Ayakta Su Toplaması Nedenleri?

Ayakta Su Toplaması Nedenleri? Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer? Alt deri vede üst deri vücuttaki küçük çaplı doku zedelenmelerine bağlı olmaktadır.

Ayakta Su Toplaması Nedenleri? Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayakta Su Toplaması Nedenleri
Sayfa İçeriği: Ayakta Su Toplaması Nedenleri, Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Ayakta Su Toplaması, Ayakta Su Toplaması Sebepleri, Ayakta Su Toplamaması İçin Önlemler, Ayakta Su Toplaması Patlama, Ayakta Su Toplaması İltihap, Ayakta Su Toplaması Mantar, Ayak Su Toplaması Bitkisel Tedavi, Su Toplaması Patlarsa, Ayakta Su Toplaması Neden Olur, Nasıl Geçer, Ayakta Su Toplaması Neden Oluşur

Ayakta su toplaması, ayak parmaklarında, topukta yada ayak tabınında meydana gelmektedir. Bazı nedenleri bulunan ayakta su toplaması hakkında yazımız da neden oluşur, nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Ayakta su toplamasının başlıca sebeplerinden en yaygın olanı da doğru vede uygun ayakkabının giyilmemesidir. Ayakkabı ile ayaklar arasındaki sürtünme sonucu ısı birikmesi ayakta su toplamaya yol açmaktadır. Ayakların hava almadan sürekli olarak ayakkabı içinde kalması da diğer nedenlerinden biridir. Ayağın terleyip, nemlenerek ayak derisinin yumuşamasına neden olarak oluşmaktadır. Ayakkabının içine su kaçması ile de su toplaması görülebilmektedir. Ayakta oluşan tahriş, sıcak,nem,kir gibi sebeplerle meydana gelmektedir.

Tahriş nedeni ile oluşan su toplamaları genellikle bir kaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir. Basit tedavi yöntemleri ile su toplamasının süresini daha erkene alabilirsiniz. Oluşan içi su dolu şişlik, eğerki bir kaç milimetre’de ise patlatılmayabilir vede kendi kendine iyileşmesine izin verilmelidir. Eğer ayakta ki su toplanan yerin çapı 5 milimetreye ulaşmışsa, şişliği steril şekilde patlatarak ayaktaki topkanan su çıkartılabilir. Ağrılarda azalma görünecektir. Eğerki patlatma işlemini uygulamak isterseniz ucu yakılarak sterilize edilmiş bir iğne yardımıyla yapabilirsiniz.

AYAKTA SU TOPLAMAMASI İÇİN ÖNLEMLER

Ayaklar hergün yıkanıp, temizlenmelidir.
Gün için de fazla ayakta kalınmamalıdır.
Ayakların fazla nemli vede sıcak kalınması engellenmelidir.
Ayak derisi eğerki yumuşak ise, çift çorap giyilerek sürtünme engellenir.
Spor yaparken, terlemeyi önleyecek çoraplar tercih edilmelidir.
Vücudun belli bir yerinde mantar buluyorsa, ivedilikle iyileştirilmelidir.
Unutmayın ki ayaklar vücudun tüm yükünü kaldıran, aktif organlardır. O yüzden ayakkabı seçimine dikkat etmelisiniz. Adımlarınızı iyi atacağınız ayağınızın analizini iyi yaparak almanız vede parmaklarınızı sıkmayacak dikkatlikte ayakkabıları almanız, giymeniz sağlığınız için önemlidir.
Ayakkabının içinde, ayaklar fazla hareket etmemelidir. Ayakkabınız ayağınızı asla sıkmamalı vede rahat şekilde oturmalıdır. Boşluk filan ayakkabınız da olmamalıdır. Ayağınız da sürtünme oluşturmayacak vede ayağınızı tam kavrayacak ayakkabılar tercih edilmelidir.
Ayakkabı kadar çorap seçimi de çok önemlidir. Ayaklarınız çok terleme yapıyor ise, merserize yada pamuklu tercih edilmeli vede çorapların ayağın terini emmesi sağlanmalıdır.
Banyodan sonra ayaklarınızı iyice nemlendirmelisiniz.
Ayaklarınıza sık sık masaj yaparak, nemlendirici kremler yardımı ile nemlendirilmelidir.
Açık ayakkabıları yaz aylarında giymeniz vede terlikler tercihiniz olmalıdır.
Ayakların su toplaması sonuçu, istirahat edilmelidir. Mümkün olduğunca yürümemeye vede ayağa kalkmamaya özen gösterilmelidir.

Ayakta Su Toplaması Nedenleri, hakkında yazımız da merak edilenleri bulabilir vede alınacak önlemleri öğrenebilirsiniz. Sizin de eğerki ayakta su toplaması nedenleri yazımzı hakkında sorularınız varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Ayakta su toplması nedenleri sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yayla Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed