Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir?

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir? Ayak Burkulması Nasıl Geçer?, Ayak burkulması kaç günde geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir? Ayak Burkulması Nasıl Geçer?

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir

Günlük yaşantıda yapılan fiziksel aktivitelerde, vücut ağırlığını taşmak ile görevli olan ayak, çok sayıda kemik vede eklemden oluşan yapıdır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için ayak burkulması kaç günde geçer? ve ayak burkulması nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki ayak burkulması belirtileri nelerdir?

Eklem içerisinde kemiklerin, birbirine bağlamak ile görevli olan sert fibröz dokular vardır. Ayakta yer alan bu fibröz doku bağlarının yırtılması sonucunda ayak burkulması meydana gelmektedir. Ayakları anormal burkulma hareketlerine ya da bükülmelere maruz bırakan bazı spor ya da meslek gruplarında faaliyet göstermek sonucunda ayak burkulmaları meydana gelmektedir. Ayakta meydana gelen burkulmanın şiddetine göre ayak burkulması 3 farklı biçimde derecelendirilmektedir.

Birinci derece ayak burulması, mikroskobik yırtıklara ya da bağların gerilmesine neden olabilmektedir. Birinci derece ayak burkulması sonucunda meydana gelen yaralanma oldukça hafiftir. İkinci derece ayak burulması, orta derece burkulma olarak da isimlendirilen burulmada bağlarda meydana gelen gerilme daha şiddetli olabilmektedir. Orta derece ayak burkulmasında bağlar kısmen yırtılmış olabilmektedir. Üçüncü derece burkulma oldukça şiddetli olan üçüncü derece ayak burkulmasında bağlar tamamen yırtılabilmektedir. Bağların tamamen yırtılması sonucunda ayakta kalmada dengesizlikler yaşanabilmektedir. Ayak tarafından vücut ağırlığını taşmakta zorlanmalar meydana gelebilmektedir. Yazımızın devamına giderek ayak burkulması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ayak Burkulması Nasıl Geçer?

Ayak Burkulması Belirtileri

Kısıtlı hareket aralığı ya da dengesizlik olabilir,
Şişlik ya da morarma,
Hasta yaralı ayağa ağırlık verdiğinde kötüleşen ağır.

Hafif ya da orta ayak burkulmasında, orta ayak bölgesi şiş vede hassas olur. Bazı yerel morarmalar siyah vede mavi renk değişikliğinde olabilmektedir. Daha şiddetli burkulmalarda, yaralı ayağa ağırlık vermekte zorlanılır. Eğer çim ayak parmağınız var ise, ayak başparmağınızın tabanı ağrılı vede şiş olur. Ayak burkulması olan hasta kişilerde, aynı zamanda tendonlarda yırtılma vede kırıkta olur. Semptomlar burkulmanın yerine vede düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ayak burkulması olan çoğu insan ayaklarında hassasiyet, ağrı, morarma vede şişlik yaşamaktadır. Semptomlar tipik olarak burkulma bölgesinden kaynaklanmaktadır. Bu neden ile yırtık bağ ayağınızın kemer yerine ayağınızın yanına yakın ise, semptomlar yanda daha belirgin olur. Ağrı düzeyi her zaman yaralanmanın ciddiyetini göstermeyebilir. Bazı durumlarda kırıklar görece ağrısız olabildiğinden, basit yumuşak doku şişlikleri yüksek düzeyde ağrıya neden olabilmektedir. Etkilenen ayağa ağırlık vermekte zorlabilir ve topallamaya neden olabilmektedir.

Ayak Burkulması Ne Kadar Sürede iyileşir
Ayak Burkulması Ne Kadar Sürede iyileşir

Ayakta meydana gelen burkulmalar, farklı bölgelerde oluşum gösterebilmektedir. Bu bölgeler orta ayak vede ilk metatarsofalangeal eklemdir. Orta ayak; Ayak kemerini barındıran merezi alan orta ayak olarak isimlendirilir. Sporcularda uygulanan faaliyet esnasında düşme vede çarpışma gibi orta ayağın izole bir bükülme nedeni ile orta ayakta burkulma meydana gelebilmektedir. Kadın bale dansçılarında parmak uçlarında dönme ya da zıplama sırasında ayak bileğinde anormal bir biçimde bükülme oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir tökezleme ya da düşme esnasında da orta ayak burkulması meydana gelebilmektedir.

İlk metatarsofalangeal eklem; Ayak başparmağının tabanında yer alan ekleme metatarsofalangeal eklem denmektedir. Ayak başparmağının hiperekstansiyonu, metatarsofalangeal eklemin burkulmasına neden olabilmektedir. Bu burkulma çim parmak olarak da isimlendirilmektedir. Ayakta oluşan zorlanmalar ile de ayak burkulması meydana gelebilir. Burkulma durumu eklemdeki iki kemiği birbirine bağlayan doku olan, bir bağın gerilmesi ya da yırtılması durumunda oluşabilmektedir. Ayak yapısında çok sayıda kemik, eklem vede bağ doku gibi burkulmanın meydana gelebileceği bir çok oluşum vardır. Yaralanmaların ciddiyetine göre atanan 3 burkulma kategorisi bulunmaktadır. Ayakta en sık rastlanan doku yaralanmalarından biri bağ dokuda meydana gelen plantar fasiittir. Plantar fasiit, ayağın altından topuğa kadar uzanan bir bağ doku türü olmaktadır.

Ayak Burkulması Nedenleri Nelerdir?

Ayaklar günlük yaşamda hareket etmemize yardımcı olan vücut organı olmak ile birlikte, günlük hayatta çok hareket etmektedir. Ayakta bulunan bağlarda meydana gelebilecek herhangi bir baskı, bağların yırtılmasına nedne olabilmektedir. Daha önce ayak burkulması yaşamak, bu durumun tekrar etmesi için önemli risk faktörüdür. Bazı genetik faktörler, kullanılan ilaçlar vede kronik hastalıklar da ayak burulması riskini arttırabilmektedir.

Ayak Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak burkulmasına tipik olarak, invaziv tedaviye ihtiyaç yoktur. Ameliyat sadece nadir durumlarda gerekli olabilmektedir. Hekiminiz kemiklerde bir kırık veya operasyon gerektirecek bir bağ yırtılması olmadığına kanaat getirir ise tedavi genelde hastane yatışı gerektirmez. Daha şiddetli orta ayak burkulmasında, özellikle de dansçılar vede geçim kaynakları ayaklarına bağlı olan diğer profesyonellerde, doktor ayağı atelle hareketsiz hale getirebilmektedir. Semptomlar hafifledikçe, yavaş yavaş ağırlık kaldırma vede diğer normal aktivitelere dönebilirsiniz. Bir esneme ve güçlenme rehabilitasyon programına başlamanız tavsiye edilmektedir. Ciddi bir orta ayak burkulması, işgücü vede yaşam kalitesi ciddi tehdit edebileceğinden, yaralı ayağın uygun bir esneklik vede stabilite dengesi ile iyileşmesini sağlamak adına genellik ile özel tedavi vede rehabilitasyon rejimlerini izlenmesi oldukça önem taşımaktadır.

Ayak Burkulmasına Tedavi Tavsiyeleri

Ayak burkulmalarında dinlenme oldukça önem taşımaktadır ve ayağa yük bindirecek fiziksel aktivitelerdek kaçınmak,
Ayak burkulmalarında buz ağrıya ve şişliğe iyi gelmektedir. Soğuk uygulama şişliği vede ağrıyı azaltabileceği gibi, dolaşımı da bozabilmektedir. Hekimlerin önerdiği biçimde soğuk uygulama uygulanabilir.
Şişliği azalmak adına ayağınızı elastik bir bandaj ile sarmak ağrı vede şişliği azaltabileceği gibi, aynı soğuk uygulama gibi dolaşımı azaltabileceğinden hekime danışmadan asla bandaj uygulaması yapılmamalıdır.
Şişliği azaltmak adına, ayağın yüksekte tutulması ödemi azaltabilmektedir. Oturur iken, ayağı karşıda başka bir sandalyeye altına kastık koyarak dinlendirme, yatarken de yine altına yastık koyarak yükseltme meydana gelen şişliğin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin ayak burkulması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ayak burkulması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ayak burkulması belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Sararması Ne Zaman Tehlikeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed