Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir?

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir? Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?, Ayak terlemesi nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir? Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir

Ayaklar ısı, egzersiz ve stres yüzünden terlemektedir. Vücudun diğer yerlerindeki ter kolaylıkla buharlaşabilir. Yalnız ayak parmakları, çoraplar ve ayakkabılar arasında sıkışıp kalmaktadır. Ter sıkıştığında terle beslenen bakteriler, bromodoz olarak da bilinen kötü koku bırakmaktadır. Bu durum çorapları ve ayakkabıları çıkardıktan sonra, özellik ile onları bakterilerin gelişebilceği dolap veya çekmece gibi karanlık yere koyduğunuzda devam etmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için ayak terlemesi nasıl önlenir? ve ayak terlemesi nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Ayak terlemesi nedenleri nelerdir?

Bazı kişilerin ayakları doğal olarak, diğer kişilerden daha çok terlemektedir. Yalnız bu durum onlarda herhangi bir sorun veya rahatsızlığa neden olmaz. Gebelik, ergenlik ve menopoz esnasındaki değişikler ayak terlemesini de artırabilmektedir. Bütün gün ayakta duran insanlar, ayaklarının daha fazla terlediğini fark edebilmektedir. İnsanların çok küçük bir yüzdesinde aşırı terleme ya da hiperhidroz bulunur ve bazılarının ayakları aşırı fazla terliyor olabilmektedir. Bu duruma plantar hiperhidroz denmektedir. Bazı insanlar için sorun ortadan kaybolur iken, diğerleri tüm hayatlarını bu biçimde sürdürmektedir.

Yetişkin bireyler için bölgesel terleme söz konusu olduğunda dermatoloji veya göğüs cerrahisine başvurmanız gerekmektedir. Bunlar ayak, el, yüz, koltuk ve benzeri bölgelerdir. Söz konusu genel terleme veya gece terlemesi olduğunda da, göğüs cerrahisi ile birlikte iç hastalıkları bölümüne başvurulması gerekir. Ayakların sık ve aşırı terlemesi, mantar hastalığına neden olabilmektedir. Normal terlemenin üzerinde olan, aşırı terleme durumuna hiperhidrosiz denir. Hiperhidrozis bir hastalıktır. Hiperhidrozisin türleri, vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak şekillenir. Yazımızın devamına giderek ayak terlemesinin önlenmesi ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Özellik ile sıcak iklimlerde ayak sabunu ya da deodorant kullanın,
Koku giderici rme tabanlıklar ve ayak pudraları teri emmeye ve ayakkabıları temiz tutmaya yardımcı olabilir,
Çok terli ayakları kurtutmaya yardımcı olması için, duş ya da banyodan sonra parmak aralarını tuvalet ispirtosuyla silin,
Her gün aynı ayakkabıları giymeyin,
Çoraplarınızı günde en az bir defa değiştirin,
Pamuk ya da bambu gibi doğal kumaşlardna üretilen çoraplar ayakların nemini emdiği için en iyi tercihtir,
Ter ayaklarınıza ve ayak parmakalrınızda kolayca sıkışır, bu nedenle ayaklarınızı günde en az bir defa iyice yıkayın ve kurulayın,
Kanvas ya da deri gibi nefes alabilen malzemelerdne üretlen ayakkabıları tercih edin. Yaz aylarında sandaletler ya da terlikler ayaklarınızın nefes almasına yardımcı olur.

Ayak Terlemesi Kendiliğinden Geçer Mi
Ayak Terlemesi Kendiliğinden Geçer Mi

Ayak terlemesini önlemek için pudra tercih edebilirsiniz. Bir miktar pudrayı çorabınızın içine dökerek, teri emmesini sağlayabilirsiniz. Ayakkabı içinde meydana gelen kötü kokuyu da engelleyen pudrayı ayakkabınıza dökerek kullanınız. Aşırı terleyen ya da ayaklarında hiperhidroz bulunan kişiler için başka tedaviler de bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgiler alabilmeniz için, uzman hekime ya da profesyonel tıbbi danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Ayak Terlemesi Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin de ayak terlemesi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ayak terlemesi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı ayak terlemesi nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İskemik İnme Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed