alerji kelimesi ise latinceden dilimize girmiştir. Tıp dalında bu hastalığa vücudumuza izinsiz giren maddelere karşı oluşturduğu ciddi olmayan bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Yalnız bünyeden bünyeye bu durum farklılık göstermektedir.

Vücuda alınan maddelere karşı bağışıklık aşırı antikor ürettiğinden ilk olarak vücut ısısında değişimler görülebilmektedir. Bu durumda en çok karşılaşılan alerjiler ise ev vede polen alerjileri olmaktadır. Polen alerjisi genellikle mevsim değişiminde artmaktadır. Bu alerji ise nisan ayından yaz ayların sonuna kadar yaşanmaktadır. Ev alerjileri ise toz, kimyasal temizlik malzemeleri, gıda vede hayvan tüylerinden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Sizde alerjik rinit belirtileri için yazımızın devamına gidebilirsiniz.

ALERJİK RİNİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ

Alerjik rinit rahatsızlığı grip vede nezle benzeri belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bu durumda hastanın bağışıklığı düşmez. Hasta dirençli gibi dursada öksürme, hapşırma vede geniz akıntısı gibi durumlar yaşayabilir. Alerji rinit rahatsızlığında ateşlenme görülmez. Ateşlenme dışında diğerlerinin hepsi görülmektedir. Bu hastalık genetikseldir. Kişinin aile öyküsünde bulunan alerjik reaksiyonlar bu hastalığı yaşama olasılığını da arttırmaktadır. Hastalık şiddetine göre ayrılır. Bazı insanlarda orta düzeyde geçerken, bazı insanlarda ise şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Şiddetli olarak yaşanan alerjik rinit rahatsızlığı hastanın yaşam kalitesini de düşürmektedir. Hasta sosyal aktivite yapamayacak kadar kendini yorgun hissetmektedir.

Hastalık mevsimsel vede yıl olarak değişmektedir. Mevsimsel olarak değişiklik gösteren bu rahatsızlık genellikle coğrafya vede iklime bağlı gelişmektedir. Yıl boyu süren mantar, toz vede hayvanlardan dolayıdır. İştah kaybı, hapşırma, burun akıntısı, öksürme, gözlerde sulanma, geniz akıntısı, eklem ağrısı, baş ağrısı vede göğüs ağrıları gibi bir çok belirtilerle kendini belli eder.

ALERJİJ RİNİT TEDAVİSİ VAR MI?

Alerjik rinit rahatsızlığı belirtileri yaşandığında uzman hekime danışılmalıdır. Doktor muayene sırasında mukoz örneği almaktadır. Hastanın ateşine bakılır ve kan testi ile vücuttaki enfeksiyon seviyesi ölçülür. Buna göre de grip mi, alerjik rinit mi yoksa nezle mi olduğu ayırt edilir. Burun etindeki büyüklüğe bakılmaktadır. Burun eti genellikle alerjik durumlarda yaşanmaktadır. Alerji testi yapılmaz. Çünkü herhangi bir şeye karşı olan alerjik durum ile alerjik rinit aynı rahatsızlık değildir. Yapılan tetkikler sonucunda doktor tanıyı koymaktadır. Hastanın daha sonra kortizona karşı yan etkisi olabileceğinden ilaç tedavisinden önce doğal yollar tavsiye edilir. Doğal çaylar bu durumda en çok önerilen tedavi yöntemidir.

Alerjik rinit rahatsızlığı zamanında tedavi edilmediğinde astıma da dönüşebilmektedir. Bu nedenle doktorlar kişinin temiz oksijen alışverişinde bulunmasını tavsiye etmektedir. Akıntının azaltılması için sprey önerilmektedir. Sinüs kanallarının temizlenmesi bu önerilen spreyler sayesinde yapılmaktadır. Tuzlu su ile yapılan gargara da burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

ALERJİK RİNİT HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Temizlik yaparken maske ile dolaşılmalı.
Toz vede polen gibi maddelerden etkilenmemek için maske kullanmak.
Yatılan ortamı sürekli havalandırma ve yatakları kokusuz maddeler ile 3 günde bir yıkamak.
Düzenli olarak süt, meyve tüketerek sağlıklı beslenme vede tempolu yürüyüşler ile yapmak hastalığa iyi gelir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız alerjik rinit belirtilerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki alerjik rinit belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Alerjik rinit belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da alerjik rinit belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mevsim Geçişleri Hastalıkları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed