Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer? Arpacık Nedenleri Nelerdir? Arpacık Belirtileri, Arpacık neden olur? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımız da…

Arpacık Nasıl Geçer? Arpacık Nedenleri Nelerdir? Arpacık Belirtileri

Arpacık Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Arpacık Nasıl Geçer, Arpacık Nedenleri Nelerdir, Arpacık Belirtileri, Arpacık Neden Olur, Arpacık Tedavisi, Kaç Çeşit Arpacık Vardır, Arpacık Nedir, Arpacık Nasıl Tedavi Edilir, Arpacığa Ne İyi Gelir, Arpacık Geçirme Yolları, Arpacık İçin Ne İyi Gelir, Arpacık Ne Kadar Sürede Geçer, Göz Kapağında Arpacık Neden Çıkar, Arpacık Göze Zarar Verir Mi

Arpacık nasıl geçer ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak derledik. Arpacık nedenleri nelerdir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Arpacık neden olur? ve Arpacık nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki arpacık nasıl geçer? Detayları ile yazımız da paylaştık.

Arpacık, göz kapağında yer alan yağ bezelerinin iltihapla birikmesi sonucu oluşmaktadır. Tedavi oldukça basit yalnız zamanında müdahale edilmesi gereken sorunlardan biridir. Arpacık aslında göz kaynaklı çıkmıyor, cilt kaynaklı olarak çıkmaktadır. Vücudun en ufak direnç vede vitamin eksikliğin de meydana gelen arpacık, göz kapağında bir yumru gibi görünmektedir. Cilt kökenli hastalık olduğu için, cildi iltihap biriktirmeye meyilli ciltlerde sık sık meydana gelir. Arpacık, göz kapağının altında, göz kapağının üstünde vede göz yaşı borusunda görülebilir. Arpa büyüklüğünde görülebilir. Zaman içinde iltihap çoğaldıkça gözlerin kapanmasına kadar neden olmaktadır. O yüzden zamanında müdahale etmek oldukça önemlidir. Arpacık nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

ARPACIK NEDENLERİ NELERDİR?

ARPACIK NEDEN OLUR?

Göz cildinde yağ bezleri bulunmaktadır. Dışarı doğru salgılanan bu bezeler, gözü dış etmenlerden korumaktadır. Bu yağ bezeleri ile göz yaşı çabuk buharlaşmaktadır. Yalnız cildin yaşadığı hasar, enfeksiyon kaş vede kirpik kepeklenmesi gibi durumlar yağ bezelerinin tıkanmasına neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması da vücutta ciddi iltihaplanmalara neden olmaktadır.

İki çeşit arpacık vardır. İç arpacık ve dış arpacık.

Dış arpacık, yağ bezelerine bağlı göz kapağının dış yüzeyin de meydana gelir. Bu yağ bezeleri göz kapağındaki yağ oranını korumaktadır. Yalnız dış etkenli nedenlerden dolayı bu kanallar tıkanmakta vede dış arpacığın oluşmasına neden olmaktadır. İç arpacık ise gözle görülmeyen yalnız dokunulunca hissedilen arpacık türüdür. Salgı bezleri nedeni ile yaşanmaktadır. Yağ bezeleri ile alakalı değildir. Gözle iç temas halinde olan bu arpacık zamanla enfeksiyona neden olmaktadır. Bu da ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır.

ARPACIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Arpacık belirtileri başladığın da, uzman hekime görünmelisiniz. Bunun sırasında göz doktoru antibiyotik ile tedavi ederek kitlenin azalmasını sağlamaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bir kaç yol da bulunmaktadır. Doğal uygulama dış arpacığa uygulanmaktadır. İç arpacıklar lokal anestezi ile cerrahi operasyon yapılarak alınmaktadır. Arpacık geçirmede en etkili doğal yol sıcak havlu uygulamasıdır. Sıcak havlu yöntemi gözdeki sinirleri hızlı çalıştırarak, enfeksiyonun dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında bir diş sarımsak vede bir soğana iki su bardağı su ekleyin. Kaynattıktna sonra bu su ile ped pamuk batırarak arpacığın üstünde yarım saat bekletin. Yarım saatte bir bu yöntemi uygulayın. Sarımsak vede soğan içerdikleri antioksidan vede antibakteriyel maddeler ile iltihabı dışa atmada etkilidir.

ARPACIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz yaşı borusunun dışında biriken iltihap kitlesi.
Kaşınma, yanma vede batma.
İç arpacık da gözleri kapatırken veya dokununca hissedilen kitle.
Gözle görülür bir şişlik.
Işığa karşı hassasiyetin olması.
Sürekli sulanma vede iltihaplanmanın artması.
Uyanırken gözleri açmada zorlanma.
Göz içerisindeki sıvının burun kanallarını tıkaması gibi bazı belirtiler görülebilir.

Arpacık Nasıl Geçer, yazımız da hazırladığımız arpacık nedenleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki arpacık nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Arpacık nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da, arpacık nedenleri yazımızdan haberdar edebilirisniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dirsek Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed