Antiseptik Nasıl Kullanılmalı?

Antiseptik Nasıl Kullanılmalı? Antiseptik Ne İşe Yarar? Antiseptik açık yaralara sürülür mü? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımız da.

Antiseptik Nasıl Kullanılmalı? Antiseptik Ne İşe Yarar?

Antiseptik Nasıl Kullanılmalı
Sayfa İçeriği: Antiseptik Nasıl Kullanılmalı

Antimikrobiyal kimyasal olan antiseptik maddeler enfeksiyon engelleme amacı ile mukoza tabakasına ya da cilde uygulanmaktadır. Son zamanlar da en çok merak edilen antiseptik ile ilgili bilgileri yazımız da siz değerli dostlarımız için hazırladık. Sizde yazımızın içeriğinden antiseptik ne işe yarar? ve Antiseptik nedir? Hakkında bilmeniz gereken bilgileri öğrenebilirsiniz. Peki antiseptik nasıl kullanılmalı?

Zararlı organizmaların büyümesini ve bu mikroorganizmaları öldürmeden durduran veya yavaşlatan kimyasal maddeye antiseptik denir. Özellikle de ameliyat vede diğer tıbbi işlemler sırasın da enfeksiyon riskini azaltmak için sıkça tercih edilmektedir. Tıbbi alanlarda farklı tiplerde antiseptikler kullanılmakta. Dezenfektanlar vede antiseptiklerin benzer ürünler olduğu yanlıştır. Araların da çok büyük fark vardır. En büyük fark ise antiseptiklerin cilde vede canlı yüzeylere uygulanmasıdır. Dezenfektanların ise cansız yüzey vede ekipmanlara uygulanmasıdır. Dezenfektanlar kesinlikle vücuda temas ettirilmemeli. Sizin de antiseptik ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri öğrenmeniz için yazımızın devamında ayrıntılı olarak derledik.

Antiseptik Ne İşe Yarar?

Antiseptik Kullanım Kuralları

Antiseğtikler kimyasal madde olduğundan, her kimsayal maddenin yapısı da birbirine uyumlu değildir. Bu yüzden bu konuda uzman olmayan kişilerin antiseptikleri birleştirmesi veya arka arkaya kullanması tehlikeli olmaktadır. Tedavi uygulanacak yaraya uygun tek bir antiseptik belirlemeli vede tedavi esnasında sadece bu tercih edilmelidir. Açık yaralar için alkol içermeyen antiseptiklerle dezenfekte edilmeli, cildin yanması bu sayede önlenebilir. Kaya, taş, çakıl ve toprak gibi maddelerin neden olduğu yaralar da tahriş edici olmayan yalnız derinlemesine dezenfekte sağlayan solüsyonlar tercih edilmelidir. Kapalı ya da derin olmayan yaralar da ise deriye nüfuz eden antiseptikler kullanılmalıdır. Yanıklar için su konsantrasyonu yüksek çözeltiler ile temizlenmeli. Bu sayede bakteriler vede olası mantar enfeksiyonları engellenirken yanma hissi de hafifletilir.

Antiseptik Açık Yaralara Sürülür Mü
Antiseptik Açık Yaralara Sürülür Mü

Antiseptik kullanımı el yıkama da antibakteriyel sabunlar olarak da bilinen antiseptik yıkama ürünleri ile el vede vücut temizliği. Yalnız önerilen el vede vücut temizliği için sade sabun vede su kullanılmasıdır. Ovalama olarak kullanılan antiseptik, özellikle de tıbbi bölümler de çalışanların ellerini vede kollarını cerrahi işlemler öncesin de dezenfekte etmeleri. Bunun yanında antiseptik mendiller vede el temizleyici jeller de bu kullanım şekline dahil edilebilir. Bu ürünler de su vede sabun bulunmadığında kullanılmaya yöneliktir ve su ile durulanmazlar.

Antiseptik Nedir?

Cilt mukozalarını dezenfekte etme ise katater takım işlemi gibi işlemler de, katateri yerleştirmeden önce üretra, mesane ya da vajinaya antiseptik uygulaması anlamına gelmektedir. Bu uygulama yardımı ile hem kataterden bulaşabilecek enfeksiyonlar engellenir hem de, bölgede bir enfeksiyon var ise tedavisi sağlanmış olmaktadır. Cilt enfeksiyonlarını tedavisin de kullanımı küçük kesikler, yüzeysel yanıklar vede derin olmayan yaralar da meydana gelebilecek enfeksiyonların engellemesi için zarar görmüş alana antiseptik ile dezenfekte edilir. Boğaz vede ağız enfeksiyonlarının tedavisin de kullanımı da bir çok medikal boğaz pastili antiseptik içermektedir. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan boğaz ağrısını azaltmaya destek olmaktadır. Ağız içinde meydana gelen yaraların vede aftların tedavisinde de antiseptik barındıran ilaçlar tercih edilebilir.

Antiseptik Nasıl Kullanılmalı, antiseptik solüsyonların içerisindeki biyosit konsantrasyonu oldukça önemlidir. Kullanmakta olduğunuz antiseptiğin mikroorganizmaların üremesini önlerken deriyi, vücut dokularını vede vücut hücrelerini de tahrip etmemesi lazım. Antiseptikler her zaman enfeksiyon riski olan bölgelerde vede yaralarda tercih edilmelidir. Gereksiz kullanımı cilt üzerinde tahribe neden olabilir. Eğer sizin de antiseptik nasıl kullanılmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Antiseptik nasıl kullanılmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da antiseptik kullanımı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Edirne Tava Ciğeri Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed