Antioksidan Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Faydaları Nelerdir? Antioksidan Nedir? Antioksidan ile ilgili bilinmeyen faydaları sayfamızdan bulabilirsiniz.

Antioksidan Faydaları Nelerdir? Antioksidan Nedir?

Antioksidan Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Antioksidan Faydaları Nelerdir, Antioksidan Nedir, Antioksidan İle İlgili Bilinmeyenler, Antioksidan Hangi Besinlerde Bulunur, Antioksidan Kaynakları, Antioksidan Faydaları, Antioksidan Besinler, Antioksidan Besinler Ne İşe Yarar, Antioksidan Ne İşe Yarar

Antioksidan faydaları nelerdir hakkında bilinmesi gerekenleri sayfamızda hazırladık. Antioksidan nedir? ile ilgili bilmeniz gereken faydaları yazımızdan öğrenebilirsiniz. İnsan vücudunun zararlı hücrelerden arındıran antioksidanların bir çok faydaları bulunmaktadır. Peki antioksidan faydaları neledir? Antioksidan hangi besinlerde bulunur? detaylı olarak sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

İnsan vücudun da zararlı hücreler, sağlıklı yaşamı etkileyerek kişinin hastalığa yakalanma vede yaşlanmayı hızlandırarak zararları bulunmaktadır. Antioksidan ise vücudu zararlı hücrelerden arındıran en kolay vede etkiliyici hücreleridir. Antioksidanlar insan vücudu için oldukça önemlidir vede kanseri hücrelere karşı vücut direncini de arttırmaktadır. En yaygın olarak bilinen antioksidanlar, A, E, C vitamini, koenzim q10, flavonoidler, selenyum, likopen vede çinkodur.

ANTİOKSİDAN FAYDALARI VE KAYNAKLARI

Selenyum güçlü antioksidan maddesidir. Tahıllar, bira mayası, karaciğer, balık, tereyağ, kırmızı et, sebzelerde yer almaktadır.

Çinko genellikle protein içeren besinlerde bulunur. Süt vede süt ürünleri, et, patates, fıstık, esmer pirinç, kaju, kabak çekirdeği, fasulye vede kepekli gibi gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır.

Üzüm çekirdeği, yapılan araştırmalara göre bulunan en güçlü antioksidan madde taşıyıcı olarak literatüre olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple de özellikle siyah üzüm çekirdeği ile birlikte tüketilmelidir. Uzmanlar çekirdeğin yutularak değil de, çiğnenerek tüketilmesi ile doğal bir antioksidan alınmış olduğunu belirtmektedir.

Bitki çaylarından ise, biberiye, kekik, adaçayı vede antioksidan özelliği yüksek olan yeşil çay, beyaz çay gibi çaylar vede nane, zencefil, zerdaçal gibi baharatlar önem taşımaktadır. Kahve de yapılan çalışmalar da önemli antioksidan kaynağı olarak belirlenmiştir.

Vücutta depolanarak A vitaminine dönüştürülen, kırmızımsı-turuncu pigment en güçlü bir antioksidan da beta-karotendir. Kanser türüne yakalanma riskini oldukça azaltmaktadır. Ispanak, havuk vede brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı vede şeftali gibi meyvelerde fazlası ile bulunmaktadır.

Antioksidan Faydaları Nelerdir, hakkında yazımız da antioksidan faydaları vede kaynağını öğrenebilirsiniz. Eğerki sizin de antioksidan faydaları nelerdir yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Antioksidan faydaları nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Şekerin Farklı Kullanım Alanları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed